DOLAR 32,5071 0.18%
EURO 34,8534 0.31%
ALTIN 2.489,291,11
Ankara
21°

AÇIK

İzmir’de ev, bir hayal

İzmir’de ev, bir hayal

Emlak fiyatlarının büyük artış gösterdiği İzmir’de, dar gelirli mülkiyet sahibi olamazken, ev satanlar da alıcı bulamamaktan şikâyetçi.

ABONE OL
3 Mart 2022 00:00
İzmir’de ev, bir hayal
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir-Geçtiğimiz ay İngiltere’de emlak şirketi “Knight Frank” tarafından yapılan araştırmayla, son bir yılda konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler açıklandı. 55 ülke ve 150 şehri kapsayan araştırmaya göre, konut fiyatlarının en fazla arttığı şehir, yüzde 30,8 ile Kanada’nın Halifax kenti olurken, İzmir, yüzde 30 fiyat artışıyla listenin ikinci sırasında yer aldı.

Artan döviz fiyatları, Türkiye’de her alanda olduğu gibi inşaat ve emlak sektörünü de olumsuz etkiliyor. Demirden, çimentoya, işçilikten kapı pencere fiyatlarına kadar her alanda artış görülürken, maliyet üzerinden satışa yansıyan artış, ev sahibi olmak isteyenleri hayal kırıklığına uğratıyor.

İzmir’de de emlak fiyatlarının büyük artış göstermesi, hem ev sahibi olmak isteyenleri hem de ev yapıp satanları vurdu. Emlak sektörünün durumu hakkında konuştuğumuz dar geliri kişiler, 300 bin lira olan bir dairenin fiyatının 800 bin liraya yükseldiğini söyleyip, mülkiyet sahibi olmanın hayale dönüştüğünü, artan fiyatlar karşısında kirada kalmaya mahkûm olduklarının altını çizdiler. Ev yapıp satanlar ise artan maliyetlerden dolayı fiyatların yükselmesi nedeniyle alıcı bulamadıktan yakındılar.

Kirada kalmak da zorlaşıyor

Yaklaşık 5-6 yıldır İzmir’de yaşadığını, kirada oturduğunu anlatan Volkan Uçan, ev sahibi olmak isterken fiyat artışı nedeniyle bu düşüncesini ertelediğini belirterek, “Şimdiye kadar bir ev sahibi olmak için, çalışıp para biriktirir ve üstüne kredi çekerim diye düşünüyordum. Ama artan fiyatlar bu düşünceden vazgeçmeme neden oldu. Şu anda emlak neredeyse iki katından fazla artmış durumda. Tabii artıştan sadece biz değil herkes nasibini alıyor” diye özetliyor durumunu.

Uzun yıllardır kirada oturduğunu, emlak fiyatlarındaki artıştan kiraların da etkilendiğini, bu nedenle kirada kalmanın da zorlaştığını dile getiren inşaatçı Şirin Yılmaz ise, şunları söylüyor:  

“Bizim için ev sahibi olmak gerçekten hayale dönüştü. Aslında şimdiye kadar kiraya verdiğim parayla kendime buradan bir ev alabileceğimi düşünüyorum. Bu arada artan emlak fiyatlarına paralel olarak daire sahipleri de kiraları arttırıyor. Hayatın bu kadar sıkıntılı olduğu, her şeyin bu kadar pahalılaştığı bir süreçte, kira fiyatlarının artmamasını beklemek olmaz ama bu kadar da yükseldiğini görmek açıkçası elimizi kolumuzu bağlıyor.

Sıkıntılı ve zor bir süreç bizleri bekliyor. Kendi adıma tek istediğim, çocuklarıma-aileme bir daire alıp, en azından başlarını sokacak bir evlerinin olmasını sağlamak. Ama maalesef artan fiyatlar karşısında, bu durumun imkânsız olduğunu düşünenlerdenim.”

Artışın nedeni, döviz ve maliyet

Emlak fiyatlarının artmasının sadece ev sahibi olmak isteyenleri değil, ev yapıp satanları da vurduğunu, kendilerinin bundan olumsuz etkilendiklerine işaret eden MESCA Yapı firması Sahibi Sabri Özek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daire fiyatlarındaki artışın nedeni, dövizle birlikte, daire maliyetinin de artması. Şu anda belli bir fiyata mal edip sattığımız daireyi, tekrar aynı fiyata yapamıyoruz. Artan maliyet fiyatlarına paralel olarak daire fiyatlarında da artış olması kaçınılmaz oluyor.

İnşaat yaparken aldığınız hemen her kalemde sürekli bir fiyat artışı söz konusu. Bu fiyat artışına paralel olarak daire fiyatları da artıyor. Daire fiyatları artınca, sadece ev satın almak isteyenler değil bizler de olumsuz etkileniyoruz, çünkü satamıyoruz. Geçtiğimiz yıla oranla, sattığımız emlak satış rakamları neredeyse yarı yarıya azalmış durumda. Satamadığınız zaman yenisini yapamıyor, olduğunuz yerde kalıyorsunuz.” MESCA Yapı firması Sahibi Sabri Özek 

Kısır döngü devam ediyor

Son aylarda hemen her şeyin pahalılaştığına değinen Harun Özek ise, önceden yaptıkları evlerin daha proje aşamasında satıldığını ama şu anda bitmiş olmasına rağmen dairelere alıcı bulamadıklarını aktardı. Özek, emlak piyasasının durgun bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek, “Şu anda tek temennim, inşaat maliyeti ve buna bağlı olarak satış fiyatlarının da düşmesi, hem bizim hem de ev sahibi olmak isteyenler için piyasanın biraz canlanması. Sonuçta ürettiğiniz evi satamadığınız zaman siz de kazanamıyorsunuz. Ev sahibi olmak isteyenler de aynı şekilde kiraya mahkûm oluyor ve bu kısır döngü aynı şekilde devam ediyor” diye konuştu.

7 yıldır emlak sektöründe olduğunu ve ilk defa bu kadar fiyat artışını gördüğünü vurgulayan İbrahim Çolak, İzmir’in yoğun göç aldığını belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Salgın nedeniyle, insanlar müstakil yapılara yöneldi. Buna bağlı olarak arsa ve arazilere büyük bir rağbet var. Geçtiğimiz yıl, tarlaların dönüm fiyatı 15-20 bin lira iken şu anda 150-200 bin lira civarında. İzmir, emlak fiyatları açısından şu anda en yüksek illerimizden biri.

Satış konusunda çok hızlı satışlar var. İranlı müşterilerimiz bulunuyor. Diğer illerden göç alıyoruz. Nedense herkes, İzmir’de oturmak istiyor. Tabii bu da emlak fiyatlarının artmasına neden oluyor.İbrahim Çolak

İstanbul’dan da aşırı göç aldı diyebilirim İzmir için. Şu an İzmir’de yeni arsaların oluşması gerekiyor. Müteahhitlerin tamamı bizden arsa istiyor ve arsa bulamıyoruz. Fiyat artışları çok fazla olduğu için dar gelirli aileler daire sahibi olamıyorlar. Aslında ev yapanlar da satamıyorlar. Malzeme fiyatları çok yükseldiği için daire fiyatlarının daha da artacağı söyleniyor. Geçtiğimiz yıl, imalat ucuz olduğu için daha fazla satış oluyordu. Ama şimdi imalat maliyeti ve buna bağlı olarak satış fiyatı da artınca çok fazla satılmıyor. 3-4 yıl önce 200 bin liraya sattığımız bir villa, bugün 2 milyon liraya yakın bir fiyata sahip. O nedenle fazla satış yapamıyoruz.”

HABER : Haber: Azat Özkahraman

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.