DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
25°

AÇIK

Kadın cinayetleri neden durdurulamıyor?

Kadın cinayetleri neden durdurulamıyor?

Erkek şiddeti, tacizi ya da tecavüzüne uğrayan kadın cinayetleri artmaya devam ediyor. Son 9 yılda 2 bin 696 kadın cinayet sonucu yaşamını yitirdi. 2019’un ilk beş ayında öldürülen kadın sayısı ise 174.

ABONE OL
17 Haziran 2019 00:00
Kadın cinayetleri neden durdurulamıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Neredeyse her gün bir kadın, eşi, sevgilisi, aile bireyi, tanıdığı ya da hiç tanımadığı bir erkeğin şiddeti, tacizi ya da tecavüzüne uğruyor. Yüzlerce kadın, erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybediyor. Artan kadın cinayetlerine son vermek amacıyla 2010 yılında kurulan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, son 9 yılda işlenen kadın cinayetlerinin korkunç tablosunu gözler önüne serdi.

Platformun açık kaynaklardan elde ettikleri verilere göre, 2010-2019 yılının mayıs ayı da dahil olmak üzere toplam 2 bin 696 kadın, cinayet sonucu yaşamını yitirdi. Ortaya çıkan istatistiklere göre, 2010 yılında 180, 2011’de 121, 2012’de 210, 2013’te 237, 2014’te 294, 2015’te 303, 2016’da 328, 2017’de 409, 2018’de 440 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. Bu sayı, 2019 yılının ilk 5 ayında ise 174’e ulaştı.

Günümüzde yalnızca kadınlara değil, çocuklara ve hayvanlara yapılan şiddet de tırmanıyor. Ürküten tablo akıllara, “Şiddet son yıllarda neden arttı?” sorusunu getiriyor. Uzmanlar, bu durumun nedenleri hakkında ne diyor?

“Psikiyatri birimi olarak en az suçlu olan biziz”
Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Adnan Cansever, toplumda şiddetin artmasını ‘psikolojik rahatsızlıktan’ çok ‘adalet sisteminin eksikliğine’ bağlıyor. Cansever, bu tezini şöyle detaylandırdı: “Her şiddet uygulayana ‘ruh hastası’ deniliyor. Bu durumun, bir psikiyatrik hastalık ürünü olduğu nereden belli? Bir ahlaksızlığın, namussuzluğun ürünü de olabilir ki bunlar ön planda zaten. Şiddetin pek çok nedeni olabilir. Öncelikle, adalet sisteminin düzgün olması gerekir. Eğer devlet olarak, insanlara adaletin sağlandığına yönelik bir güven duygusu veremiyorsanız, o toplumda şiddet olaylarının yaşanması beklenen bir sonuç olur. Adalet sisteminde sıkıntı varsa, o zaman herkes kendi adaletini oluşturmaya çalışıyor. Medya da şiddeti ön plana çıkaran, öven yaklaşımlardan uzak olmalı. Bununla birlikte, dizilerde şiddet kahramanlaştırılıyor, silah kullanımı özendiriliyor. Aslında psikiyatri birimi olarak bu konuda en az suçlu biziz diye düşünüyorum. Psikiyatri tedavi olanakları son yıllarda oldukça arttı. Dolayısıyla, ruhsal hastalıklardan kaynaklanan şiddet de epey azaldı.”

“6284 sayılı yasa, birçok tedbiri barındırıyor”
Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı Avukat Aslı Koçak Arıhan ise yasal düzenlemeyi yerinde bulurken, ‘uygulanmasında’ sorun olduğu inancında. “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” hakkında bilgi veren Arıhan, yasada kadına karşı şiddeti önleyici pek çok düzenlemenin olduğuna dikkat çekti. Yasanın, toplumda “uzaklaştırma yasası” olarak bilindiğine değinen Arıhan, şu değerlendirmeyi yaptı:
“6284 sayılı yasa, kadının iş yerinin değiştirilmesi, kimlik bilgilerinin gizlenmesi, çocuğunun okul değişikliği, çocuğa ve kadına nafaka ödenmesi, sığınma evleri gibi birçok tedbiri barındırıyor. Bence, inanılmaz iyi bir yasa. Bu yasanın uygulanması halinde birçok konunun çözüme kavuşacağını düşünüyorum. Maalesef kadınla birlikte çocuklar da şiddete maruz kalıyor. Çocuklarla ilgili daha ağırlaştırılmış cezalar var. Ayrıca, hayvanlara yapılan eziyetin suç kapsamına alınacağı ile ilgili de çalışmaların olduğunu söylemek isteriz. Şiddete maruz kalan gerek kadınlar, yaşlılar, çocuklar gerekse de dezavantajlı gruplar, Gelincik Merkezi’nden ücretsiz bir şekilde hukuki destek alabilir. Bu kişiler, 444 43 06 numaralı telefondan 7 gün 24 saat merkezimize kolayca ulaşabilir.”

“Hayvanlara eziyet eden belediyeler de ceza almalı”
Hayvanlara yönelik şiddet de son dönemde artış gösteriyor. Hayvan Kurtarma Derneği Başkanı Zekiye Taş Köklü, hayvanlara eziyet ve işkence edenlerin daha ağır cezalar alması gerektiğini savunuyor. Köklü, “Hayvanlara şiddet uygulayanlara düşük para cezaları veriliyor. Öyle olunca da şiddet, gün geçtikçe artarak devam ediyor. Cezalar, TCK’ye alınmalı, para cezasına dönüşmemeli, gerekirse şiddet uygulayanlara psikolojik tedavi uygulanmalı. Ayrıca, hayvanlara eziyet edip onları dağlara atan belediyeler de ceza almalı. Bu konuda, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) acil bir şekilde çıkarılmalı. Cezalar ağırlaştırılmalı ki kimsenin canı yanmasın” dedi.

HABER : DİDEM ÇAM / ANKARA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.