DOLAR 32,5159 0.2%
EURO 34,8567 0.35%
ALTIN 2.487,821,05
Ankara
21°

AÇIK

Hastalar ilaç arıyor, eczacılar çözüm

Hastalar ilaç arıyor, eczacılar çözüm

Türk Eczacıları Birliği sokağa çıkıyor. Eczacılar, 16 Ekim Pazar günü Ankara’da miting meydanında buluşacak. İlaç krizi derinleşiyor: Parası olan ilaç bulamıyor, ilaç bulanın almaya gücü yetmiyor.

ABONE OL
8 Ekim 2022 00:00
Hastalar ilaç arıyor, eczacılar çözüm
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlaç sanayisinde yurt dışına bağımlı olan Türkiye’de, yüksek döviz kurları nedeniyle ilaç ithalatı tehlikeye girdi. Özellikle kanser ve hormon tedavilerinde kullanılan ilaçlar oldukça zor bulunuyor. Yaşanan kriz karşısında eylem planı hazırlayan Türk Eczacıları Birliği ve 54 eczacı odası, Ankara’da 16 Ekim Pazar günü Tandoğan Meydanında miting düzenleyecek. 

Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Ali Fuat Gül, “Dolar ve Euro kuru çok ciddi rakamlarda. Bu sebeple ilaç firmaları da üretim yapmıyorlar. Daha önce üretmiş oldukları ilaçları sınırlı miktarda gönderiyorlar. Bu da tabii ilaç yokluklarına sebep oluyor.” şeklinde konuştu. Gül, bu sene ilaç kurlarında 3 defa düzenleme yapıldığını, buna rağmen ilaç kıtlığındaki artışın miting için en büyük sebepleri olduğunu söyledi. 

“Sağlık Bakanlığının uyguladığı ilaç alım politikası çöktü”

Ali Fuat Gül, ilaç yokluğunun toplum sağlığını etkilediğini söyledi. Gül şöyle konuştu: “Hasta doktora gidiyor, doktor gerekli tetkikleri yapıyor. En sonunda da hastaya reçete yazıyor. Eczanede reçetede yazan ilaç olmayınca ne olacak? Vatandaş sağlığına kavuşamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının uyguladığı ilaç alım politikası ne yazık ki çökmüş vaziyette. Döviz kuru 18’i geçti. Bizim şu anda geçerli olan Avro kurumuz 7.83. Arasında ciddi fark var. İlaçların çoğu yurtdışından tedarik ediliyor.”

Ali Fuat Gül

Gül, yurtdışındaki ilaç firmalarını mevcut kurlar tatmin etmediği için Türkiye’ye ilaç göndermek istemediklerini belirtti. Eczacı Odası Genel Sekreteri şöyle konuştu: “Avrupa’da üretilen ilaçların önemli bir bölümü Türkiye’ye gelmiyor. Şu anda sabit kur ve fiyat düzenlemeleri yurtdışındaki ilaç firmalarını tatmin etmediği için bir çok ürün bulunamıyor. Şimdi bu güncellemeler yapıldı. Halkımızın eczanelere ödediği fiyatlar, reçete muayene ücretleri ilaç katılım payları artmaya başladı. Hasta ilaca para yetiştiremiyor. Eczanelerimizdeki veresiye defterleri artıyor.”

Eczanelerin mali açıdan sarsıldığını, bunun sağlık sistemini de etkilediğini ifade eden Gül, 16 Ekim’deki mitingin hedefi konusunda “Amacımız eczanelerin sıkıntılarının giderilmesi, halkın ilaca olan erişiminin sağlanması” dedi. 

“Yetişkinler çocuklarının ilaçlarını alamıyorlar”

Eczacı Çağla Çukurgöynük, hastaların reçete paylarını ödemekte güçlük çektiklerini söyledi ve “Hastaların çoğu ilaçlarını alamıyor. Hatta çocuklarının ilaçlarını dahi alamadıkları oluyor.” dedi.

Çoğu ilaca yok dediklerini söyleyen Çukurgöynük, kanser ve hormon ilaçlarının yurt dışından getirilemediğini, zam bekleyen firmaların ilaçları geri çektiğini belirtti. Çukurgöynük, “Özellikle şu anda hormon ilaçlarına ihtiyaç duyan hastalar çok mağdurlar. İlaçta sıkıntı çekiyoruz ve şu an birçok antibiyotik dahi depolarda yok.” şeklinde konuştu.

“O iki kutu ilacı dört hastaya nasıl paylaştırayım?”

Eczacı Emel Türkmen, insanların eczane eczane dolaşıp ilaç aradığını, hatta şehir dışından arayan hastalarının olduğunu ifade etti. İlaçların sayılı geldiğini vurgulayan Türkmen, “Bir ilaçtan sadece bir veya iki kutu geliyor. Ama onu kullanan dört hastam var. O iki kutu ilacı dört hastaya nasıl paylaştırayım. Hastayı da çok kötü etkiliyor, bizi de çok kötü etkiliyor.” dedi.

“Kapı kapı eczane geziyorum”

Tablo hasta cephesinden de hiç iç açıcı değil. Hacettepe Üniversitesi’nde tedavi gören Emine Alkaş, yıllardır kullandığı romatizma iğnesine son zamanlarda ulaşamadığını bu yüzden ağrılarının arttığını ifade etti. Alkaş, “Zaten zor yürüyorum, şu ara bir de kapı kapı eczane dolaşıp ilaç arıyorum.” dedi. 

HABER : Haber: Kaan Taşkın

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.