DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
30°

AÇIK

Kanserle mücadele dayanışması sinemada Demir Kadın Neslican

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanser aktivisti Neslican Tay, hayat hikayesiyle sinemalarda izleyiciyle buluştu. Geçtiğimiz günlerde vizyona giren “Demir Kadın: Neslican” filmi, 2019 yılında hayatını kaybeden kanser aktivisti Neslican Tay’ın gerçek yaşam öyküsünden uyarlandı. Yönetmenliğini Özgür Bakar’ın üstlendiği filmde Tay’ı, Naz Çağla Irmak canlandırdı.

Irmak, filmin vizyona girmesinin ardından 9. Köy’e yaptığı açıklamada, filmi yaklaşık 1,5 yıl önce çektiklerinden  söyledi. Filmde “Neslican” rolü  kendisine teklif edildiğinde çekimlere 20 gün kalmış olduğunu da vurgulayan Irmak, süreci şöyle anlattı;

“Filmi kabul ettikten sonra, hemen kendimi eve kapattım ve çalışmalara başladım. İpek Bilgin’den oyuncu koçluğu aldım, role hazırlanmak için tek şartım buydu. Çok hızlı şeyler bazen iyi olurlar, benim için de öyle bir süreç oldu. Ben Neslican’ı oynamayı reddedemeyecektim galiba, reddetseydim eğer çok aklımda kalırdı.” Filmde biyonik bacak sahnelerinde yeşil uzun bir çorap giydiğini söyleyen Irmak, Biyonik bacak için dublörüm olan Hatice, benim oynadığım her sahneyi sonrasında o da oynadı. Ardından o görüntüler bilgisayarda efektle birleştirildi. Ama ben hazırlık sürecimde de her sabah kalktığımda tek bacağımın üstünde yarım saat civarı geçirmeye çalıştım. Bu sayede o zorluğu da anladım. Karakterle empati kurmaya başlayınca, ben de bacağımda ister istemez bir ağrı hissetmeye başladım. İç ferahlığıyla sete girmek adına doktora da göründüm ve kendimi hazır hissettiğim anda setteydim” dedi.
Kanser aktivisti Neslican Tay’ın videolarını çok sıkı takip ettiğini söyleyen Irmak, şöyle konuştu; “Neslican’ın durumunu annemle hep takip ederdik. Yeni video paylaştığı anda izlerdik ve özellikle paylaştığı son videoyu hiç unutamıyorum. Vefat ettiğini öğrendiğimiz gün, salonda annemle beraber ağladığımızı hatırlıyorum. Mücadele gücüne hayran olduğum ve tanıdığım birini canlandırmak çok büyük bir şans.”Neslican Tay’ı tam bir ‘güç’ örneği olarak tanımlayan Irmak, çekim sürecinde yaşadığı ruh durumu hakkında da şöyle konuştu;

“Neslican’da öyle bir güç var ki, o güç bende yok. Ben de onu oynamaya çalışırken, içimde hiç tanımadığım bir güç buldum. Belki de o güç beni oynattı, ruhlarımız birbirine değdi o anlarda. Sahnelerden çıkarken ve girerken hep Neslican’la konuşurken buldum kendimi. Benim için ruhani bir yönü vardı bu filmin. Bir milat da olduğunu düşünüyorum kendi adıma, çünkü neyin kıymetli olduğunu hep yüzüme çarptı. İzleyiciye de bunu hatırlatacak bence bu film.”

“Neslican’ı oynadıktan sonra, sağlıklı olmanın ve nefes almanın bu dünyadaki en önemli şey olduğunu fark ettim”

Çekimlerin tahmin ettiklerinden çok güzel geçtiğini söyleyen Irmak, Setin daha kasvetli ve durağan geçeceğini düşünürken, çok keyifle geçen bir setteydik adında. Hikâyenin ağırlığı, an be an sahneler çekilirken üstümüzdeydi tabi ki. O atmosfere ihtiyacımız vardı, ama güle oynaya bir süreç geçirdik. Eminim Nesli de öyle olmasını isterdi” dedi. 

Filmde Neslican’ın içindeki gücü keşfettiği kuş sahnesi hakkında da konuşan Irmak, bu hikayenin Neslican Tay’ın hayatında da bir mucize yarattığını şu sözlerle anlattı;

“Bazen hiç ummadığımız bir şey bize bir şey hatırlatır ve güç verir. Nesli’nin da ameliyat sonrası eve döndüğünde başına bir şey geliyor. Evinin balkonunda umutsuzca otururken, sol bacağı olmayan bir kuş kenara konuyor. Fark ediyor ki o kuş, o bacağın yokluğunun farkında bile değil, bu onun için hiç önemli değil. Çünkü o kuş onu öyle görmüyor, ona dikkat etmesek fark bile etmeyeceğiz belki de. Sen nasıl hissedersen ‘o’sun. Bu olay Nesli’ye de büyük bir ders olmuş, ayağa kalkmış ve ‘ben de yaşamalıyım ya hayatı kaçıramam’ demiş. Beni de kendindeki o gücü bulduğu yer çok etkilemişti.”

Film çekimleri tamamladıktan sonra ‘Demir Kadın: Neslican’ filminin kendisi için büyük bir ‘farkındalık’ yarattığını söyleyen Irmak: “Ben çok ufak tefek ve genel geçer şeylere üzüldüğümü fark ettim. Sağlıklı olmak ve nefes almak, bu dünyadaki en önemli şeymiş. Bunu da kulağıma küpe ettim” dedi.


HABER : Haber: Deniz Ali Tatar

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.