DOLAR 32,7914 0.85%
EURO 35,2673 0.72%
ALTIN 2.467,921,47
Ankara
31°

AÇIK

İtfaiye Meydanı esnafları: İnsanlar artık ev eşyalarını değiştiremiyor
  • 9.Köy
  • Ekonomi
  • İtfaiye Meydanı esnafları: İnsanlar artık ev eşyalarını değiştiremiyor

İtfaiye Meydanı esnafları: İnsanlar artık ev eşyalarını değiştiremiyor

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik sorunları değerlendiren tarihi İtfaiye Meydanı esnafları, insanların artık ev eşyalarını değiştiremediklerini bu yüzden işlerinin durgun olduğunu kaydettiler. Esnaflar yerli müşterilerinin azaldığını, daha çok yabancılara satış yaptıklarını belirttiler.

ABONE OL
10 Eylül 2019 00:00
İtfaiye Meydanı esnafları: İnsanlar artık ev eşyalarını değiştiremiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtfaiye Meydanı, geçmişi 19. yüzyıla kadar dayanan, bir dönem Ankara’nın kalbi olan Ulus’ta bir meydan. İlk adı Hergele Meydanı. ‘Ankara’nın kalbi’ olarak nitelendirilmesinin nedeni ticari hareketliliği uzun yıllar koruması. Özellikle ikinci el eşya alım-satım merkezi olarak biliniyor. Meydan ve etrafına yayılmış dükkanlarda beyaz eşyadan mobilyaya, zücaciyeden telefona, antikadan kıyafete kadar pek çok şey bulmak mümkün. Bu yüzden İtfaiye Meydanı, Ankaralıların uğrak yerleri arasında. Meydanın sokaklarına hayat veren esnaflar, ülkedeki ekonomik duruma bağlı olarak yaşadıkları sorunları 24 Saat’e anlattılar.

“Yerli müşterilerimiz kalmadı”
27 yıldır İtfaiye Meydanı’nda esnaf olan ve ikinci el eşya alıp satan Necip Ermiş, meydanın en sakin günlerini yaşadığını belirtti. Önceleri ikinci el eşyanın yanında sıfır eşya da sattığını ancak KDV oranlarının sık sık değişmesinden kaynaklı bıraktığını söyleyen Ermiş, “Sıfır eşya satımını bu meydandaki birçok esnaf da bıraktı. Son yıllarda ikinci el eşya satımı da istediğimiz gibi olmuyor. Sadece öğrenci mevsiminde işlerimizde biraz hareketlilik oluyor, geriye kalan aylarda boşuz. Zaten öğrenciler dışında yerli müşterimiz de kalmadı. Son iki senedir müşteri profili çok değişti. Artık Suriyeli, Irak, Afgan, İran ve Somali müşterilerimiz var. Aynı eşyayı yabancılardan iki defa üç defa alıp sattığımız oluyor. Bugün bizim pazarımız bu yabancılar üzerine dönüyor” dedi.

“İnsanlar artık eski eşyalarıyla idare ediyorlar”
İşlerinin son yıllarda giderek daha çok düştüğünü, kimi zaman gün içerisinde kazandıkları parayı eve götüremeden tükettiklerini belirten Ermiş, şunları söyledi: “Eve üç beş kuruş götürmek için iş yerinde yemek yemeyi unuttuk. Akşama kadar dükkânda bir simitle duruyoruz, diğer öğünleri akşam eve gittiğimizde yiyoruz. Evdeki doğalgaza, elektriğe, suya, çocukların eğitimine para yetiştiremiyoruz. Bu ay 500 lira elektrik, su, doğalgaz parası verdim. Normal koşullarda bizim sektör krizden beslenir, kriz dönemlerinde bit pazarına nur yağar. Fakat şimdi kimse evdeki eşyasını satıp yenisini almıyor. Eskiden insanlar ev eşyasını 2-3 yılda bir değiştirirdi. Şimdi öyle bir şey yok, eskileriyle idare ediyorlar.”

 

“600 senelik meydanı da bitirdi”
Esnaf Hacı İbrahim İkiz, 40 yıldır İtfaiye Meydanı’nda ikinci el tekstil eşyası satıyor. Liseyi meydandaki Gazi Lisesi’nde okuyan İkiz, bir dönem Avrupa’dan getirttiği tekstil malları satmış. Babasının da burada esnaf olduğunu söyleyen İkiz, 10 sene öncesine kadar işlerinin iyi olduğunu ancak gün geçtikçe gerilediklerini söylüyor. Son birkaç senedir hem ekonomik kriz hem de ticaret koşullarının değişmesinden kaynaklı işlerinin kötü olduğunu vurgulayan İkiz, “Ticaretin koşulları şöyle değişti; internet çıktı, teknoloji gelişti artık ürün insanların ayağına geliyor. Bu durumla birlikte ekonomik kriz, 600 senelik ömrü olan bu meydanı bile bitirdi. İş yapamaz olduk. Ben de ayrı bir işe girmek zorunda kaldım. O da bana yetmiyor aynı zamanda da burada da esnaflığımı sürdürüyorum” dedi. İkiz, yaşadıklarını şöyle anlattı:

 

“Suriyeliler olmazsa esnaf kirasını zor öder”
“Buradaki esnaftan beyaz eşya, ev eşyası satanlar çarkı yine az çok döndürüyor ama benim işim hiç yok. Suriyeliler de olmasa buradaki esnaf kiraları zor öder. Suriyeliler ve genel olarak yabancılar burayı ayakta tutuyor. Benim sattığım elbiseler alınmıyor, çünkü insanlar sokakta onlara yardım ederek ücretsiz veriyor. Bizden parayla almaya gerek duymuyorlar. Maaşım olmazsa geçinemem ve Allah’tan çocuklarım büyüdü, küçük olsalardı onları okutamazdım.”

 

“Bu kadar ağır bir kriz yaşamadık”
25 yıldır ikinci el beyaz eşya, mobilya alım satımı yapan Volkan Sapmaz, insanların alım gücünün zayıfladığını belirterek, “İşlerimiz 2-3 yıldır kötü durumda. İnsanlar daha çok acil ihtiyaçlarını alıyorlar. Genelde müşterilerimiz de yabancılar. Eskiden daha çok yerli müşterimiz vardı ama azaldı. Sebebi de ev eşyalarını yenileyememeleridir. Daha önce de krizler yaşadık ama bu kadar ağırını yaşamadık. Bir an önce küçük esnafın derdine çözüm bekliyoruz” dedi.

HABER : BİLAL SEÇKİN / ANKARA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.