DOLAR 33,0581 0.06%
EURO 36,0687 0%
ALTIN 2.623,310,08
Ankara
30°

AÇIK

Şapkanın memleketi Kastamonu’da bin 300 şapkalı müze

Şapkanın memleketi Kastamonu’da bin 300 şapkalı müze

Şapka İnkılabı'ndan bugüne kadar giyilen tüm şapkaların sergilendiği müzeyi 1 yılda 30 bin kişi ziyaret etti. Türkiye’nin modernleşme sürecini, kadınların sosyal ve kültürel alandaki yerini kronolojik bir sergiyle ortaya koyan müzede Atatürk şapkalarını da, dünyanın dört bir yanından modaya damga vurmuş örnekleri de görmek mümkün.

ABONE OL
13 Şubat 2024 16:04
Şapkanın memleketi Kastamonu’da bin 300 şapkalı müze
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gizem Azboy

Türkiye’de giyilen kadın ve erkek şapkaları Türkiye’nin ilk ve tek Şapka Müzesi, Şapka Devrimi’nin ilan edildiği Kastamonu’da. Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde bin 300’ün üzerinde şapka sergileniyor.

Şapka İnkılabı’ndan bugüne kadar giyilen tüm şapkaların sergilendiği müzeyi 1 yılda 30 bin kişi ziyaret etti. Türkiye’nin modernleşme sürecini, kadınların sosyal ve kültürel alandaki yerini kronolojik bir sergiyle ortaya koyan müzede; Atatürk şapkalarını da, dünyanın dört bir yanından modaya damga vurmuş örnekleri de görmek mümkün.

25 Kasım 1925’de Şapka Kanunu kabul edildi. Dini farklılıklara göre kıyafet ve başlık giyilmesini ortadan kaldırmak isteyen Atatürk, bu konuyu ilk kez beyaz bir fötr şapka giyerek geldiği Kastamonu’da gündeme getirdi.

Kastamonu kent kültürü bu inkılaba ve tarihsel süreçlerin tümüne büyük bir koleksiyonla sahip çıktı. Kastamonu Valiliği tarafından 2008 yılında açılan Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki şapka müzesi her geçen yıl örnekleriyle zenginleşti ve bugün bin 300 şapkaya ulaştı. Anadolu’daki gelin başları, Türkiye ve dünyadan ünlü isimlerin tarihsel şapkalarının modern modifikasyonları ve Kastamonu’da devrim yaşamış kadınlara ait şapka ve başlıklar vitrinleri süslüyor.

Şapkaların ötesinde, müze aynı zamanda Türkiye’nin modernleşme sürecinde yaşanan dönüşümlere de ışık tutuyor. Şapka İnkılabı’nın kültürel, sosyal ve siyasal etkilerini anlamak için önemli bir kaynak olan şapka müzesi, ziyaretçileri geçen zaman içerisinde birçok farklı tarihe götürüyor.

 

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Arkeolog Dr. Murat Karasalihoğlu, müzede daha çok kadın şapkalarının bulunduğunu söyledi.

 “Moda tarihinde kadınların şapkaları sosyal ve siyasal kimliklerinin bir göstergesi olmuştur. Özellikle son 100-150 yılda, şapka günlük yaşamın önemli bir parçası haline gelmiş ve kadınların kimliklerini ve estetik zevklerini yansıtmıştır. Erkeklerde kadınlardaki kadar büyük bir şapka çeşitliliği gözlenmemektedir. Anadolu’da, erkekler genellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün giydiği fötr veya panama gibi modelleri tercih etmiştir. Ancak kırsal bölgelerde, şık şapkaları giymek yerine daha pratik kasket modelleri tercih edilmiştir. Bu nedenle, kadın şapkalarında daha fazla çeşitlilik görülmektedir.”

Müzeye, özellikle kadın ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Dr. Murat Karasalihoğlu, müzenin turistik açıdan bir cazibe merkezi haline geldiğini, hatta geçen yıl yapılan ziyaret sayısının 29 bini aştığını söyledi. Dr. Karasalihoğlu, bu artışın müzenin turizmde önemli bir rol oynadığını ve sadece lokal bir müze olarak değil, Anadolu kültürüne sahip çıkmak adına da önemli bir rol üstlendiğini sözlerine ekledi.

Kadınların toplumdaki yerini vurgulayan bir farkındalık projesi yapacaklarını vurgulayan Dr. Murat Karasalihoğlu, “Senaryomuz, çok eski çağlardan şapka hikayesi anlatıyor. Dünya şapkalarından Türk dünyası şapkalarına, Anadolu başlıklarından, Mustafa Kemal ve devrim şapkalarına ve koleksiyonumuzdaki modacıların şapkalarına kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyoruz. Ayrıca, ünlülerin şapkalarını; dekoratif bazı eşyalarla, kadın estetiğinin tamamlayıcı aksesuarlarıyla, kıyafetlerle ve çantalarla destekliyoruz. Bu projede gerçekleştireceğimiz senaryo ile ana hedefimiz, kadınların toplumdaki yerini ve önemini vurgulayarak farkındalık oluşturmak” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.