DOLAR 32,5195 0%
EURO 34,9678 0.22%
ALTIN 2.433,74-0,05
Ankara
30°

AÇIK

Türkiye antidepresan kullanımında dünya 22’ncisi
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Türkiye antidepresan kullanımında dünya 22’ncisi

Türkiye antidepresan kullanımında dünya 22’ncisi

Depremler, felaketler, pandemi ve ekonomik koşullar, Türkiye’de antidepresan kullanımını arttırdı. Sağlık Bakanlığı'nın kayıtlı verilerine göre ruh sağlığını düzeltmek için kullanılan ilaç tüketiminde 10 yılda yüzde 63 artış oldu. Buna karşın, bu rakam dünya ortalamasının altında. Türkiye en çok antidepresan kullanılan ülkeler arasında 22. sırada. İlk sırada ise İzlanda var.

ABONE OL
26 Ocak 2024 14:59
Türkiye antidepresan kullanımında dünya 22’ncisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsmail Kılıç / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos

Depremler, felaketler, pandemi ve ekonomik koşullar, Türkiye’de antidepresan kullanımını arttırdı. Sağlık İstatistikleri Yıllığı’na göre ruh sağlığını düzenlemek için kullanılan ilaç tüketiminde 10 yılda yüzde 63 artış oldu. Buna karşın, bu rakam dünya ortalamasının altında. Türkiye en çok antidepresan kullanılan ülkeler arasında 22. sırada. İlk sırada İzlanda, 2. sırada Portekiz, 3. sırada Avustralya yer aldı.

Birçok insanın sosyal medyadan veya yakın çevresinden aldığı tavsiyeler ile antidepresan kullanmaya başladığını vurgulayan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Yazıcı, şu anki verilerin Covid-19 Pandemisi ile 6 Şubat depremleri öncesinde toplandığını ve bu gibi toplumsal olayların da etkisiyle antidepresan kullanımının daha da artacağını söyledi.

“Antidepresan kullanımı sadece Türkiye’de değil tüm dünyada artıyor”

9. Köy’ün ulaştığı Prof. Dr. Yazıcı, antidepresan ilaç tüketimindeki artışın yalnızca psikiyatrik hastalıklar olmadığına değinerek, “Bu veri ilk başta toplumun ruh sağlığında giderek artan bir bozulma olduğuna işaret ediyor gibi yorumlanabilir. Ancak bu yorum biraz eksik değerlendirme olur. Bu ilaçlar sadece depresyonda değil, başta anksiyete bozuklukları olmak üzere başka birçok psikiyatrik hastalıkta da kullanılıyor. Üstelik sadece psikiyatri de değil; nöroloji, cildiye, fizik tedavi, dahiliye, aile hekimliği gibi diğer branşlarda da kullanım alanları mevcut ” ifadelerini kullandı.

“Türkiye dünya ortalamasının altında”

Yazıcı, antidepresan kullanımının sadece Türkiye’de değil tüm dünyada arttığından bahsetti: “Bu artış tamamen olumsuz bir durum değil. Söz konusu artışa rağmen Türkiye’deki antidepresan ilaç kullanımı halen dünya ortalamasının oldukça altında. Örneğin, antidepresan kullanım oranında dünyada ilk üçte İzlanda, Portekiz ve Avustralya bulunurken, Türkiye 22. sırada bulunuyor. Birçok hasta ruh sağlığı hizmetlerine yeterince ulaşamıyor. Psikiyatrik rahatsızlıkları olan birçok hasta yeterli tedaviyi alamıyor.”

“Bu tip ilaçların kullanımı daha da artacak”

Sağlık İstatistikleri Yıllığı’nda yayınlanan veri setinin geçmiş yıllardan toplandığını söyleyen Yazıcı; Covid-19 Pandemisi ve 6 Şubat depremleri gibi son dönemlerde yaşanan ve toplumu hem ekonomik hem de manevi olarak sarsan birçok olayın etkisiyle antidepresan ilaç tüketiminin daha da çok artacağına dikkati çekti.

Yazıcı, “Gereksiz antidepresan kullanımının tehlikeli olduğuna da değinen Yazıcı, “Birçok insan sosyal medyadan veya yakın çevresinden aldığı tavsiyelerle antidepresan kullanmaya, yine yakın çevresinden edindiği ilaçlarla başlıyor. Antidepresanlar sadece uygun durumlarda, gerçekten gerekliyse ve sadece doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır. Kulaktan dolma bilgilerle de kullanılması faydadan çok zarar getirir” dedi.

Ruh sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz?

Prof. Dr. Kemal Yazıcı insanların ruh sağlıklarını nasıl koruyacaklarına yönelik tavsiyelerde de bulundu.

Düzenli olarak egzersiz yapmalı ve dengeli beslenmeliyiz. Bunun yanında uykumuzu yeterince almış olmak önemli. Sosyal medyanın olumsuz etkilerinden ve sigara, alkol gibi maddelerden de uzak durmak önemli. En önemlisi ise gerektiğinde mutlaka bir ruh sağlığı uzmanına başvurmak lazım.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.