DOLAR 32,5606 0.14%
EURO 34,9845 0.27%
ALTIN 2.437,420,10
Ankara
27°

AÇIK

İsias davasında aileler adalet bekliyor

İsias davasında aileler adalet bekliyor

Kahramanmaraş merkezli depremler konusunda "örnek dava" haline gelen İsias Oteli davasının 2. duruşmasında ara karar açıklandı. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. İsias'ta ölen Kıbrıslı Türk genç sporcuların aileleri ile hukukçular, sanıkların tutuksuz yargılanmasına tepkili.

ABONE OL
2 Mayıs 2024 14:01
İsias davasında aileler adalet bekliyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Ömer Karakuş
6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerde KKTC’li genç sporcular ve hocalarının hayatını kaybettiği , yıkılan İsias otele ilişkin davanın 2. duruşması 26 Nisan 2024 tarihinde Adıyaman Adliye Sarayı’nda görüldü. Mahkeme, tutuklu sanıklar Ahmet Bozkurt, Mehmet Fatih Bozkurt ve Erdem Yıldız’ın ayrı ayrı tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bu kararla birlikte, 8 sanık tutuksuz olarak yargılanmaya devam edecek.
Hem aileler, hem de hukukçular, İsias davası sanıklarından Efe Bozkurt ve Halil Bağcı’nın mahkeme kararıyla tutuksuz yargılanmasına tepkili.
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, yaptığı açıklamada “Büyük acımızın, kapanmayacak o derin yaramızın, geçmeyen yürek sızımızın üzerinden 14 ay geçti. Biricik şampiyon meleklerimizi, canımız öğretmen ve velilerimizin her birini sevgi ve özlemle anıyor ve de ömrümüz boyunca her gün anmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı. İsias davası ile yaşanan gelişmelerin kendilerini üzdüğünü belirten Karakaya, şöyle dedi:

Adıyaman mahkemesi bizleri üzen kararlar almıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı teknik rapora paralel olarak hazırlanan savcılık iddianamesi ve Ocak ayında başlayan duruşma süreciyle sanıkların ve tüm ilgili kamu görevlilerinin; kusurları ortada olmasına rağmen, mahkeme tutuklu olan 2 sanığın geçtiğimiz hafta tutuksuz olarak yargılanmasına karar vermiştir. Bu kararla hem iddianamede hem de duruşmalarda Grand İsias Otel’in projesinde, inşaatında ve işletmesinde saymakla bitmeyecek kusurları olan kişilerden mal sahibi Efe Bozkurt ve Halil Bağcı serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmaktadır. Tahliye kararı, maalesef köklü bir üniversite olan Gazi Üniversitesi tarafından, bilimsel yöntemleri çarpıtarak elde edilen verilerle alelacele hazırlandığı ortada olan bir rapor sonucunda verilmiştir. Mahkeme, söz konusu raporun dava dosyasına girmesinden sadece kısa bir süre sonra skandal denebilecek karara imza atmıştır. Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanan rapor gerçeklere ve etiğe aykırı hazırlanmış, mahkemede her maddesinin bilimsel verilerle çürütülecek bu rapor davaya yön verecek bir rapor değildir. Gerekli itirazlar avukatlar tarafından yapılacaktır.”

Mahkemenin 2 sanık için verdiği tutuksuz yargılama kararının, KKTC’de depremde kaybedilen evlatlar için mücadele istediğini daha da arttırdığına dikkat çeken Karakaya, “Biz kimin suçlu olduğunu net bir şekilde biliyoruz. Tek yürek olduğumuzu herkese göstereceğiz.” diye konuştu.

“Adli bir hata yapıldığı kanaatindeyiz”  

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ise İsias davasına bakan mahkemenin Gazi Üniversitesi’nin raporuna dayanarak sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar vermesini “adli bir hata” olarak gördüklerini belirtti:
Ocak ayında görülen ilk dava 4 günlük çok çetin bir dava süreciydi. Sürecin sonunda mahkemenin sanıkların tutukluluk durumlarında bir değişiklik yapmamıştı. Ancak buna ek olarak dosyanın bilirkişiye havalesine karar vermişti. Mahkeme bilirkişi olarak Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden hocalar saptandı. Bilirkişi raporunun çıkmasının akabinde Adıyaman mahkemesi 2 sanığın tahliye edilmesine yönelik karar verdi. Bu kararın hukuki mahiyeti sadece bir tedbir niteliğindedir. Mahkemenin kararında da bu husus yer almıştır. Bu kararın 2 sanığın suçsuz olduğu anlamına gelmediğini önemle vurgulamam gerekir. Ancak mahkemenin, konuyu bilirkişiye havale ederken yanıtlamasını istediği soruların çoğu havada kalmış, teknik konuların pek çoğuna yanıt verilmemiş ve gerekçe konmamıştır. Söz konusu raporda, Efe Bozkurt ve Halil Bağcı’nın tahliye edilmesini haklı çıkaracak bir içerik bulunmamaktadır. Apar-topar, duruşma için tarih ortadayken, savcılığa ve bizlere, ailelere söz hakkı verilmeden bu kararın verilmesini olumsuz karşılıyoruz. Adli bir hata yapıldığı kanaatindeyiz. İtiraz için avukatlarımız yoğunlaşmış durumda.
Isias davasını gören Adıyaman mahkemesine “şeffaf ve adil yargılama yapılması” çağrısında bulunan Esendağlı, “Biz bu davada 11 sanığın da mahkum olması gibi bir iddia içinde değiliz. Bizim söylediğimiz çok nettir. Diyoruz ki; mahkeme şeffaf, adil yargılama yapsın. Bilimsel verilere ve hukuki gerçeklere dayansın. Kim ne suç işlediyse bunu tespit etsin ve o suçun ağırlığına göre de belirleyecek olan cezayı saptasın. Olası kast suçunun işlendiğini mahkemede kanıtlayacağız” diye konuştu.

Av. Bilal Doğan

Türkiye Baroları da mahkemeyi takip ediyor

Adıyaman Baro Başkanı Av. Bilal Doğan da, davanın Türkiye’deki hukukçular ve kendi baroları tarafından yakından takip edilmekte olduğunu ifade etti: “Resmi rakamlara göre 8 bin 500 civarında insan Adıyaman’da hayatını kaybetti. Biz bu sayının daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Her insan kıymetlidir. Her insan için ölüm bir kıyamettir. Hepimiz 6 Şubat tarihinde kıyameti yaşadık. İsias’ın özelliği burada Kıbrıslı öğrencilerin olmuş olmasıdır” dedi.
Avukat Doğan, depremde yıkılan binalarda ve yaşanan ölümlerde sorumluluğu olan herkesin yargılanması, kanuni çerçevede cezalandırılması yönünde toplumda bir talep olduğunu da vurguladı:
Biz Adıyaman Barosu olarak da ilk günden itibaren kurduğumuz hukuki destek bürosunda yurttaşlarımıza dilekçe yazarak, hukuki bilgilendirme yaparak yanlarında durduk. Bu deprem dosyalarında da bu şekilde meslektaşlarımızı görevlendiriyoruz. Dosyaları takip ediyorlar. Bizim burada amacımız adil bir yargılanma olmasıdır. Ne kimsenin az, ne de fazla ceza almasının önüne geçmektir. Burada biz taraf değiliz. Tamamen yargıya yardımcı olan bir kurum durumundayız. Zaten yargının bir parçasıyız. Bu şekilde değerlendirilmesi lazım. Kimsenin de peşinen suçlu ilan edilmemesi lazım. İsias dosyasında şu anda tutuklu insanlar var. Tutuklu insanların hepsi suçlu, ceza alacaklar anlamına da gelmiyor. Neticede bizim ceza yargılamamızda ‘Masumiyet karinesi’ dediğimiz bir ilkemiz var. Hiç kimseyi cezası kesinleşene kadar suçlu ilan edemeyiz. Bizim gözümüzde masumdur. Mahkeme objektif bir şekilde yargılama yapacak, biz de yargılamayı takip ediyoruz

Tuncay Kaya

“Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin verdiği bilirkişi raporlarının birçoğu hatalıdır”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adıyaman Temsilcisi Tuncay Kaya da, İsias davası hakkında şu değerlendirmede bulundu:
İsias davasında asıl suçluların davada yargılananlar olmadığını düşünüyoruz. İsias konutken otele dönüşümünde ruhsat veren Turizm Bakanlığı çalışanları, kat ilavesi ruhsatını onaylayan belediye yetkilileri, kaçak teras kat olduğunu gördüğü halde herhangi bir işlem yapmayan kamu görevlileri, o dönemki belediye başkanı ve imar affı çıkaran Çevre Şehircilik Bakanlığı asıl sorumlulardır. Elbette ki; bina yapım aşamasında veya mühendislik hesaplamalarında sorunlar varsa mühendisler de sorumludur. Ancak 6 Şubat depremleri sonrası meslektaşlarımız günah keçisi seçildi. Böyle olmadığını düşünüyoruz. Bir yapı yıkıldıktan sonra yıkım sebebini tespit etmek bir hayli zor olduğu gibi net bir sonuca varmak da zordur. Ancak bina toptan göçüyorsa ortada zincirleme sorunlar olduğu kesindir. Binanın genel durumu ve raporlar hakkında neler söylemek istersiniz. Genel bir değerlendirme alsak, yapı kullanma izni/iskan alan bir yapının sorumluluğu, izni veren ilgili idareye geçer. Yani yapı kullanma izni verilen bina şu anlama gelmektedir; ‘Bu bina inşa edilirken mühendislik hesaplamalarının yapıldığı bunların kontrol edilip, ruhsat verildiği ve yapı inşa edilirken projelere uygun inşa edilip ve denetlendiği, kusursuzdur oturulabilir” anlamı taşır. Hal böyle iken yıkıma gelinen süreçte hiçbir işlem yapılmadan, binanın çürük olduğunu depremle test etmiş olursak maalesef ki böylesi büyük acılar yaşarız. İsias Otelinin turizm ruhsatı ve yapı kullanma belgesi mevcut, bu durumda asıl suçluların kamu görevlileri olduğu kanaatindeyiz. Yargılanan tek bir kamu görevlisi maalesef yoktur, soruşturmaya izin verilmediği için İsias davası özelinden bilirkişi raporlarına vurgu yapmak istiyoruz. Maalesef ki; bilirkişi raporlarının birçoğu hatalıdır. Bu konuda Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin verdiği bilirkişi raporlarının birçoğu hatalıdır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.