DOLAR 32,4787 -0.08%
EURO 35,1161 0.21%
ALTIN 2.433,710,06
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Evde kalan Türkiye online alışveriş yaptı

Evde kalan Türkiye online alışveriş yaptı

Türkiye, Covid-19 pandemisi ile beraber biraz da mecburi olarak evden çalışmaya ve uzaktan eğitime geçerken, öte yandan bilgisayar okuryazarlığında da artış meydana geldi. Bilgisayar satışlarında yüzde 71 oranında yükseliş kaydedilirken, 45 yaş ve üzeri daha önce online sitelerden alışveriş yapmayan tüketiciler de bu platformlara kaydı. Türkiye’nin teknolojik gelişimi Covid-19 ile beraber adeta sıçrama yaparken, bu birikimin ilerleyen yıllarda e-ticaret başta olmak üzere bilgisayar okuryazarlığı ve internet kullanımında da Avrupa ve Orta Doğu’da Türkiye’yi en önde giden ülke yapması bekleniyor.

ABONE OL
21 Ocak 2021 00:00
Evde kalan Türkiye online alışveriş yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid-19 dünyayı evde kalmaya zorlarken, gezegeni daha dijital hale getirdi. Mecburen sosyal mesafe nedeniyle online ticaret Türkiye’de patlama yaptı. Dijital Pazarlama & E-ticaret Danışmanı Google Partners Yılmaz Bozan, online sitelerin şahlandığını ve bu büyümenin cirolara da 10 kata kadar yansıdığını söyledi. Dijital Pazarlama & E-ticaret Danışmanı Google Partners Yılmaz Bozan “E-ticaretin artmasında Covid-19 çok etkili oldu. Türkiye’de bu oran daha da yükseldi. Tüketiciler evde kal döneminde ürünleri internetten inceleyip satın almayı yeğledi. Biz buna keşif ticareti diyoruz” dedi.

Sosyal Medyadan Alıyoruz

TÜSİAD’IN 2019 raporuna göre de Türkiye’deki e-ticaretin 2018’e göre yüzde 42 yükseldiğini, 2020’deki oranın ise çok daha yüksek çıkacağını kaydeden Prof Hukuk Bürosu Avukatlarından Bilişim Hukukunda Uzman Av. Emre Avşar, Türkiye’de faaliyet gösteren 3,1 milyon işletmenin %55’lik bir kısmı olan 1,7 milyon işletmenin Facebook, Instagram, Whatsapp ve Facebook Messenger’i kapsayan e ticaret uygulamalarını kullandığını söyledi. Avşar “Türkiye’de doğrudan sadece Facebook üzerinden yapılan harcama 6,3 milyar TL olarak hesaplanmıştır. Bu nedenle sosyal medyadaki bu ticaretin düzenleme altına alınması, tüketicinin de korunması gerekmektedir. Sosyal medyadan alışveriş yaparken site güvenirliğine dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu.

45 Yaş Üstü İçin Tehlike

İnternetten alışverişin artmasıyla beraber sahte ürünlerde de patlama yaşandı. Sahte ürün satışının 4 kat arttığını anlatan Marka Koruma Grubu sözcüsü Aslıhan Aydınlık “Covid-19’un en çok değiştirdiği sektör olan e-ticaretin rakamları ortaya çıkarken, 45 yaş üstü kullanıcıların alışverişini bu platformlar üzerinden yapmayı alışkanlık haline getirdiği ortaya çıktı. Ama bu kesim kandırılmaya çok müsait. O nedenle de ürün alırken, online sitelerin güvenirliğine dikkat etmek gerekli” dedi.

Yapay Zeka Çalışıyor

Türkiye’deki e-ticaret rakamlarının arttığını anlatan Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, “Yapay zekâ destekli dijital pazarlama araçları, çok insanlar tarafından gerçekleştirilmesi fazla zaman alacağı görevleri üstlenerek, firmaların büyüme hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor. Türkiye’de de bu uygulamalar tüketicilerin hayatını kolaylaştırıyor” dedi.

Rakamlarla 2020 Online Ticaret Dönemi

-Online market alışverişi yüzde 45 arttı

-En çok online alışverişi İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara, Mersin , Adana ve Aydın yaptı

-E-ticaret sitelerinin ciroları 8 kat artış gösterdi

-En çok tekstil, elektronik ve hızlı tüketim ürünlerinde artış kaydedildi

-E-ticarette kadınların üstünlüğünü evde kal döneminde erkekler aldı

-Online siteler kampanyalar döneminde yüzde 70’e varan indirimler uyguladı

HABER : ERDİNÇ AKKOYUN – ARAŞTIRMA YAZISI

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.