DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
22°

AÇIK

Atama bekleyen öğretmenler sokağa çıktı
  • 9.Köy
  • Emek
  • Atama bekleyen öğretmenler sokağa çıktı

Atama bekleyen öğretmenler sokağa çıktı

Atama bekleyen öğretmenler seslerini Ankara'da düzenledikleri eylemle duyurmaya çalıştı. Eylemde sürpriz isim ise, öğretmenlere destek için gelen sanatçı Haluk Levent oldu. Mitinge şarkılarıyla destek veren Haluk Levent'in "Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 bin atama istiyoruz ve sayın bakanımıza ışıltılı gözlerle bakıyoruz”sözleri dikkat çekti.

ABONE OL
18 Aralık 2022 00:00
Atama bekleyen öğretmenler sokağa çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atama bekleyen öğretmenler, Ankara’da düzenlenen mitingle seslerini hükümete duyurmaya çalıştılar. Ulus Meydanı’nda gerçekleşen mitingin sürpriz ismi ise, atanmak isteyen öğretmenlere destek için mitinge gelen sanatçı Haluk Levent oldu. 
21 Ekim’de gerçekleşen KPSS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, Şubat döneminde atanmak istediklerini haykıran yüzlerce öğretmen, gösteride “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında 100 bin atama istiyoruz” , “Eğitim şarttır atama haktır”, “100 bin atama şubatta okul var” şeklinde sloganlar attılar. 
Atanamamış öğretmenler adına bir konuşma yapan Zeynep Salman İçli, “2022 KPSS’ye girmiş ve henüz atamaları yapılmamış öğretmenler olarak aylardır yürüttüğümüz mücadelemizi devlet yetkililerine duyurmak için bugün burada toplandık” dedi. 
Ankara’daki mitinge Türkiye’nin pek çok şehrinden, branşları birbirinden faklı çok sayıda öğretmenin katıldığına dikkat çeken İçli, şöyle konuştu;
“Burada şehirlerimiz, branşlarımız farklı olsa da hepimizin hikayesi aynı. Bizler iptal edilen sınav sebebiyle beş ayrı oturuma girmiş ve iki aydır yapılmayan atama duyurusu nedeniyle mağdur edilen öğretmenleriz. Hakkımız olduğu halde atamalarımız yapılmıyor. Özel sektörde bile iş bulamıyoruz. Sayıştay denetim raporunda 250 bin öğretmen açığı olduğunu tespit ettiği halde Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ataması yapmak yerine yaklaşık 100 bin ücretli öğretmen çalıştırmayı tercih etmesi, sorunları içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Okullarımızda ücretli öğretmen değil KPSS ile atanmış öğretmenler yer almalıdır.”

“Ücretli öğretmenlik, eğitim sistemi içine yerleştirilmiş dinamitten farksız…”

Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen açığı bulunan okullarda kullandığı ücretli öğretmenlik sisteminin “eğitim sistemine yerleştirilmiş dinamit” olarak nitelediler. Zeynep Salman İçli, öğretmen atamaları için yapılan sınavları da eleştirerek, “10 dakika bile sürmeyen sözlü mülakatlarla değerlendirilmekteyiz. Bu sistem hem maddi hem de manevi anlamda tahribatlar yaratmaktadır. Atamalar yapıldıktan sonra aylarca süren güvenlik soruşturması süreci varken sadece puanların yuvarlandığı mülakat sistemine gerek duyulmamalıdır” diye konuştu.
Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da doğrudan seslenen İçli, şöyle dedi;
“Sayın cumhurbaşkanı; sizlerden bugün Ulus Meydanı’nda ataması yapılmamış öğretmenler olarak 2022 KPSS puanıyla Cumhuriyetimizin 100 yılında branşlar arasında adil kontenjan dağılımının yapıldığı 100 bin öğretmen ataması talep ediyoruz.”
Mitingde konuşan Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi de, Şubat ayında başlayacak 2023-2024 öğretim yılının ikinci döneminde atama beklediklerini söyledi. Selvi, “Yetkililere sesleniyoruz. Mesajımızı alın ve hemen çalışmalara başlayın. İkinci dönem itibariyle arkadaşlarımızın bu azimlerinin fiiliyata dönüşmesini temin edelim istiyoruz. Bizim amacımız eğitimin geleceği, bizim amacımız bu eğitimi almış gençlerin geleceği. Onun için hep birlikte ülkemiz için inisiyatif alıyoruz ve bu meydanda gençlerimizin bir an önce mesleğe başlamaları için mesaj veriyoruz” şeklinde konuştu.

Haluk Levent şarkılarıyla destek verdi

Atama bekleyen öğretmenlere destek olmak için şarkıcı Haluk Levent de Ulus Meydanı’ndaydı. Şarkıları ile atanamayan öğretmenlere destek veren Levent’in, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 100 bin atama istiyoruz ve sayın bakanımıza ışıltılı gözlerle bakıyoruz” sözleri dikkat çekti. 
9. Köy, mitinge katılan öğretmenlerle de konuştu. Türkçe öğretmeni olduğunu belirten Ferit Şeker, “Ben şu anda çalışmıyorum çünkü ücretli öğretmenlik çıkmadı. Eşi dostu olana ücretli öğretmenlik çıkıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde 200 binden fazla öğretmen açığı var. Sınava giren 450 bin aday var. Buna rağmen yapılan atama sayısı en fazla 40 bin oluyor. Türkçe branşında geçen sene 1200 Türkçe Öğretmeni atanmıştı. Ben de bugün burada 2022 KPSS puanıyla 100 bin öğretmen atansın demek için geldim” dedi. 
İzmir’den gelerek mitinge katıldığını söyleyen Alican Baş, “Şu ana kadar bütün bakanlıklar alımlara çıktı. Tek çıkmayan Milli Eğitim Bakanlığı kaldı. Önümüzdeki sınava altı ay kaldı. Sınava mı çalışalım yoksa atanacak mıyız hala durumumuz belirsiz. Bu yüzden en hızlı şekilde atamaların açıklanmasını bekliyoruz. Buraya da bunu söylemek ve sesimizi duyurmak için geldik” diye konuştu.

HABER : Haber: Elif Ataysın

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.