DOLAR 32,5137 0%
EURO 35,0851 0.24%
ALTIN 2.433,380,05
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

İş cinayetleri: “Taksirle değil kasıtla yargılayın”
  • 9.Köy
  • Emek
  • İş cinayetleri: “Taksirle değil kasıtla yargılayın”

İş cinayetleri: “Taksirle değil kasıtla yargılayın”

Bir reklam firmasında ofis elemanı olarak çalışan 17 yaşındaki Eren Eroğlu’nun görev tanımı dışındaki bir işe gönderilmesinin ardından yaşanan iş cinayetiyle ilgili dava hâlâ devam ediyor. Baba Erdinç Eroğlu, “İş cinayeti davalarına bakan mahkemeler taksirle ceza veriyor” dedi.

ABONE OL
11 Eylül 2023 12:25
İş cinayetleri: “Taksirle değil kasıtla yargılayın”
3

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Deniz Güngör

Bir reklam firmasında ofis elemanı olarak çalışan 17 yaşındaki Eren Eroğlu, görevi dışında çalıştırıldığı yerde hayatını kaybetmesi üzerine açılan dava devam ediyor. Eroğlu, Görevi dışında tabela tamir işine gönderildiği Esenyurt Özel Doğa Hastanesi’nde yüksek gerilim hattına kapılarak 31 Ekim 2013’te iş cinayetinde hayatını kaybetti. Yüksek gerilim hattının altına bina kurmak, kaçak iki kat çıkarak yüksek gerilim hattının mutlak koruma alanına girmekle suçlanan bina sahibi Uğur Karahan’a karşı, Eren Eroğlu’nun ailesinin 8 yıldır verdiği adalet mücadelesi hala bitmedi.
Davanın üçüncü duruşması 12 Temmuz saat 14.00’da Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Yıllardır verdikleri hukuk mücadelesini sürdürmekte kararlı olduklarını aktaran baba Erdinç Eroğlu, “Savcılar, hakimler olsun iddianameyi hazırlarken işçinin kusuru varmış gibi baktıkları için Türkiye’de iş cinayetleri bitmiyor” dedi.

Sorumlular cezalarını alsın

Yaşanan iş cinayetinin ardından 2013 yılından beri adalet mücadelesi verdiklerini aktaran Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu, “Oğlumu kaybettikten sonra gönüllü hukukçularımızla birlikte adalet mücadelesi vermeye başladık. Bizim buradaki amacımız bu olayda kusuru olan kim varsa onların yargılanması. Bilirkişi raporlarında olayın yaşandığı hastane, oğlumun çalıştığı işyerine, belediyeye kusur verildi. Biz başka kurumlarında kusuru olduğunu inandığımız, bilirkişi raporlarında bulunduğu için dönemin Belediye Başkanının, hastane binasına usulsüz olarak ruhsat veren belediye görevlilerinin, bina sahibinin yargılanması yönünde bir mücadelemiz var” dedi.
İlk davada söz konusu kişilerin sanık olarak katılmadıklarını aktaran baba Eroğlu, “Anayasa Mahkemesi’ne gittik ardından kamu görevlilerin yargılanmasına dair karar çıktı. Hâlâ bu karar Danıştay’da. En son 2021 yılında bina sahibine ilişkin dava açıldı. Şu an onun yargılanması sürüyor. Diğer dosyalar Danıştay’da bekliyor ancak bina sahibinin yargılanması bizim için çok önemli çünkü kusurlar silsilesinin başlangıcı orada. Binayı kaçak yapıyor, belediyenin yıkım kararı olmasına rağmen. Kurallara uysa, kaçak yapmasa, uygun olarak bina inşa edilse bu olay yaşanmayacaktı” ifadelerini kullandı.

“Mücadelemizi sürdüreceğiz”

“Biliyoruz ki cezasızlık kavramı var. Ceza verse bile 3 yıl veriyor, taksirle veriyor” diye konuşan baba Eroğlu, oğlunun iş tanımı dışında çalıştırıldığını hatırlatarak “Biz oraya soruşturma savcısıyla gittiğimiz savcı olayın yaşandığı yere çıkmaya cesaret edemedi. Oraya çıkmanın kesinlikle yasaklanması gerekiyordu. Oraya işe yeni giren bir ustabaşı ile gitmesi de en başında yanlıştı. Henüz 17 yaşındaydı. Bunlar bizim istemediğimiz, mücadele ettiğimiz şeyler” vurgusunu yaptı.
İlk yargılamanın 2019 yılında bittiğini belirten baba Eroğlu şöyle konuştu:
“Bu davalara bakan mahkemeler taksirle ceza veriyor. Bu olaylarda kast var. Bu kişiler bunları bilerek yapıyor. Yapmayın denmesine rağmen bu binayı yapmışlar. Savcılar, hakimler olsun iddianameyi hazırlarken işçinin kusuru varmış gibi baktıkları için Türkiye’de iş cinayetleri bitmiyor. Orada yerine getirilmeyen iş güvenliği ile ilgili hukuki prosedürler var. Biz bu yüzden bilinçli taksirle, kastla yargılanmalarını istiyoruz. Ancak biz hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.”
Ne olmuştu?

Reklam firmasında ofis elemanı olarak çalışan 17 yaşındaki Eren Eroğlu, görevi dışında tabela tamir işine gönderildiği Esenyurt Özel Doğa Hastanesi’nde yüksek gerilim hattına kapılarak 31 Ekim 2013’te iş cinayetinde hayatını kaybetti.
Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2014’te başlayan yargılama 2019’da sona erdi. Reklam firması müdürü Erol Mutlu 3 yıl 4 ay, Ustabaşı Emin Telbisoğlu, Özel Doğa Hastanesi İşletme Müdürü Ulucan Köse ve Esenyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Akbuğa 3’er yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Dosya şu anda Yargıtay’da. Bina sahibi Uğur Karahan hakkında yapılan hukuk mücadelelerinden sonra İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi suç duyurusunda bulundu. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye istinaden Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Eren Eroğlu’nun taksirle ölümüne, Haydar Sakcı’nın yaralanmasına sebebiyet vermekten dolayı dava açıldı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.