DOLAR 32,5562 0.12%
EURO 34,9978 0.29%
ALTIN 2.440,880,24
Ankara
27°

AÇIK

Sokak köpeklerini “uyutma” teklifine tepki büyüyor 
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Sokak köpeklerini “uyutma” teklifine tepki büyüyor 

Sokak köpeklerini “uyutma” teklifine tepki büyüyor 

İktidar partisinin sokak köpekleriyle ilgili başlattığı çalışma büyük tartışma yarattı. Hayvanseverler ve hayvan haklarını koruyan örgütler Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde toplandı ve “uyutma” olarak bilinen yasal düzenleme hazırlığına pankartlarla sloganlarla karşı çıktı. Yaşam için Yaşa İnsiyatifi Sözcüsü Güliz Gündüz, Hayvanları Koruma Kanunu’nun “kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat” ilkesinin uygulanmasını istedi. Mutlu Patiler Derneği Başkanı Gülden Yüce de “Hayvanları büyük bir soykırım bekliyor. Bu artık iyi insanlarla kötü insanların savaşı” diyerek tepki gösterdi.

ABONE OL
24 Mayıs 2024 18:16
Sokak köpeklerini “uyutma” teklifine tepki büyüyor 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kardelen Uçak

Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla sokak köpekleriyle ilgili çalışma başlatan AK Parti Meclis Grubu, büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi. Sahipsiz hayvanların “uyutulması” hazırlıklarına hayvanseverler “Bu bir soykırım olur” diyerek tepki gösterdiler.

Hayvanseverler ve hayvan haklarını koruyan örgütler Türkiye’nin dört bir yanında; Ankara’da, İstanbul’da eş zamanlı olarak meydanlara çıktılar. Meclis önünde toplanan büyük bir kalabalık yasal düzenleme hazırlığına pankartlarla, sloganlarla karşı çıktı. Yaşam için Yaşa İnsiyatifi Sözcüsü Güliz Gündüz, Hayvanları Koruma Kanunu’nun “kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat” ilkesinin uygulanmasını istedi. Mutlu Patiler Derneği Başkanı Gülden Yüce de “Hayvanları büyük bir soykırım bekliyor. Bu artık iyi insanlarla kötü insanların savaşı” diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla AK Parti kurmayları, sokak köpeklerinin hayati tehlike oluşturduğu iddiasıyla yasal düzenleme hazırlığına başladı. Tasarı aşamasındaki düzenlemede Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılarak sahipsiz hayvanların öldürülmesinin önünün açıldığı ileri sürüldü. Yapılan düzenlemeye göre sokak köpekleri barınaklara alınarak kısırlaştırılacak ve sahiplendirilmek üzere bekletilecek. 30 gün boyunca yuva bulamayan köpekler, uyutularak yaşama veda edecek. Sokak köpeklerinin yaşamak için tek şansı bir yuva ve bir insan olacak. Hayvanseverleri kızdıran ve tepki çeken bu tasarı, muhalefet tarafından da tepki aldı. Muhalefet milletvekilleri, bu yasa teklifini şaşkınlıkla medyadan öğrendiklerini belirtti.

Sokaktayım yanındayım…

Yaşam İçin Yaşa İnisiyatifi, hayvanseverlerle bir araya gelerek köpeklerin uyutulması hazırlıklarına karşı çıkarak basın açıklaması yaptı.

Güliz Gündüz

Türkiye Büyük Millet Meclisi Parkı’ndaki açıklamanın ardından hayvanseverler oturma eylemi yaptı. Eşzamanlı olarak İstanbul’da,  Ankara’da, Alanya’da, Antalya’da ve Datça’da tasarının geri çekilmesi için #SokaktayımYanındayım eylemleri düzenlendi. Toplanan kalabalık adına açıklama yapan Yaşam İçin Yaşa İnisiyatifi Üyesi Güliz Gündüz, düzenleme hazırlığından “tecrit ve katliam” diye bahsetti. Tasarının “ötenazi, uyutma, doğal yaşam alanı, Avrupa modeli” gibi ifadelerle yumuşatıldığını vurgulayan Gündüz, etik ve kanundışı uygulamaları protesto etmek için bir araya geldiklerini söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığının ve AK Parti’nin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat ilkesini temel alan 6. maddesini delmek istediklerini aktaran Gündüz, “Halkın oylarıyla seçilmiş vekiller, bizzat bizi kutuplaştırmaya ve halkın hassas dengelerini bozmaya çalışıyor” dedi.

Hayvanların eşya gibi satılmasına izin verip caydırıcı cezalar getirmeyen yasa yapıcıların sorumluluğunun köpeklere atıldığını dile getiren Güliz Gündüz şunları söyledi:

“Yasalara aykırı şekilde işleyen, dev toplama merkezlerinin ihalelerine ve inşaatlarına, halkın vergileriyle binlerce dolar harcayan ve bu tesisleri ölüm kampları şeklinde kullanan belediye başkanlarının rant hırslarını köpeklerden çıkaramazsınız. Geçici bakımevlerinde ve toplamalar sırasında hayvanlara yönelik şiddet ve işkence fiillerinde bulunan belediye çalışanlarının, veteriner hekimlerin ve emri veren belediye başkanlarının soruşturma engeline takılmadan yargılanmasına engel olan iktidarın ve siyasi partilerin ellerindeki kanı köpeklere bulayamazsınız.”

“Hepimiz sokağa çıkarız…”

Hayvansever Ö.D. ise toplu katliam yasasıyla karşı karşıya olunduğunu belirterek, “başıboş köpekler” diye betimlenerek yaşlılar ve çocuklar üzerinden kutuplaştırma oluşturulduğunu konuştu. Sokak hayvanları hakkında düzenlenen yeni tasarının kamuoyunda infial yaratacağını belirten Ö.D., “Biz şaşkınlıkla tasarıdaki maddeleri okuduk. Hepimiz sokağa çıkarız. Dövülsek de tutuklansak da peşini bırakmayız. O hayvanları öldürmeden önce bizi çiğnemeleri gerek” dedi.

Sokak köpeklerinin sistematik olarak öldürülmesinden endişe ettiğini söyleyen ve isminin açıklanmasını istemeyen hayvansever P.K., “30 gün içinde barınaklarda sergileneceği söyleniyor. Yani sistematik bir ölüm mekanizması kurmaktan bahsediyorlar ve bunu sanki alelade bir şeymiş gibi ifade ediyorlar. Bir de adına utanmadan ‘uyutma’ diyorlar” dedi.

Gülden Yüce

Mutlu Patiler Derneği Başkanı Gülden Yüce ise özellikle Müslüman ülkede katliam yapılmaması gerektiğinin altını çizerek, “Biz bu ülkede kürekle vurulan hayvanlar gördük. Yani kalkıp uyutacağız diye söylemeyecekler bu hayvanlara. Büyük bir soykırım bekliyor bu hayvanları. Bu artık iyi insanlarla kötü insanların savaşı. Bugüne kadar hayvanseverler hep sakin ve hümanist yaklaşmaya çalıştı olaylara. Ama bugünden itibaren mahallemde veya sokağımda herhangi bir hayvanı uyutmak için alan kim olursa olsun onlar büyük bir katliamla geliyorsa ben de gerekirse cezaevinde yatarım, gerekirse ceza alırım” sözleriyle tepki gösterdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.