DOLAR 32,5288 0.04%
EURO 34,9911 0.28%
ALTIN 2.437,740,11
Ankara
30°

AÇIK

Kadınlardan sağlık bakanına aşı çağrısı: “Sözünüzü tutun”
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Kadınlardan sağlık bakanına aşı çağrısı: “Sözünüzü tutun”

Kadınlardan sağlık bakanına aşı çağrısı: “Sözünüzü tutun”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın rahim ağzı kanserine karşı ücretsiz HPV aşısı için yaklaşık 2 yıl önce verdiği ancak tutulamayan sözden bu yana, Türkiye'de bin 250 kadın HPV kaynaklı kanserde hayatını kaybetti. Doktorlar, Sağlık Bakanlığı'nın rahim ağzı kanseriyle mücadele konusunda yeterli bilgilendirme yapmamasından da şikayetçi.

ABONE OL
31 Ocak 2024 16:30
Kadınlardan sağlık bakanına aşı çağrısı: “Sözünüzü tutun”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilge SARIHAN / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın rahim ağzı kanserine karşı Türkiye çapında ücretsiz HPV aşısı sözü vermesinin üzerinden 2 yıla yakın zaman geçmesine rağmen, herhangi bir adım atılmaması hem Türkiye’deki sağlık örgütlerinin, hem de kadınların eleştirisine neden oluyor. Verilen ancak tutulmayan ücretsiz aşı sözünden bu yana, Türkiye’de bin 250 kadın, HPV kaynaklı kanserden hayatını kaybetti.
9.Köy’e konuşan İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu üyesi Dr. Hatıra Topraklı, “HPV aşısı konusunda nitelikli bilgiye ulaşabilmek için kişinin özel bir çaba sarf etmesi gerekiyor” dedi.
Aşılamanın çocukluk döneminde başlaması gerektiğini ve toplumun büyük bir çoğunluğunun cebinden ödeme yaparak bu aşıya ulaşacak durumda olmadığını belirten Dr. Topaklı “Erkek ve kadında 9-26 yaşları HPV aşısı için önerilen uygulama yaşı. Kanserden koruyan bir aşının, ödenen vergilerle kamu bütçesinden karşılanması ve rutin aşı takvimine girmesi gerekir. Gelişmiş ülkelerde uygulama böyledir” şeklinde konuştu.

“Bakanı sözünü tutmaya davet ediyoruz”

Aşı Bursu Dayanışması ile HPV aşısı hakkında farkındalık oluşmasına yardımcı olan Eczacı Cem Kılınç da konuya bir halk sağlığı problemi olarak bakmak gerektiğinin altını çizdi. Sağlık bakanının aşı sözü vermesinden bu yana, bir yılda yaklaşık bin 250 kadının HPV kaynaklı kanserden yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Kılınç, “Biz bu konuda mücadeleyi sürdürürken bam tellerine basarak ilerledik. Çünkü bu aşı Türkiye’de politikleşerek gündeme gelen bir konu oldu. Bizi kanserden koruması gereken aşı, kadın üzerinde yaratılan toplumsal baskı ile ele alındı, birçok tabu oluşturuldu ve konuşulamaz hale geldi ” dedi.

Konuya, “sağlık ve yaşam hakkı” üzerinden yaklaşılması gerektiğini hatırlatan Kılınç; “Biz başladığımızda aşının tek dozu 695 liraydı şu an tek dozu 3 bin 229 TL. 3 doz uygulandığında yaklaşık 10 bin TL civarında bir rakama tekabül ediyor. Türkiye’de şu an toplumun büyük bir kısmı yoksullukla mücadele ediyorken herkesin 3 doz aşı alıp kanserden korunacak durumu olmuyor. Aşı programının devlet tarafından organize edilmesi çok önemli. Ocak ayı “Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık” ayı, dolayısıyla da sağlık bakanını 2022 yılında verdiği sözünü tutmaya davet ediyoruz” dedi.

“Sosyal devlet ilkesi gereği aşı ulaşılabilir hale getirilmeli”

Halkın aşıya erişimi ile ilgili “Devleti bu konuda sorumluluk almaya zorlayacak her türlü hamle işimize yarar” diyen Avukat İrem Yener ise çalışan bir kadının bile bu ekonomide aşıya rahat ulaşımının mümkün olmadığını vurguladı.

Hem bireysel olarak hem de örgütlü olarak aşı politikasının yapılmaya devam edilmesi gerektiğini ifade eden Yener, “HPV aşısı, Sağlık Bakanlığı’nın zorunlu aşı listesinde ve SGK’nin ödeme kapsamında olmadığı için herkes bireysel olarak parasını verip aşıyı satın almak zorunda. Bir taraftan feminist avukatlar stratejik davalama yaparak SGK’den aşıyı kendi parasıyla yaptıranların ücret iadesi için çalışıyor, bir taraftan kadın ve LGBTİ+ dernekleri kampanyalar yapmaya devam ediyor. Ancak sosyal devlet ilkesi gereği de, bunun bir halk sağlığı problemi olması nedeniyle de devlet yurttaşlarına birçok hastalıkta olduğu gibi HPV konusunda da ücretsiz aşı sistemi kurulmalı, aşı ulaşılabilir hale getirilmeli.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.