DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
27°

AÇIK

“Ortada bir ceza hükmü yok ama avukatlık yapamıyoruz”

“Ortada bir ceza hükmü yok ama avukatlık yapamıyoruz”

Avukat adayları Adalet Bakanlığı’nın açtığı dava nedeniyle ruhsatlarını alamıyor. Hukukçular, uygulamanın avukatlık mesleğine yönelik bir baskı aracı olduğu görüşünde. Baro seçimlerinde değişiklik yaratan ve büyük illerde çoklu baro kurulması kararının alınması ile gündeme gelen savunma hakkının temsilcisi avukatlar, bu kez de “ruhsat gaspı” ile karşı karşıya.

ABONE OL
17 Aralık 2020 00:00
“Ortada bir ceza hükmü yok ama avukatlık yapamıyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avukatlık ruhsatlarının verilmemesine karşı stajını tamamlayan avukat adayları, avukat meslek örgütleri ve insan hakları örgütlerinin desteği ile ‘Ruhsat Gaspına Karşı Koordinasyon’ kurdu.

Avukat adaylarının ruhsat işlemlerinin engellenmesini Ruhsat Gaspına Karşı Koordinasyon adına 24 Saat’e değerlendiren Barış Barışık, Adalet Bakanlığı’nın avukat adayı hakkında herhangi bir dava olması halinde avukatlık yaptırmama kararlılığı gösterdiğini söyledi.

Stajyer avukatlara ruhsat verilmemesinin Avukatlık Kanunu’nda yer alan düzenlemelerden kaynaklandığını öne süren Barışık, “Kanun iki yıl ve üstü cezalar, devlet ve anayasal suçlar veya avukatlık mesleği ile uyuşmayan bazı suçlardan mahkumiyet almışsa kişi avukatlık yapamaz diyor. Fakat istisnai bir hüküm var.  Avukat adayının suçtan kovuşturma altında bulunması halinde, bu kovuşturmanın sonuna kadar ruhsat talebinin bekletilmesine karar verilebileceği düzenleniyor” diyerek kanunun takdir yetkisi verdiğinin altını çizdi.

 

“Makbul avukatlar yaratmak istiyorlar”

Adalet Bakanlığı’nın avukat adaylarının ruhsat işlemlerinde konumunun sadece “görüş bildirme” olduğunu ifade eden Barışık, “Avukat adaylarına Türkiye Barolar Birliği tarafından ruhsat veriliyor. Adalet Bakanlığı ruhsat alma işlemlerinde tavsiye görüş bildirme yetkisi var. Ama son karar Türkiye Barolar Birliği’ne ait” dedi.

Kişinin hakkında herhangi bir mahkumiyet kararı olmadan ruhsat işlemlerinin durdurulmasına dikkat çeken Barışık, “Ortada bir ceza hükmü yok ama avukatlık yapamıyorsunuz. Adalet Bakanlığı tarafından masumiyet karinesi ihlal edilerek ben ve birçok kişinin ruhsatı gasp edilmektedir” iddiasında bulundu.

Barışık, “Aslında bu ruhsat gaspları şu anlama geliyor: Hak mücadelesi yürüten avukatlara ruhsatı verilmeyerek iktidar ‘makbul avukatlar’ yaratmak istiyor” dedi.

Barışık, ruhsat işlemlerinin durdurulmasına dair kararların da “avukatlık mesleğine yönelik bir saldırı” şeklinde yorumlanması gerektiğini savundu.

24 Saat’in sorularını yanıtlayan Çağdaş Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu üyesi Furkan Açıkgöz ruhsat işlemlerinin engellenmesinin siyasi iktidarın avukatlık mesleğini dönüştürme çabasının bir parçası olarak değerlendirdiğini söyledi.

 

 “İdare mahkemeleri kararlarına gerekçe üretmekte zorlanıyor”

Adalet Bakanlığı’nın hakkında soruşturma ve kovuşturma bulunan ve hatta hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı bulunan adaylar için olumsuz görüş bildirdiğini öne süren Açıkgöz, “Uzun yıllar boyunca Türkiye Barolar Birliği bu takdir hakkını avukat lehine kullanıyordu. Ancak Bakanlık ilk olarak Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden ihraç edilen avukat adayları hakkında Türkiye Barolar Birliği’nin ısrar kararlarına karşı idare mahkemesinde dava açmaya başladı. Daha sonra olumsuz görüş bildirdiği tüm avukat adayları hakkında dava açmaya başladı” dedi.

2019 yılında Türkiye Barolar Birliği’nin tekrar görüş değiştirerek avukatlar lehine karar almaya başladığını dile getiren Açıkgöz, “Ne var ki bakanlık idareye karşı dava açmaya ve mahkemelerden de hızlıca yürütmeyi durdurma kararları almaya devam etti” diye konuştu.

 

“Adaletle muamele görmeyen bir insanın uğradığı zararı gidermek imkansız”

Avukat adaylarının ruhsat işlemlerine dair mahkemelerin verdiği kararların “telafisi imkansız zararlar” oluşturduğuna vurgu yapan Açıkgöz, “Bir insanın neredeyse 20 yılı bulan eğitim hayatı ve daha önemlisi bütün gelecek planlamaları bir belirsizliğin içine hapsoluyor. Bu telafi edilebilir bir zarar değil ne yazık ki. Adaletle muamele görmeyen bir insanın uğradığı zararı gidermek imkansız” dedi.

Adalet Bakanlığı’nın açtığı iptal davasıyla adı baro levhasından silinen bir diğer mağdur Buket Yılmaz ise, bir mahkumiyet kararına dayanmayan bu işlemin “muhalif” olmasından kaynaklandığını düşündüğünü vurguladı.

24 Saat’e konuşan Yılmaz, “Son zamanlarda özellikle Kanun Hükmünde Kararname ile ihraçlardan sonra sık sık duyduğumuz şekliyle, ben de  ‘sivil ölüme’ terkedilen sayıları yalnızca 2019 yılı içinde 528 olan ve aradan geçen sürede daha da artan avukatlardan biri oldum” iddiasında bulundu.

 

“Keyfi bir şekilde ‘sabıkalı’ ilan edilmekteyiz”

Yaşadıklarını “sivil ölüm” diyerek tanımlayan Yılmaz, “Hiçbir yargı kararı olmaksızın, sadece muhalif olmak nedeniyle, işsiz, gelirsiz, sosyal güvencesiz, başka bir ülkeye gitme imkanı elinden alınmış vaziyette, aldığın tüm eğitimin ve ailenin verdiği tüm emeklerin hiçleştirilmesinin adıdır ‘sivil ölüm’. Yargılamaların on yıllara vardığı ve dayanaksızca yürütüldüğü ülkemizde hiçbir süre ve konu sınırı olmaksızın işsizliğe terkedilmektir. Çalışma ve kendini var etme hakkının masumiyet karinesine aykırı olarak keyfiyetle elinden alınmasıdır” sözleriyle uğranılan mağduriyeti izah etti.

Kesinleşmiş bir mahkûmiyet hükmü aranmadan karar verildiğini öne süren Yılmaz, “Adalet Bakanlığı bürokratları tarafından keyfi bir şekilde ‘sabıkalı’ ilan edilmekteyiz. Kişinin ‘sabıkalı’ hale gelip gelmediğine bağımsız mahkemeler değil yürütmenin bir ayağı olan Adalet Bakanlığı karar verir halde” dedi ve “Bugün verdiğimiz mücadele ile er ya da geç ruhsatlarımızı geri alacağız. Çünkü bu hukuksuzluk, bu keyfilik, bu adaletsizlik ülkemizde o kadar kalamayacak” inancını vurguladı.

HABER : BÜŞRA TAŞKIRAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.