DOLAR 32,8544 1.05%
EURO 35,3159 0.85%
ALTIN 2.487,002,25
Ankara
30°

AÇIK

Van’da kültür-sanata bu kez de pandemi engel oluyor

Van’da kültür-sanata bu kez de pandemi engel oluyor

OHAL döneminde uygulanan “Eylem ve etkinlik” yasağı pandemi döneminde de devam ediyor. Yasak nedeniyle kentte 4 yıldır kültür sanat etkinliği düzenlenemiyor, organizatörler yeterli desteği alamıyor, salon bulamıyor, yerel bürokrasiyi aşamıyor

ABONE OL
21 Eylül 2020 00:00
Van’da kültür-sanata bu kez de pandemi engel oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından hükümet, 20 Temmuz 2016’da OHAL ilan etti. İlan edilen OHAL, 1 Haziran 2018 itibariyle bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla kaldırıldı. Ancak OHAL döneminin “Eylem ve etkinlik” yasağı Van’da 1.500 gündür, pandemi döneminde de devam ediyor. Bu durum, en çok da Kültür –Sanat etkinliklerini olumsuz yönde etkiliyor. Yasak, kentteki tüm sosyal, siyasi, kültürel yaşamı adeta durdurma noktasına getirmişken, pandemi süreci ile birlikte bu durum daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı. Van’da eylem ve etkinlik yasağının yanı sıra belediyelere atanan kayyumlarda kültür sanat festivallerine karşı oldukça mesafeli duruyor.

Akdoğan: Valilik tüm etkinliklerimizi yasakladı

Van’da faaliyet yürüten Aryen Kültür Sanat Merkezi Sorumlusu Hüseyin Akdoğan, 1 milyon 300 bin nüfuslu Van’da yıllardır bir sanat organizasyonunun ya da festivalinin düzenlenemediğini dile getirerek, hayatın her alanında süren baskıların kültür sanat üzerinde de uygulandığını söyledi. Van’da düzenlemek istedikleri onlarca kültür sanat festivalinin Valilik tarafından yasaklandığını, sanatçılarının gözaltına alındığı bir dönem yaşadıklarını söyleyen Akdoğan, bazı özel teşebbüsler ile bu tür etkinlikleri düzenlemek isteyen organizatörlerin de yeterli desteği alamadığını söyledi.

Öner: Van bir kültür şehri ama kültür yasak

Van’da uzun yıllardır kültür-sanat organizatörlüğü yapan Bülent Öner, Van’ın bir kültür şehri olduğunu ama kültür sanat faaliyetlerinin çeşitli gerekçelerle yasaklandığını söyledi. Öner, Van’ın tarihi mirasının ve kültürel yapısının gelecek kuşaklara nesli için çalıştıklarını ancak çeşitli engellerle karşılaştıklarını ifade etti.
Düzenlemek istedikleri sanat faaliyetleri için 2 bin kişilik bir salona ihtiyaç duyduklarını ancak salon bulamadıkları ve yerel bürokrasiyi aşamadıklarını vurgulayan Öner, şunları söyledi: “300 kişiye sanat yapılmaz ve hiçbir sanatçıyı bu konuda ikna edemeyiz. Kültür sanat kaybediyor, Van kaybediyor. Bugün kayyımların yönettiği her belediyenin kültür sanat bütçesi var ama onlar da bu parayı kullanmıyorlar. Vanlılar bizden kültür sanat etkinliği istiyorlar. Pandemiyi bahane ediyorlar. Bakın batı illerinde kültür sanat organizasyonları düzenleniyor. Kültür Bakanlığı bu konularda çeşitli işler yapsa bile yerel bürokrasiyi aşamıyoruz.”

HABER : OKTAY CANDEMİR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.