DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
26°

AÇIK

Ankara’da doğan tek Angora tavşanı “Ankyra” hayata tutundu

Ankara’da doğan tek Angora tavşanı “Ankyra” hayata tutundu

Ankarada yeniden yetiştirilmeye başlayan Angora tavşanları ilk yavrularını verdi ancak yavrulardan sadece biri hayata tutunabildi. Türün kendi coğrafyasında yetişmesi için umut olan yavruya Ankyra adı verildi. “İlk yavruyu aldık, gözümüz gibi bakıyoruz” diyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Başkanı Seyfettin Aslan, Ankara’nın sembolleri arasında yer alan Ankara tavşanı, Ankara keçisi, Ankara güvercini, Ankara kedisi ve Ankara arısı yani “başkentin beş beyazı” için yeni başlatılan projeleri 9.Köy e anlattı.

ABONE OL
11 Şubat 2023 13:48
Ankara’da doğan tek Angora tavşanı “Ankyra” hayata tutundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İleyda Özmen         15/12/2021     422 GÜN ÖNCE

ANKARA- Ankara’ya has Angora tavşanı Ankara’da yeniden doğdu. Yörede nesli tükendiği için, Bursa’da yetiştirilen Hollanda kökenli Angora tavşanları arasından üç çift tavşan Ankara’ya getirilerek türün yeniden yetiştirilmesi için korumaya alındı. Doğan ilk yavrular arasında sadece biri hayata tutunabildi. Belediye ekiplerinin üzerine titrediği yavru Angora tavşanına Ankyra adı verildi ve mücadeleci yavru “başkentin beş beyazı” projesi için de umut oldu.

Ankara keçisi, Ankara tavşanı, Ankara güvercini, Ankara kedisi ve Ankara arısı yani başkentin beş beyazı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı yeni projeyle yeniden kente kazandırılmaya başladı. Projeyle kente özgü bu türlerin yeniden yetiştirilmesi, korunması ve kente katkısının arttırılması hedefleniyor. Belediye Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, proje hakkında 9. Köy’e bilgi verdi.

“Gözümüz gibi bakıyoruz”

Başkent’in beş beyazından Ankara tavşanının Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin elinde  bulunmadığını bu yüzden yurt dışından getirildiğini belirten Sağlık İşleri Daire Başkanı, “Üç çift Ankara tavşanını getirdik, üretmeye başladık. İlk yavruyu da aldık. Bir haftalık Ankara tavşanı var elimizde. Gözümüz gibi bakıyoruz” dedi.

Seyfettin Aslan ve ekibinin “gözümüz gibi bakıyoruz” dediği Ankyra’nın fotoğrafı ilk kez 9.Köy’de yayınlandı.

“Ankara tavşanını yeniden Ankara’ya kazandıracağız”

İthal etmekten başka şans kalmadığını düşündükleri sırada Bursa’da bir vatandaşın Ankara tavşanını ürettiğini öğrendiklerini belirten Seyfettin Aslan yavru tavşan Ankyra’nın hikayesini şöyle anlattı: “Bursa’da bir vatandaş kızının tavşan hobisi üzerine Hollandalı biriyle iletişime geçmiş ve Ankara tavşanı yavrusunu alıp çoğaltmış. Şu anda Ankara tavşanını Bursa’da üretiyor ve Arap ülkelerine internet üzerinden satış yapıyor ama amatörce. Biz de onunla temasa geçtik üç çift Ankara tavşanını Ankara’ya getirdik. Ankara Sincan Hayvanat Bahçesi’nde bakıyoruz. Bu üç çiftten üretmeye çalışıyoruz. İnşallah başarılı olacağız. Ankara tavşanını yeniden Ankara’ya kazandıracağız.”

“Yününün tonu 50 ila 150 bin dolar”

Angora tavşanı yününün önemini vurgulayan Seyfettin Aslan, “Şu an Çin’de 30 milyon Angora tavşanı var. Avrupa’da Çekoslovakya’da Ankara tavşanı var. Arjantin’de Şili’de İngiltere’de Ankara tavşanı var. Dünyada 10 bin tona yakın Angora tavşan yünü ticareti söz konusu. Tonu 50-150 bin dolar arasında alınıp satılıyor ve Çinliler bu ticaretin yüzde 90’ını yönetiyor” dedi.

Ankara keçisi, tiftiği ile kazandıracak

Aslan, Ankara’nın beş beyazından Ankara tiftik keçisinin sayısı 2008’de 66 bin iken alınan önlemlerle bugün 166 bin civarına yükseldiğini hatırlattı. Ankara keçisinin önemini koruması için tiftik üreticisinin para kazanması gerektiğini belirten Aslan, tiftiğin üretime kazandırılması için Ankara Büyükşehir Belediyesi El Becerileri Ve Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) üzerinden çalışmaların başlayacağını söyledi. Aslan, “Bu tiftikten kazak, eldiven, çorap vs. üretilirse ve vatandaş da bunu giyerse otomatik olarak Ankara keçisi de kıymetlenecektir. Ürün değeri arttıkça, üretici para kazandıkça üretime devam edecektir. BELMEK’te olan kadınlar tiftikle kazak, çorap, atkı örecekler ve ürünlerin satışını sağlamaya çalışacağız” dedi.

“Kendi değerlerimizi öne çıkarmamız lazım”

Seyfettin Aslan, Ankara’nın beş beyazından Ankara güvercinini “Kadim değerlerimizden biri olan Ankara güvercininden kimsenin haberi yok. Ankara güvercini taklacı ve fışkırma hareketi yapan bir güvercin” sözleriyle anlattı. Aynı şekilde Ankara balının da diğer ballara göre daha beyaz olduğunu ve Ankara arısının pek bilinmeyen bir tür olduğuna dikkat çekti. Ankara kedisinin ise dünyaca tanınan bir ırk olduğunu hatırlatan Aslan, İtalya’da bile Ankara Kedisi Güzelleştirme Derneği adıyla Ankara kedisi hayranlarının bir araya geldiğini anlattı.

Ankara keçisi.

Atatürk Orman Çiftliği örneği

Ankara’ya özgü hayvan türlerini ve değerlerini yeniden yaşatmak, ayağa kaldırmak çabasında olduklarını belirten Aslan, Atatürk Orman Çiftliği’nden örnek alarak benzer modeller geliştireceklerini söyledi. Aslan, Gölbaşı’nda bulunan Başkent Ankara Kalkınma Projesi kapsamında Ankara’nın beş beyazını başta olmak üzere çiftlik hayvanı üretmek için alan yaratılacağını belirtti. Aslan, “Hem hayvanlar üreyecekler hem de gelen ziyaretçiler Ankara’nın sembolleri ile tanışma imkanı bulacaklar. Kendi değerlerimizi öne çıkarmamız lazım” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.