DOLAR 32,5288 0.04%
EURO 34,9911 0.28%
ALTIN 2.437,740,11
Ankara
30°

AÇIK

Hatay’da sağlam okul binaları kurumlara tahsis ediliyor: Öğrenciler konteynerlerde
  • 9.Köy
  • Eğitim
  • Hatay’da sağlam okul binaları kurumlara tahsis ediliyor: Öğrenciler konteynerlerde

Hatay’da sağlam okul binaları kurumlara tahsis ediliyor: Öğrenciler konteynerlerde

Kahramanmaraş depremlerinin ardından Hatay'da sağlam kalan okul binaları öğrencilerden alınıp, kamu kurumlarına tahsis ediliyor. Öğrencilere ise öğrenim için konteynerler adres gösterilirken veliler bu duruma tepkili.

ABONE OL
5 Şubat 2024 11:48
Hatay’da sağlam okul binaları kurumlara tahsis ediliyor: Öğrenciler konteynerlerde
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Suat Gezici
Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, etkilenen bölgelerde hayat hala normale dönmedi. Hatay’da depremden sağlam çıkmış okul binaları kamu kurumlarına tahsis edilirken, öğrencilere ise öğrenim için konteynerlerler adres gösterildi. Hem öğrenciler, hem de veliler bu duruma tepkili.
Hatay’da depremde sağlam kalan Samandağ Turgut Reis Anaokulu binası, Samandağ Adalet Sarayı olarak kullanılmaya başladı. Binanın Adliye binası haline getirilmesinin ardından Samandağ Turgut Reis Anaokulu öğrencileri, konteynerlerde eğitim-öğretime devam etmek zorunda bırakıldı. Adliyeye dönüştürülen binada, savcı ve hakim odalarının yanı sıra bir asliye ve sulh ceza mahkemeleri, 2 duruşma salonu, çok amaçlı salon, kütüphane, icra ve ilçe seçim müdürlüğü yer alıyor.

Binanın eski hali

Deprem sonrası Turgut Reis Anaokulu’nun Adliye Binası olarak kullanılması nedeniyle öğrencilerin hala konteynerlerde eğitim görmesine veliler ve veli dernekleri de tepkili.

“Öğrencilerin mağduriyeti sonlandırılmalı…”

Arkadaş Karataş

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği, (ÖVDER) Samandağ Şube Başkanı Arkadaş Karataş, depremlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen yaraların sarılmadığını ve bu ilkel koşulların acil olarak değiştirilmesi gerektiğini belirtti.
ÖVDER Samandağ Şube Başkanı olarak fikirlerinin derneğin kurumsal görüşlerini yansıttığını da belirten Karataş, şöyle konuştu;

“Deprem felaketinden sonra maalesef yaralar sarılmadı. Yaralarımız kanamaya devam etmektedir. Şu anda Turgut Reis Anaokulu öğrencileri okul olarak dizayn edilmemiş bir kaç konteyner içine sığdırılmaya çalışılmıştır. Okula gelen çamurlu yollardan yetkililerin geçmesini istiyoruz. Konteynerler örenciler için okul olamaz. Küçücük çocuklar bu koşullarda nasıl eğitim görür. Konteynerler yağmur suyunu sızdırıyor. Tuvaletlerin sınıflardan uzak  ve büyükler için dizayn edilmiş olduğu bir yerde 4-5 yaş grubunun nasıl eğitim göreceğini merak eden bir yetkili var mı? ÖVDER olarak bu ilkel koşulların acil olarak değiştirilmesi, çocukların bir an içinde sıcacık, hijyenik koşullarda okullarına taşınmasını, Adliye Sarayı’nın alternatif yerlere taşınmasını istiyoruz.”

“Çocuklara kıymayın efendiler…”

ÖVDER’in konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında konuşan Turgut Reis Anaokulu öğrenci velisi Elvin Nehir, çocuklarının ve kendilerinin mağdur olduğunu belirtti.
Yetkililere, “Çocuklara kıymayın efendiler” diye seslenen Nehir, şöyle dedi;
“Bizler, Turgut Reis anaokulunda, yazın toz toprak, kışın su alan konteynırlarda sağlıksız koşullarda her an herşeyin olabileceği sürekli tedirginlik içinde eğitim gören çocuklarımızın aileleri olarak tedirginlik içerisindeyiz. Yetkililerden Kaymakamlıktan talebimiz eski okul binasının tekrar çocuklarımıza tahsis edilmesidir. Mevcut binanın Samandağ adliyesi olarak kullanılması çocuklarımızı ve bizleri mağdur etmekte. Sürekli acaba ne olacak kaygısı taşımaktayız. Depremin 11. ayındayız hala okul binasının adliye olarak kullanılması ayrı bir garabettir ve biz aileler olarak diyoruz ki “Çocuklara Kıymayın Efendiler”. Bu talebimizin bir an önce gerçekleşeceğini umuyoruz. Tüm yetkilileri bir kez daha duyarlı olmaya ve çözüm üretmeye davet ediyoruz.”

Sadece Samandağ’daki anaokulu değil, diğer okullar da kamu kurumlarına tahsisli

Hatay’da kamu kurumlarına tahsis edilen sadece Samandağ’daki Turgut Anaokulu binası değil; kentin diğer bölgelerindeki sağlam okul binaları da kamu kurumlarına tahsis edilmiş durumda. 2023- 2024 eğitim- öğretim yılı başlangıcında bu konuda açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, Defne ilçesindeki liselerin kamu kurumlarına tahsis edildiğini açıklamıştı. Tıraş’ın o dönem verdiği bilgiye göre,  Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi İl Emniyet Müdürlüğü olarak, Selim Tevfik Eskiocak Anadolu Lisesi Defne Kaymakamlığı olarak, Çekmece Şehit Türkmen Anaokulu Vilayet karakolu olarak kullanılıyor.
Hatay’da sağlam okul binalarının kamu kurumlarına tahsis edilmesi, bu okullarda öğrenim görmesi gereken öğrencilerin ise konteynerlere yönlendirilmesi TBMM’ye de taşındı. Muhalefet milletvekilleri bu konuda hükümete soru önergesi vererek, durumun düzeltilmesini istediler.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.