DOLAR 33,0922 0.16%
EURO 36,1371 0.13%
ALTIN 2.629,940,33
Ankara
27°

AÇIK

Sığınmacılar için geri dönüş mümkün mü? 

Sığınmacılar için geri dönüş mümkün mü? 

Kahramanmaraş merkezli büyük deprem sonrasında ülke genelinde yaşanan konut ve barınma sıkıntısı Türkiye'de bulunan Suriyeliler başta olmak üzere tüm sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi çağrılarını tırmandırdı. Genel seçimlerinin önemli vaatlerinden biri olan "sığınmacıların gönderilmesi" özellikle muhalefet partileri tarafından sıklıkla tekrarlanırken, Türkiye’de yerleşik sığınmacılar bu durumdan tedirgin oldu. İki sığınmacı, kendilerine dair doğru bilinen yanlışları 9. Köy'e değerlendirdi. 

ABONE OL
26 Eylül 2023 15:16
Sığınmacılar için geri dönüş mümkün mü? 
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Çetin Sak – Gaziantep / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos

Sosyal medyada sığınmacılarla ilgili dezenformasyon ve siyasi parti sözcülerinin bu konudaki sert söylemleri üzerinde Suriye ve Yemen’den Türkiye’ye gelen iki sığınmacı ile konuştuk. 

Suriye İç Savaşı nedeniyle Türkiye’ye göç eden Basel “özellikle depremden sonraki dönemde göç olayının nereye varacağı üzerindeki belirsizlik beni çok tedirgin etti” dedi. “Kendimi havada asılı kalmış gibi hissediyorum, yarın öbür gün bizi geri gönderebilirler” diyen Basel: “Bu durum ne kadar sürecek merak ediyorum, sosyal medyada ya da diğer TV kanallarında bir sürü bilgi dolaşıyor ve hangisine inanacağımı da bilmiyorum” diye konuştu.

“Zor atlattım”

Yemen’den Türkiye’ye göç eden Mohammed A. “depremden çok etkilendik, sokakta kaldık, bize yardım edecek kimse yoktu ve çok zorlandık” dedi. Mohammed A. Geri göndermeyle ilgili şunu söyledi: 

 “Gerçekten çok sıkıntılı bir konu. Biz uzun zamandır Türkiye’de yaşıyoruz, hem buranın kültürüne hem insanına çok alıştık. Eğer geri gönderirlerse nereye gideceğimizi, ne yapacağımızı düşünemiyoruz. 

Suriyeli Basel ise, depremden sonra yüzde Suriyeli sığınmacıların yüzde 30’unun geri döndüğünü savunarak, “Bu geri dönenler  genelde evini kaybeden ve hiçbir şeyi kalmayan insanlardı” dedi. 

“Yanlış bilgi bizi çok korkuttu”

Deprem dönemi ve sonrasında sosyal medyada hem göçmenlerin durumu hem deprem olasılıkları ile  ilgili aşırı bir bilgi kirliliği yaşandığını, bu durumdan en çok Suriyelilerin etkilendiğini ifade eden Basel şunu söyledi: 

“Deprem sırasında da sürekli mesajlar geliyordu ve -şu saatte deprem olacak- diye neye inanacağımızı bilemedik, sürekli tedirginlik ve korku içerisindeydik.Türk hükümetinin, Suriyelilerin ülkelerine giderek azami altı ay kalabilmelerine olanak tanıması üzerine 6 Şubat depreminden sonra yaklaşık 60 bin Suriyeli, sınırı geçerek Suriye’nin kuzeyine gitti.”  

Yemenli Mohammed “Deprem boyunca özellikle sosyal medyada çok yanlış bilgi dolaşıyordu. Depremin hangi saatte olacağına dair bu karışık mesajlar beni çok ürküttü” dedi. 

Gönüllü geri dönüş mümkün mü?

Çok sayıda Suriyelinin, deprem felaketi sonrasında yakınlarının durumunu öğrenmek için ülkelerine döndüğü kaydedilirken, Birleşmiş Milletler verileri çoğu muhaliflerin elindeki kuzeybatı bölgelerinde olmak üzere 6 bin Suriyeli’nin hayatını kaybettiğini ortaya koydu. 

Yemenli Mohammed: “Depremden sonra geri gönderirlerse benim rızam olmadığı için bu aslında zorunlu dönüş olur” dedi.  

Suriyeli Basel ise bu olasılığı “Geri dönüşler hem gönüllü hem de zorunlu oldu ve oluyor, çünkü depremden sonra insanlar ailelerini ve akrabalarından haber alamadılar bunun için geri dönmek zorunda kaldılar” diye izah etti. 

Göçmenler hakkında doğru bilinen yanlışlar

Sınavsız üniversite iddiası

Suriyeli Basel, sınavsız üniversiteye giriş iddiaları için, “üniversite sınavı bütün sığınmacı gençler  için var ve bu sınav çok zor. Bu sınavda ancak başarı olanlar üniversiteye girmeye hak kazanıyorlar” dedi. Bu sınav YÖS (yabancı öğrenciler üniversite giriş sınavı) olarak geçmekte ve internette şartları da  mevcuttur, –Suriyeliler sınavsız üniversiteye giriyorlar- haberleri uydurmadır” diye söyledi 

Yemenli Mohammed ise “Devlet Üniversiteleri için devlet tarafında yapılan bir sınav var ve bu sınavı kazananlar Üniversiteye alınıyorlar” dedi. 

Çocuk başına ücret konusu

Basel çocuk desteğiyle ilgili konuda şunu söyledi: 

“Göçmenlere Kızılay yardım ediyor ama herkese değil, durumu çok kötü olanlara yardım ediliyor ve bu oran yüzde 10 civarında olduğunu düşünüyorum.” 

Çok eşli olan göçmenlere de yukarıda belirttiğim gibi Kızılay tarafından yardım ediliyor” diyen Basel “ama yardım ancak çok yoksul olanlara veriliyor, yani belli şartları taşıyan (yoksul, yardıma muhtaç) kişilere yardım ediliyor, -bütün sığınmacılar çocuk yardımı alıyor- şeklindeki haberler doğru değildir” diye konuştu.

Devlet hastaneleri ücretsiz

Suriyeli Basel, sağlık hizmetleri için ise, “sağlık hizmetini bizlere  sadece devlet hastaneleri ücretsiz veriyor, özel hastaneler sadece ücret karşılığında hizmet veriyor” görüşünü ekledi. 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.