DOLAR 32,4620 0.57%
EURO 34,9247 -0.02%
ALTIN 2.406,960,69
Ankara
30°

AZ BULUTLU

Yağmur altında 1 Mayıs’ta Ankara

Yağmur altında 1 Mayıs’ta Ankara

Ankara’da binlerce emekçi, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı kutlamak için Atatürk Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Tandoğan Meydanı'na yürüyen kalabalık, sağanak yağmur ve fırtınaya rağmen coşkulu sloganlar eşliğinde seslerini duyurdu. 9. Köy Muhabiri Efekan Akyüz de fotoğraf makinasıyla alandaydı.

ABONE OL
2 Mayıs 2024 16:58
Yağmur altında 1 Mayıs’ta Ankara
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Efekan Akyüz

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı başkent Ankara’da yağmur altında kutlandı. Sendikalar, meslek örgütleri, siyasi partiler ve işçiler Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanıp ve Tandoğan Meydanı’na yürüdü. DİSK, KESK, TMMOB ve birçok meslek örgütünün temsilcisi ve üyeleri alandaydı. Siyasi parti temsilcilerinin de destek verdiği kutlamalarda çalışanların talepleri kürsüden tek tek sıralandı.

Yapılan basın açıklamasında, asgari ücretten güvencesiz çalışmaya, kadın haklarından çocuk işçiliğine kadar birçok konuda talepler aktarıldı.

DİSK İç Anadolu Bölge temsilcisi Birgül Kaya yaptığı basın açıklamasında, “Bizler, ekonomik krizi sürekli hale getiren haramilerin saltanatının ilelebet sürmesine izin vermeyeceğiz. İşçi haklarının bir bir yok edilmesine; işçilerin, emekçilerin esnek, kuralsız ve güvencesiz çalıştırılmasına karşı duruyoruz! Parasız eğitim, parasız sağlık başta olmak üzere kamu hizmetlerinden eşit şekilde yararlanma hakkımıza sahip çıkmak için buradayız” dedi.

İşçi ve emekçilerin talepleri şu başlıklarla özetlendi:

  • Asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretler artırılmalı, en düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çekilmelidir.
  • Tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli, herkese güvenceli istihdam sağlanmalıdır.
  • Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar tüm vergilerden muaf tutulmalıdır.
  • Anayasal hakkımız olan örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
  • Kamu varlıklarının özelleştirilmesinden vazgeçilmeli, eğitim, ulaşım, sağlık başta olmak üzere tüm kamu hizmetleri devlet eliyle ücretsiz verilmelidir.
  • Sendikalı olma, grev gibi hak arama yolları açık olmalıdır.
  • Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz son bulmalı, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ortadan kaldırılmalıdır.
  • Çocuk işçiliğine karşı çocuk istismarının ortadan kaldırılması için koruyucu tedbirler ivedilikle alınmalıdır.
  • Gazze’de sivillere yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz! Direnen Filistin halkının yanındayız!

Konuşmaların ardından sahne alan Bandista grubu, kutlamalara yağmur altında müzikal renk kattı. Etkinlik coşkulu atmosferiyle devam ederken işçi ve emekçiler bayramın neşesini de yaşadı.

1 Mayıs kutlamaları kapsamında emekçiler ile buluşan çiftçi Müslüm K., 9. Köy’e tarım sektöründeki sorunları anlattı.

Müslüm K., “Mazot fiyatları çok yüksek. Sattığımız ürünler ucuz, aldığımız tarım aletleri ve mazot oldukça pahalı. Bu durum bizi sürekli zarara sürüklüyor. Bütün çiftçiler gelip haklarını aramalılar. Hak verilmez, alınır” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.