DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
27°

AÇIK

“Vegan ürünler daha sağlıklı”

“Vegan ürünler daha sağlıklı”

Hayvan deneyi karşıtlığı, sağlıklı yaşam ve ekolojik denge bilincinde artışla birlikte Türkiye’de vegan ürünlere talep de artmaya başladı. Bazı hayvansal ürünlerin yerini bitkisel ya da sentetik ürünler alırken vegan ürün tüketiminde kozmetik sektörü başı çekti. Dermatoloji Uzmanı Doktor Hilayda Karakök, içerdiği kimyasallar nedeniyle hayvansal kökenli kozmetik ürünlerin vegan ürünlere göre sağlıksız olduğunu söyledi.

ABONE OL
1 Şubat 2022 00:00
“Vegan ürünler daha sağlıklı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – Gıda, temizlik, giyim gibi pek çok sektörde vegan ürünlere talep arttı ama başı kozmetik çekiyor. Hayvan deneylerine ve hayvansal üretime karşı olanların yanı sıra, cilt sağlığını önemseyenlerin de vegan ürünlere yöneldiği görülüyor. Dermatoloji Uzmanı Doktor Hilayda Karakök’e göre bunun nedeni, kimyasal madde içermedikleri için vegan ürünlerin hayvansal ürünlere göre daha sağlıklı olması.

Türkiye’de hayvan kökenli ürünleri tüketmeyi ve kullanmayı reddedenlerin sayısı artıyor ve veganizm artık bir yaşam tarzı olarak kabul görüyor. Tüketici araştırmaları yürüten Twentify şirketinin 2021 Yılı Veganizm Farkındalık Araştırmasına göre vegan ürünlerin en çok satın alındığı sektör yüzde 44’lük oranla kozmetik ve kişisel bakım sektörü oldu. Vegan ürün seçiminde ürünün hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması kriteri yüzde 60’lık oranla en önemli kriter olarak belirlendi. İkinci sırada ise vegan ürünlerin daha sağlıklı olması kriteri yüzde 48’lik oranla işaretlendi. 9. Köy’ün sorularını yanıtlayan uzmanlar da vegan ürünlerin daha sağlıklı olduğu yönündeki görüşü dile getirdi. Dermatoloji Uzmanı Doktor Hilayda Karakök, tüketicinin doğaya saygı gereği vegan ürünlere yöneldiğini ancak bu ürünlerin sağlık açısından da olumlu etkileri olduğunu vurguladı

“Vegan ürünleri daha güvenilir buluyorum”

Dermatoloji Uzmanı Doktor Hilayda Karakök, sağlıklı yaşama ve ekolojik dengeye önem veren, farkındalığı yüksek tüketici sayısının her geçen gün arttığını, vegan ürünlere talebin bu nedenle yükseldiği görüşünde. Tüketicinin doğaya saygı gereği vegan ürünlere yöneldiğini ancak bu ürünlerin sağlık açısından da olumlu etkileri olduğunu vurgulayan Karakök, şunları söyledi: “Vegan ürünlerin şöyle bir ek özelliği var; Bizim tehlikeli kimyasallar dediğimiz kimyasallar, hayvansal kökenli olmasalar da sonuçta hayvansal ürünlere ekleniyor. Vegan ürünlerin çoğunda bu zararlı kimyasallar daha az tercih ediliyor. O nedenle daha güvenilir buluyorum bu tür ürünleri.”

Yalnızca kadınların değil son yıllarda erkeklerin de kozmetik ürün talebinin arttığını ifade eden Karakök, bu sektörde makyaj malzemelerinin yanı sıra cilt bakım ürünleri ve kişisel bakım malzemelerine kadar pek çok ürünün yer aldığını hatırlattı. Karakök, kozmetik ürünlerin uzun süre saklanabilmesi için de vegan ürünlerin avantaj sağladığını söyledi.  “Sağlık temel haktır. Sağlıklı yaşamak için gereken ürünlere ulaşmak da temel haktır. Ancak mümkün olmadığını gözlemliyorum” diyen dermatoloji uzmanı, güvenilir ürünlerin fiyat olarak erişilebilir aralığı aşması nedeniyle hastalarına evde yapılabilecek karışımlar önerdiğini de ekledi.  Veganizm Farkındalık Araştırmasına göre vegan ürünlerin en çok satın alındığı sektör %44’lük oranla kozmetik ve kişisel bakım sektörü oldu

“Hayvansal ürün yerine bitkisel ya da sentetik alternatifler tercih edilmeli”

Yerli vegan kozmetik ürünler geliştiren İstanbul Gedik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doktor Erdem Tezcan, bir ürünün vegan olabilmesi için hayvansal ürün içermemesinin yanı sıra üretilen ürünün hammaddesinde ve bu hammaddelerin üretim süreçlerinde hayvan deneyi yapılmaması gerektiğini hatırlattı. “Endüstride hayvansal ürün yerine bitkisel ya da sentetik alternatif varsa bunu kullanmayı tercih etmek önemli” diyen Tezcan, bitkisel ürünlerin dozlarını ayarlayarak hayvansal ürünün verdiği faydalı etkinin sağlanabileceğini de söyledi. Tezcan buna örnek olarak, yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılan hayvansal kolajenin yerine kolajenden daha etkili peptit teknolojilerinin kullanılabilmesini gösterdi. Tezcan ayrıca bitkisel olmaları nedeniyle vegan ürünlerin alerjen özelliğinin de daha düşük olduğunu belirtti.  Öğretim Üyesi Dr. Erdem Tezcan, bir ürünün vegan olabilmesi için hayvansal ürün içermemesinin yanı sıra, üretilen ürünün üretim süreçlerinde hayvan deneyi yapılmaması gerektiğini belirtti.

Erdem Tezcan da vegan ürün kullanmak için vegan olmak gerekmediği görüşünde. Kendisi de vegan olmayan Tezcan, tüketicilerin vegan sertifikası almış ve dermatolojik olarak test edilmiş ürünleri tercih etmesinin önemini vurguladı.  

“Bir hayvanın köleleştirilip mal gibi kullanımına karşıyız”

Vegan gıda, temizlik ve kozmetik ürünler satan Vegan Dükkan’ın kurucusu Tarkan Aparı son beş yıl içerisinde vegan ürünlere ilginin arttığını ve bu durumun satışlarına yansıdığını belirtti. Kendisi de vegan olan Aparı, “Bir hayvanın köleleştirilip mal gibi kullanımına karşıyız” dedi ve şunları vurguladı: “Yaşadığımız gezegenin korkunç bir sona yaklaştığını düşünürsek bu adımı atmamızın vaktinin geldiğini düşünüyorum. Gelişmiş ülkelerde insanlar bu tarz beslenmeyi hayatlarına sokmaya başladılar. Biz tabi geri kaldık ama bizim toplumumuz da bu dönüşüme başladı. Sadece kendi sağlığımız değil, gezegenimiz, dünyamız için de bu değişikliği yapmak zorundayız.”

Aparı, toplumdaki dönüşümün ve büyük firmaların sektöre girmesinin vegan ürünlere erişimi de kolaylaştırdığı görüşünde. “Topraktan gelenler bize fazlasıyla yeterli. Pamuklular, çeşitli sentetikler üretilebiliyor” diyen Aparı, bazı ürünlerin pahalı olduğunu buna karşın fiyatı uygun vegan ürünlerin de giderek arttığını söyledi. Tarkan Aparı, “Artık ulaşmak zor değil. Mesela ben 15 yıl önce hiçbir şey bulamıyordum. Şimdi alternatif ürünler çoğaldı. Fiyat çeşitliliği var. Tüketici seçim yapabiliyor. İlerleyen yıllarda ürün çeşitliliği çoğalacak. Dolayısıyla seçenekler artacak. Kimisi daha pahalı kimisi daha uygun fiyatlı olacak. Tıpkı hayvansal ürünler gibi” dedi. Aparı, bu nedenlerle vegan olmanın zor, uçuk kaçık ya da pahalı bir seçim olmadığı görüşünü dile getirdi. 

Sağlıklı yaşam ve ekolojik denge hassasiyetiyle birlikte vegan ürünlere talep artmaya başladı

HABER : Haber: Deniz Dalgıç

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.