DOLAR 32,8480 0.09%
EURO 35,1707 -0.15%
ALTIN 2.457,54-1,28
Ankara
27°

AÇIK

Bir millet… İki devlet… İki ayrı “1 Mayıs”
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Bir millet… İki devlet… İki ayrı “1 Mayıs”

Bir millet… İki devlet… İki ayrı “1 Mayıs”

1 Mayıs Emek ve İşçi Bayramı Azerbaycan’da nasıl kutlandı? Azerbaycan, Sovyetler Birliği‘nin mirası olduğu için 1 Mayıs’a mesafeli. Gazeteci Aynur Hokmuravan 9. Köy için Bakü’de 1 Mayıs’ın nabzını tuttu, Azerbaycanlı gazetecilerin görüşlerini aldı: “1 Mayıs, Sovyet döneminde işçilerin dayanışma günü olarak bilinir, ideolojik bir bayram olarak kutlanırdı; bugün kutlamak isteyenler için bir engel yok ancak ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra bu kutlama resmi olarak kaldırıldı.”

ABONE OL
2 Mayıs 2024 18:45
Bir millet… İki devlet… İki ayrı “1 Mayıs”
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Aynur Hokmuravan / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos
Azerbaycan’da 1 Mayıs, Sovyet döneminde yoğun bir şekilde kutlanan ve işçi sınıfının dayanışmasını simgeleyen bir bayramdı. Ancak Azerbaycan’ın bağımsızlık kazanmasının ardından, 1 Mayıs bayramı resmi kutlama programından çıkarıldı.
Her yıl olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da başkent Bakü’de resmi ya da gayriresmi hiçbir etkinlik yapılmadı. 9. Köy Haber Merkezi, Azerbaycan’ın önde gelen gazetecilerinin görüşlerine başvurarak, hükümetin 1 Mayıs Emek ve İşçi Bayramı ile ilgili görüşlerini derledi. Gazetecilere, tüm dünyada kabul edilen bu günün neden Azerbaycan’da kutlanmadığını sordu.

Seide Bekirkızı

Media Türk Haber Merkezi’nde hem haber yöneticisi hem de sunucu olan Gazeteci Seide Bekirkızı, her 1 Mayıs tarihinde yıllar önce düzenlenen kutlamaları hatırladığını söyledi. “O zamanlar harika bir bayram atmosferi içinde olurduk” diyen Bekirkızı şöyle  konuştu:
Aynı zamanda kuruluşlar ve okullarda bu özel takvime büyük bir hazırlık yapılırdı. Ancak halk olarak 1 Mayıs’ı iptal ettik. Çünkü 1992’de bu bayram totaliter rejimin ideolojik bir unsuru olarak kaldırıldı. Azerbaycan burada haklıydı. Doğru, bu tarih dünya genelinde “İşçilerin Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kutlanıyor. 100’den fazla ülkede halk bayramı, yaklaşık 70 ülkede ise devlet düzeyinde resmi olarak kabul edilmekte. Ancak dediğim gibi, bu tarih Sovyetler Birliği içinde kutlanan bir tarih olduğu için bana o günü hatırlatıyor. Sovyetler Birliği’ne göre kutladığımız tarihin 1 Mayıs’ın Azerbaycan’da işçi günü olup olmaması gibi konular o kadar da ciddi değil aslında.
Bakü’de bayramı kutlamak isteyenlerin önünde herhangi bir engel olmadığını söyleyen Bekirkızı, “Bir insan sevdiği işle meşgulse ve işini severek yapıyorsa, her an onun için özel gündür. İşçinin, emekçinin emeğine değer vermek, aylık maaşının normal olması her gün onlara bayramdır” dedi.

Depo Photos

Qulu Meherremli

Azerbaycan’ın tecrübeli gazetecilerinden Qulu Meherremli ise “Azerbaycan’da da 1 Mayıs’ı işçi bayramı olarak kutlamak güzel olurdu” dedi. Bu tarihin Azerbaycan’da “Dünya Emekçilerin Dayanışma Günü” olarak bilindiğini söyleyen Meherremli, işçilerin çalışma koşullarını iyileştirmek, haklarını arttırmak gibi taleplerinin her zaman olacağını vurguladı:
Bu günün geleneği Sovyetler Birliği ile ilişkilidir. Bu tarih insanlara mutluluk, sevinç ve birlik getiren, ruhlarını dinlendirici bir takvim gibi kaydedilmiştir. Ancak Sovyet döneminde bu tarih ideolojik bir bayram olarak kabul edildiğinden Azerbaycan’da takvimden çıkarıldı. Şimdi birçok kişi 1 Mayıs’ı tatil günü olarak kutluyor. Aslında bu çok güzel bir gelenektir. Türkiye ve diğer ülkelerde bu günün ’emek günü’ olarak kutlanması ise tesadüf değil. Bu tarihin de çok sembolik bir anlamı var. Bence Azerbaycan’da da bu günü bir çerçevede işçi bayramı olarak kutlamak güzel olurdu. Çünkü diğer bayramların her birinin semantiği, ideolojik bir arka planı var. Bu günün anlamının insanlara armağan ettiği mutluluk, dünyaya kattığı farklı bakış açısı, dayanışma var. Genel problemleri çözme, iş koşullarını iyileştirme, emek haklarını artırma gibi talepler daima var olmuş ve olacak. Çünkü bu faktörler, toplumun, işçilerin ve insanların sosyal talepleridir.”

Xatire Huseynova

Azerbaycan’da neden 1 Mayıs kutlanmıyor” sorusunu gazeteci Xatire Huseynova’ya da sorduk. Huseynova, 1 Mayıs’ın ülkesindeki 125 yıllık tarihini anlattı:
Biz Sovyet döneminde doğup büyüyenler, 1 Mayıs’ı “İşçilerin Uluslararası Dayanışma Günü” olarak hatırlıyoruz. O gün herkes sloganlar ve pankartlarla şehir merkezine yürüyüş yapardı. Bu günün tarihi 19. yüzyılın 2. yarısından başlasa da, Azerbaycan’da 1 Mayıs 1919’dan itibaren kutlanmaya başlandı. Sovyet döneminde ise bayram ideolojik propaganda amacıyla, sınıf mücadelesinin aracı olarak kullanıldı. 70 yıl sonra Azerbaycan bağımsızlığını geri kazandı ve 1920’de bağımsızlığımızı boğan Bolşevik-Sovyet ideolojisi ile ilişkilendirilen 1 Mayıs bayramı işçi günü olarak kabul edilmedi. Şu anda insanlar 1 Mayıs gününün asıl mahiyeti hakkında bilgilidir. Bu gün işçi günü olmasa da özellikle bayramı kutlamak isteyenler için herhangi bir engel yoktur.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.