DOLAR 33,0638 0.19%
EURO 36,0625 0.13%
ALTIN 2.617,491,87
Ankara
28°

HAFİF YAĞMUR

Milyonlarca yıllık fosiller zooloji müzesinde

Milyonlarca yıllık fosiller zooloji müzesinde

Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Zooloji Müzesi, milyonlarca yıl önce yaşamış deniz canlılarına ait fosillere ve soyu tükenmekte olan binlerce canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, müzenin sadece fosillerin sergilendiği bir yer olmadığını, aynı zamanda soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin de tanıtıldığını söyledi.

ABONE OL
2 Temmuz 2024 11:57
Milyonlarca yıllık fosiller zooloji müzesinde
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Fırat Karahan

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Zooloji Müzesi, milyonlarca yıl önce yaşamış deniz canlılarına ait fosilleri ve soyu tükenmekte olan binlerce canlı türünü sergileyerek Anadolu’nun zengin biyolojik ve jeolojik tarihini gözler önüne seriyor. Müze sadece geçmişin izlerini değil aynı zamanda günümüzde karşı karşıya olunan iklim krizi ile biyolojik çeşitlilik kaybının ciddiyetini de vurguluyor.

Anadolu’nun fosil zenginliği

Anadolu’nun çeşitli illerinde yapılan arkeolojik ve jeolojik çalışmalar, bu bölgenin deniz canlıları açısından ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. Örneğin Bitlis’teki mermer ocaklarında bolca balık, yengeç, istiridye ve midye fosilleri bulundu. Benzer şekilde, Denizli’deki mermer ocaklarında da deniz canlılarına ait fosiller keşfedildi. Sivas ve Şırnak’ın Cudi Dağı bölgesinde yapılan kazılarda da deniz canlılarına ait fosiller elde edildi. Bu bulgular, milyonlarca yıl önce Anadolu’nun büyük bir kısmının denizlerle kaplı olduğunu göstermesi açısından önemli.

Prof. Dr. Ali Satar

Tehlike altındaki türler

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, müzenin sadece fosillerin sergilendiği bir yer olmadığını, aynı zamanda soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin de tanıtıldığı bir alan olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Satar, “Reyonlarımızda çok sayıda fosil var. Bundan 15 milyon yıl önce burada bir deniz varmış. Bismil’de, Silvan’da, Eğil’de denize ait fosiller çıkıyor. Deniz kestaneleri, deniz yıldızları, deniz kabukları gibi birçok fosil mevcut” diyerek müzenin fosil zenginliğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Satar, fosillerin yanı sıra günümüzde tehlike altında olan türlerin de önemine vurgu yaparak şunları söyledi; “Örneğin Dicle Nehri’nde yaşayan leopar balığı, kelaynak, dev kertenkele ve sadece Fırat Nehri’nde yaşayan kaplumbağa gibi türlerin soyu tehlike altında. Balıkçıların ve halkın bu türlere zarar vermemesi gerektiğini anlatmak lazım.

İklim krizi ve biyoçeşitlilik kaybı

İklim krizi, dünya genelinde ekosistemleri ve biyolojik çeşitliliği olumsuz etkiliyor. Anadolu’nun zengin doğal mirası da bu krizden nasibini alıyor. İklim değişiklikleri, su kaynaklarının azalması, habitat kaybı ve çevre kirliliği, bölgedeki türlerin yaşam alanlarını tehdit ediyor. Özellikle nehir ve göllerde yaşayan su canlıları, iklim değişikliğinin etkilerine karşı savunmasız kalıyor.

Amacımız ülkenin güzelliklerini tanıtmak ve soyu tükenmekte olan canlılara karşı bir duyarlılık yaratmak” diyen Prof. Dr. Satar, müzenin çevre bilinci oluşturmada önemli bir rol üstlendiğini belirtti. Prof. Dr. Satar, iklim kriziyle mücadelede toplumun bilinçlenmesi ve doğal mirasın korunması çabalarının büyük önem taşıdığını söyledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.