DOLAR 32,8492 1.05%
EURO 35,3222 0.95%
ALTIN 2.487,742,28
Ankara
30°

AÇIK

“Evde Kal Evde Öğren” projesine Avrupa’dan büyük ilgi
  • 9.Köy
  • Eğitim
  • “Evde Kal Evde Öğren” projesine Avrupa’dan büyük ilgi

“Evde Kal Evde Öğren” projesine Avrupa’dan büyük ilgi

E-Twinning iletişim ağı platformu üzerinden Türk öğretmen Halil Kuru’nun kurucusu olduğu “Evde Kal Evde Öğren” (Stay at Home Learn at Home) adlı projeye 15 ülke daha katıldı.

ABONE OL
16 Mayıs 2020 00:00
“Evde Kal Evde Öğren” projesine Avrupa’dan büyük ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de ve Avrupa’nın birçok ülkesinde okullarda örgün eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçildi.

Avrupa ülkelerindeki okullar ile iletişim kurmak, işbirliği yapmak ve ortak projeler geliştirmek amacıyla oluşturulan eTwinning adlı platformda Türk öğretmen Halil Kuru “Evde Kal Evde Öğren” (Stay at Home Learn at Home) projesiyle adından söz ettirdi.


Afyonkarahisar Karacaahmet Ortaokulunda öğretmenlik yapan Kuru’nun uluslararası projesine Türkiye dahil 16 farklı ülkeden 39 öğretmen daha katıldı. Kuru, “Gerekli içerik, plan ve programı hazırladıktan sonra eTwinning platformu üzerinden projemizin başvurusunu yaptık. Projemiz kısa bir sürede kabul oldu. Platform üzerinden projemize birçok ülkeden katılım isteği aldık. Türkiye’den de projemize birçok okul katıldı. Şu an için projemize Türkiye dahil16 farklı ülkeden 39 öğretmen katılımı gerçekleşti. Katılımlar halen devam ediyor” dedi.

Öğrencilere daha faydalı olmak adına fikirlerin paylaşıldığını, çevrimiçi toplantıların düzenlendiğini aktaran Kuru, “Ortak hedefler doğrultusunda bilgilerimizi paylaşıyoruz. Uluslararası projemizdeki Türk öğretmenlerimize de destekleri için çok teşekkür ederim. Hepsinin fikirleriyle projemiz daha da verimli hale geldi ve gelmeye de devam ediyor. Bu bağlamda projenin öğrencilerimiz için faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Projede Türkiye, Polonya, İtalya, Portekiz, Romanya, Almanya, İspanya, Tunus, Makedonya, Arnavutluk, Gürcistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Ermenistan, Letonya ve Çek Cumhuriyeti yer alıyor.

Evde Kal Evde Öğren Nedir?

Öğrencilerin evde sıkılmadan etkinlik yapmaları, verimli vakit geçirmeleri, öğrenmeleri ve öğrenirken eğlenmeleri projenin genel amaçları arasında yer alıyor. Projede şiir, resim, müzik, drama, okuma, yazma, dinleme ve araştırma alanlarında etkinlikler yapılıyor. Öğrenciler farklı alanlara ait içerik ve ürünler ortaya çıkarıyor. Projeye katılan tüm öğrenciler için yarışmalar, anketler ve oyunlar da hazırlanıyor. Birçok etkinlik İngilizce olarak gerçekleştiriliyor. Türkiye’den öğrenciler, diğer ülkelerdeki öğrencilerin etkinlik çalışmalarına da ulaşıyorlar.

Projeye katılan öğretmenler; Avrupa’daki diğer okullar ile ortak hedef doğrultusunda projeler oluşturmanın, öğretmenin ve öğrenmenin bu platformun en heyecan verici noktası olduğunu söyledi.

Nermin SİNAN: (Öğretmen Kubilay Ortaokulu / Ankara) Covid-19 virüsünün dünyayı etkisine aldığı bu dönemde böyle bir projenin olması hem çocuklarımız hem de bizim için harika bir oluşumdu. Bu projeye katılarak bu süreçte öğrencilerimiz hem psikolojik etkilerden uzak kaldılar hem de eğitimden kopmamış oldular. Her hafta onların ilgi ve becerilerine yönelik çalışmalar yaparak onları okul sürecinden kopmamalarını sağlayan müthiş bir proje. Bu proje hem bizler hem öğrenciler hem de veliler açısından çok faydalı oldu. İyi ki bu projeye dâhil olduk.

Emel YORULMAZ: (Kozyatağı Şükran Karabelli İlkokulu / İstanbul) “Stay at Home Learn at Home” eTwinning projesi fikrini Halil hocamdan ilk duyduğumda müthiş bir proje olabileceğini düşündüm. Dünya’daki tüm ülkeler gibi Türkiye’de de virüs yayılmaya başlamıştı ve okullar tatil edilmişti. Öğrencilerimizle yüz yüze eğitime ara vermiştik. Bu süreçte onların da ilgisini çekecek birçok aktiviteyi içeren pek çok keyifli görevi evde yapmalarını yöneterek dijital ortamda paylaşabileceğimiz eTwinning projesi bize keyifli bir çalışma alanı yaratacaktı. Projeyi öğrencilerime anlattığımda onlar da çok heyecanlandılar.

Selda ERDAĞI: (Orhangazi Ali Tekin İlkokulu / Bursa) “Stay At Home Learn At Home” eTwinning projesinin ortaklığını yürütmekteyim. Farklı ülkelerden öğretmenleri ve öğrencileri bir araya getiren bu projede çalışmaktan şahsım ve öğrencilerim adına çok memnunum. Öğrencilerimle canlı bağlantı kurup projeyi anlattığımda çok mutlu oldular.

Oya POLAT: (Şehit Ali İhsan Aydın İlkokulu / Eskişehir) Pandemi nedeniyle okuldan uzak kaldığımız süreçte öğrencilerimizin evlerinde öğrenimlerine katkıda bulunmak ve aynı zamanda bazı etkinliklerle eğlenmeleri için Halil hocamızın kuruculuğunu yaptığı bu projeye biz de katıldık. Projemizde yabancı ortaklarımız da bulunuyor, proje planımızdaki etkinlikleri yabancı ortaklarımızla birlikte yapmak bizi birleştiriyor, içinde bulunduğumuz bu günlerde aramızda dayanışma yaratıyor.

Nesibe KARASU: (Gazi Paşa Av. Kemal Akça Ortaokulu / Antalya) Bizler de eTwinning platformu üzerinden bu projeye dâhil olduk. Öğrencilerimizle platform üzerinden iletişime geçiyoruz ve etkinlikler yaptırıyoruz. Hepsi de çok mutlu oluyorlar. Projede emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Özlem AKIN: (Kasım Ekenler MTAL / Mersin) “Stay at Home Learn at Home” eTwinning projesiyle öğrencilerimizin evde kaldıkları süreci verimli geçirmelerine katkı sağlamak amacıyla başladığımız projede, öğrenci ve ailelerinden çok güzel dönüşler aldık. Öğretirken eğlendiren ve düşündüren çalışmalarla yaşanan bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmayı amaçlamaktayız.

Şükran ERCAN: (Reis Şehit Mesut Eker Ortaokulu / Konya) Yaşadığımız bu sıkıntılı dönemde, öğrencilerimizin uzaktan eğitim görüp evde kaldığı süre içinde hem eğlenip hem öğrenmeleri için pek çok aktivite içeren bu projeye katılmayı çok istedim. Ayrıca projede yabancı ülkelerden çok sayıda ortak olması da dikkatimi çekti. Öğrencilerim projeye katılmadan önce evde çok sıkıldıklarından şikayetçiydiler. Projeye katılmak onları çok mutlu etti.

Leman ALGAN: (Şehit Konuk İlkokulu / Malatya) 15 farklı ülkeden öğretmenin yer aldığı bu projeye dahil olduğum için çok mutluyum. Bu projeye başlarken düşündüğümüz ilk şey, evlerinde olan öğrencilerimize nasıl kaliteli etkinlikler yapabiliriz oldu. Bu düşüncemizi bir plan dâhilinde proje sayesinde gerçekleştirmiş oluyoruz. Projede yer aldığım için çok mutluyum.

Savaş EROĞLU: (Bağarası Hürriyet İlkokulu / AYDIN) Bu süreçte “Stay At Home Learn At Home” adlı eTwinning projesine katılarak öğrencilerime evde oldukları bu günlerde eğlenceli ve bilgilendirici çalışmalar yollayabiliyorum. Proje bu yönüyle farkındalığı yüksek olduğu için öğrencilerime bu zor günlerde moral verici olmuştur.

HABER : BİRGÜL UZUN / ANKARA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.