DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
26°

AÇIK

“İşverenler de kapitalizmi sorguluyor”

“İşverenler de kapitalizmi sorguluyor”

Ostim Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci, Covid-19 pandemisinin kimsenin hayal bile edemediği yeni durumları ortaya çıkardığını, bu tehlikenin alışılmış sosyo-ekonomik düzenleri sarsacağının anlaşıldığını belirterek, “İşverenler de hiçbir sınır tanımayan kapitalizmin artık insan türü için tehlikeli olduğunu görüyor” dedi. Ekinci, inşaat alanında faaliyet gösteren girişimcilerin gıda-hayvancılık sektörüne ilgisinin arttığını söyledi

ABONE OL
3 Haziran 2020 00:00
“İşverenler de kapitalizmi sorguluyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid-19 salgını ile baş edebilmek için uygulanan “eve kapanma” önlemleri tüm dünyada ve Türkiye’de birçok mal ve hizmete talebi hızla düşürdüğünü, ekonomide hem talep, hem de arz yönlü bir sıkıntı yaşanmaya başlandığını belirten Ostim Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, pandeminin dünyanın düzenini temelden sarstığını belirtti.

Türkiye’nin önemli sanayi bölgeleri arasında yer alan Ostim’de de imalat sanayinde üretimin yarı yarıya düştüğünü, 2020 yılının kendileri açısından kayıp yıl olduğunu belirten Ekinci, bu zorlu süreçte dernek üyelerinin işçi çıkarmama yönünde bir hassasiyeti koruduğunu dile getirdi. Ekonominin çarklarının arz ve talep ile döndüğünü, talep olmaması durumunda işleyişin duracağını dolayısıyla talebin canlı tutulması gerektiğini ifade eden Ekinci, hükümetin aldığı ekonomik önlemlerin önemli ancak yetersiz olduğunu, bankaların verdiği kredilerin de tabana yayılmadığını dile getirdi.

Pandeminin ihtiyaçları, yönelimleri yeniden şekillendirdiğini belirten OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, gıdanın artık stratejik bir sektör haline geldiğini söyledi. Yakın çevresindeki girişimcilerin pek çoğunun tarıma ilgisinin arttığını, özellikle daha önce inşaat alanında yoğunlaşan işverenlerin gıda-tarım-hayvancılık sektörüne yöneldiğini, köylerde yeni yaşam kurma planlarının yapıldığını belirten Ekinci, aynı şekilde hijyen ürünleri, maske, temizlik malzemeleri üretiminin de cazip hale geldiğini ifade etti. Sanayide büyük kurumsal firmaların salgına karşı daha etkin önlemler aldığını ancak küçük ölçekli işletmelerde pandemiye dair güçlü bir farkındalık oluşmadığını dile getiren Ekinci, bu süreçte işverenlerin de kapitalizmi sorgulamaya başladıklarını söyledi.

Ekinci, “Sağlıklı gıda, temiz su, temiz hava, temiz toprak, zengin-fakir herkes için öncelik kazandı; çünkü hepimiz, insan türünün devamına yönelik bir tehdidin ortaya çıktığını görüyoruz, dolayısıyla doğal kaynakların hor kullanımından vazgeçilmesi gerekiyor. Doğada telafisi imkansız yıkımlara yol açan bir kalkınmanın sürdürülebilir olmadığını artık daha net şekilde anlıyoruz. Tesla’nın kurucusu Elon Musk, facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg gibi isimlerin temel vatandaşlık geliri tezlerini savunması bile kapitalizmin özeleştirisi olarak görülmelidir” dedi.

Ekinci, tüm dünyada içe kapanma eğilimlerinin arttığını, devletin ekonomik sahada etkinliğinin artmasını öngördüklerini belirten Ekinci, dijital ekonominin güç kazanacağını ancak Türkiye’deki KOBİ’lerin bu gerçekliği de henüz tam olarak kavrayamadıklarını söyledi.

HABER : KELİME ATA / ANKARA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.