DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
Ankara
13°

AÇIK

OSTİM OSB Başkanı Aydın’dan İlginç Öneri: “Her Derneğe Bir Köyü Zimmetleyelim”
  • 9.Köy
  • Ekonomi
  • OSTİM OSB Başkanı Aydın’dan İlginç Öneri: “Her Derneğe Bir Köyü Zimmetleyelim”

OSTİM OSB Başkanı Aydın’dan İlginç Öneri: “Her Derneğe Bir Köyü Zimmetleyelim”

Pandeminin tarım ve gıdanın önemini açığa çıkardığını belirten sanayici Orhan Aydın “CNC tezgahlarını, güneş panellerini yiyerek karnımızı doyuramayız. Köylerimizde tarımı geliştirmek üzere her sivil toplum örgütüne bir köyden sorumlu tutalım” önerisinde bulundu.

ABONE OL
27 Ocak 2021 00:00
OSTİM OSB Başkanı Aydın’dan İlginç Öneri: “Her Derneğe Bir Köyü Zimmetleyelim”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ostim Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Orhan Aydın, pandeminin dünyaya bakışı tümden değiştirdiğini ve tarımın ne kadar stratejik olduğunu gösterdiğini belirterek “Ankara’nın köylerinde tarımı geliştirmek için her sivil toplum örgütüne bir köyün sorumluluğun verelim. Bu dernek ve vakıflar, köylerdeki tarımın geliştirilmesi konusunda sorumluluk üstlenip öncülük görevini yerine getirsinler” dedi.

 

Ostim OSB Başkanı Aydın, COVİD-19 pandemisinin her kesimden insanın düşüncelerini, dünyaya bakışını etkilediğini ve gelecek tasarımında yeni arayışları ve öncelikleri ortaya çıkardığını belirterek, sürecin iş yapış şekillerini gözden geçirmeyi zorunlu hale getirdiğini söyledi. “Ben kendi hesabıma daha paylaşımcı, çevreye duyarlı, tabiata zarar vermeyen yeni bir dünya kurmamız gerektiğini daha fazla hissediyorum. Dünyanın yaşanabilir hale gelmesi için bütün şirketlerin, kurumların, sivil toplum örgütlerinin, devletin topyekün bir anlayış geliştirmesi gerekiyor” diyen Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın, gıda ve tarımın ne kadar stratejik olduğunun da pandemi sürecinde daha iyi anlaşıldığını söyledi. Bazı ülkelerin kendi nüfusunun ihtiyaçlarını gözeterek gıda ürünlerinin ihracatına sınırlamalar getirdiğine dikkat çeken Orhan Aydın, “Dışarıdan gelecek buğdaydan elde edilecek unla karnımızı doyurmanın sürdürülebilir olmadığını artık idrak etmeliyiz. CNC tezgahlarını, güneş panellerini yiyerek karnımızı doyuramayacağız. Böyle bir gün inşallah gelmez ama her tür felaketi düşünerek kendi kendimize yetecek duruma gelmeliyiz” dedi.

 

Her STK’yı bir köyden sorumlu tutalım

Ankara’nın kendi kendine yeter bir noktaya gelmesi gerektiğini ifade eden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Köylerimiz ne yazık ki pasif hale geldi. Uçsuz bucaksız araziler ekilemiyor, tarla parası verilmesi, köylüyü tarımdan uzaklaştırdı. Her birimizin sorumluluğu var. Ankara’da 1400 köy bulunuyor, ayrıca kasabalarımız var. Aynı şekilde binlerce sivil toplum örgütü faaliyet gösteriyor. Bu sivil toplum örgütlerinin her birine bir köyü zimmetleyelim; yani sorumlu kılalım. O dernekler vakıflar, kırsal kesimde köylülere yardımcı olsun, üretim yapılması, bu ürünlerin piyasada değerlendirilmesi konusunda sorumluluk alsın, öncülük etsin.”

HABER : KELİME ATA / ANKARA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.