DOLAR 32,8221 0.04%
EURO 35,8830 0.77%
ALTIN 2.538,911,52
Ankara
29°

HAFİF YAĞMUR

Hukuk fakültesinde hukuk mücadelesi

Hukuk fakültesinde hukuk mücadelesi

Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri “savunmaya” erken başladı. Dekanlığın parmak iziyle yoklama uygulamasına, öğrenciler kişisel verileri koruyan yasaları öne sürerek karşı çıkıyorlar.

ABONE OL
15 Ekim 2022 00:00
Hukuk fakültesinde hukuk mücadelesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dekanlık tarafından başlatılan yeni uygulamaya tepki gösteren öğrenciler, dönem başında yönetimin kendilerine “isteyen parmak izi vermek yerine imza atabilir” dediği halde herkesin parmak izi vermeye zorlandığını ileri sürdüler. 

9. Köy’e konuşan öğrenciler, “Aniden karar değiştirdiler, ‘ya parmak iziyle yoklama vereceksin ya da sınavlara giremezsin’ dediler” şeklinde tepki gösterdiler.

“Parmak izi uygulaması kanun ihlali”

Parmak izi sisteminin kişisel verileri koruma kanununu ihlal ettiğini söyleyen hukuk fakültesi öğrencisi Burak Şahin, “Parmak izi yoklama sistemi ile kişisel verileri koruma kanunu ihlal ediliyor. Bunun teknik altyapısının sağladık diyorlar. Bu verinin güvenliğini nasıl sağlayacaklar?” dedi. Parmak izi okuyucu

Parmak izi vermek istemeyen hukuk fakültesi öğrencileri, kişisel verilerini korumaya çalışırken muhtemel tehlikelere de dikkat çekiyorlar. 2011 yılında İnönü Üniversitesinin veri tabanının çökertildiğini hatırlatan hukuk öğrencisi Şahin şöyle konuştu:

“Bizim parmak izimiz kullanılarak e-devlet dahil birçok platforma giriş yapılabilir. Uygulama pilotaj bir uygulama, zaten daha önce de Kocaeli Üniversitesinde uygulanmış. Verilerimizin korunacağına dair garanti var mı? Verileri depolayacak sunucular güvenli mi?’’ 

“Derslere katılıyoruz ama parmak izimizi okutmuyoruz’’

Parmak izi vermeyen ve bu uygulamaya tepki gösteren öğrenciler, 9. Köy’e yaptıkları ortak açıklamada, 150’yi aşkın hukuk fakültesi öğrencisinin uygulamaya karşı çıktıklarını belirttiler ve şöyle dediler:

“Dersler başladıktan 3 hafta sonra bu sistemi uygulamaya başladılar. Şimdi parmak iziyle yoklama sistemi tamamen başladı. Derslere katılıyoruz ama parmak izimizi okutmuyoruz. Sistemde gözükmüyoruz, yok yazılıyoruz. Böyle devam ederse sınavlara katılamayacağız.’’

“Verilerimizin paylaşılmasını istemiyoruz ve bu kanunen hakkımız’’

Yaklaşık 1000 kişinin öğrenim gördüğü hukuk fakültesinde uygulamaya tepki gösteren öğrenciler, ortak görüşlerini şöyle dile getirdiler:

“Burası bir hukuk fakültesi, biz bazı şeylere öncü olmalı ve hukuki dayanağı olmayan bu uygulamayı kabul etmemeliyiz. Parmak izinin, güvenilir bir cihaz olmadıkça paylaşılmaması gerekiyor ve bunu bir hukuk fakültesi yapmamalı. Biz kanuni hakkımızı savunuyoruz.’’

‘’Parmak izinin alınması aykırı bir durum’’

Hukuk fakültesi öğrencilerinin bu mücadelesini Kişisel Verileri Koruma Kanunu komisyon üyelerine de sorduk. Komisyon, parmak izi yönteminin hukuka aykırı olduğunu savundu. Komisyon sorularımızı, “Kesinlikle hukuka aykırıdır. Kişilerin parmak izleri özel nitelikli kişisel veri olup, biyometrik veri tanımına girmektedir. 6698 sayılı yasa, kişisel verileri koruyan en önemli kanundur. Üniversitenin böyle bir işlem yapma yetkisinin olmadığı kanaatindeyiz. Yapılırsa hukuka aykırı bir işlemdir diye düşünüyoruz. Kanun açıkça başka türlü bir şekilde kişisel veri elde etme imkânın varken özel nitelikli kişisel veri alamazsın der” şeklinde cevapladı.

HABER : Haber: Kinem Hazal Tanyeri

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.