DOLAR 32,5663 0.11%
EURO 34,9930 0.22%
ALTIN 2.436,820,07
Ankara
26°

AÇIK

Tartışmalı yasa teklifine tepkiler sürüyor

Tartışmalı yasa teklifine tepkiler sürüyor

Türkiye'de sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa teklifine tepkiler sürüyor. Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği(KİHAYKO) Başkanı Metin Yıldırım, Avukat Özge Buğa, Gazeteci Olcay Aytürk ve hayvansever Fatma Bedir yasa teklifinin detaylarını ve teklife itiraz sebeplerini 9.Köy'e anlattı.

ABONE OL
11 Haziran 2024 19:51
Tartışmalı yasa teklifine tepkiler sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şükran Rençber / Kapak Fotoğrafı: Ateş İlbaşı

Son dönemde siyasetin önemli konularından biri olan sokak hayvanlarıyla ilgili Meclis’e sunulan yasa tasarısına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Tasarıya göre, sahipsiz sokak köpekleri belirli koşullar altında uyutulabilecek. Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Metin Yıldırım, Avukat Özge Buğa, Gazeteci Olcay Aytürk ve hayvansever Fatma Bedir, bu yasa tasarısının detayları ve toplumun tepkileri hakkında görüşlerini paylaştı.

“Şimdi susma zamanı değil, şimdi mücadele zamanı”

Gazeteci Olcay Aytürk, Türkiye’deki hayvan hakları yasasının yetersizliğini vurguladı. Mevcut yasanın sadece görünürde var olduğunu ve yeterince uygulanmadığını belirten Aytürk, 2022’de yasaklanan hayvan satışlarının pet shoplarda ve internet üzerinden devam ettiğine dikkat çekti:

Canlı satışı yasaklanmıştır ama bakıyoruz ki pet shoplarda, hiçbir denetim olmadan internette satışa devam ediliyor. Şiddete, tecavüze uğrayan hayvanların karşısında hukuk lal olmuş vaziyette. Öldürme bile sadece bir para cezası etmekte.

Aytürk, hayvanların ‘uyutulma’ adı altında katledilmek istendiğini ve bunun yaşam hakkını yok sayan, bilimsel ve çağdaş olmayan bir yaklaşım olduğunu dile getirdi. Belediyelerin görevlerini yerine getirmediğini, denetim mekanizmalarının eksikliğinden dolayı sokak hayvanlarının popülasyonunun arttığını ifade eden Aytürk, sorunların asıl kaynağının sokak hayvanları değil, görevini yerine getirmeyen belediyeler ve denetlenmeyen devlet mekanizmaları olduğunu savundu.

Aytürk, iktidarın sokak hayvanlarını hedef göstermesiyle başlayan dönemin, barınaklarda uygulanan şiddet ve öldürme olaylarını beraberinde getirdiğini söyledi. Medyanın bu durumu manipüle ederek sahte haberlerle sokak hayvanlarını suçlu ve saldırgan olarak göstermesinin, halkı kin ve öfkeye sürüklediğini belirtti. Aytürk, “Şimdi susma zamanı değil, şimdi mücadele zamanı” diyerek, herkesi hayvan hakları konusunda duyarlı olmaya ve mücadele etmeye çağırdı.

“Bu öneri kesinlikle kabul edilemez”

KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım, meclis gündeminde yer alan ve sokak hayvanlarının toplanarak barınaklarda uyutulmasını öngören yasa teklifinin ana hatları ve amacı hakkında şunları ifade etti:

Bu yasa teklifi, sokak hayvanlarının toplanarak barınaklarda uyutulmasını öngörüyor. Ancak bu öneri kesinlikle kabul edilemez. Türkiye’de gündemi meşgul eden bu konuda, gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri dikkate alınarak toplumsal bir uzlaşı ile çözüm bulunmalıdır.”

Yıldırım, sokak hayvanları sorununun ciddi tartışmalara yol açmasının asıl nedeninin, belediyelerin kısırlaştırma çalışmalarını yetersiz yapması ve yasal zorunlulukları yerine getirmemesi olduğunu belirtti. Yasa teklifinin uygulanması ve denetimi konusunda ciddi sıkıntılar yaşanacağını öngördüğünü söyleyen Yıldırım, kamuoyunun bu düzenlemeye yönelik tepkilerini şu sözlerle aktardı:

Bu öngörülen yasa teklifi mecliste kabul edilse bile, uygulama konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşanacaktır. Şu an ülke gündeminde siyasetçiler, bilim insanları ve milyonlarca hayvansever bu düzenlemeye yönelik tepkiler ortaya koymakta. Ciddi eylem organizasyonları ve protestolar gündeme gelmekte.

“Kısırlaştırma ve aşılama şart”

Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Özge Buğa, yasa ile ilgili 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirtildiği gibi, köpeklerin kısırlaştırılarak aşılanması ve alındıkları yere geri bırakılması gerektiğini söyledi. Mevcut durumun sokak köpeklerine karşı adil olmadığını savunan Buğa, ülke genelinde belediyelerin etkin kısırlaştırma ve aşılama programları uygulaması gerektiğini ve köpeklerin yaşam alanlarının korunması gerektiğini belirterek toplumun bu konuda duyarsız kalmaması gerektiğine de değindi.

“Bu yasayı onaylamıyorum”

Hayvansever Fatma Bedir, yasa ile ilgili çok kızgın ve sinirli olduğunu belirterek, “Belediyeler kısırlaştırmalı, uygun barınaklar yapılmalı. Şehirdeki sokaklarda olanlara da hayvan severler zaten bakıyor, besliyorlar. Ben bu yasayı onaylamıyorum, vicdan sahibi olan kimsenin onaylayabileceğini düşünmüyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.