DOLAR 33,0954 0.2%
EURO 36,2227 0.45%
ALTIN 2.620,67-0,02
Ankara
25°

HAFİF YAĞMUR

Dünyadan Türkiye’ye yardım seferberliği
  • 9.Köy
  • Dünya
  • Dünyadan Türkiye’ye yardım seferberliği

Dünyadan Türkiye’ye yardım seferberliği

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından dünyanın dört bir yanından yardım seferberliği başladı. Savaşın devam ettiği Ukrayna’da ise Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Türkiye’ye yardım ekibi göndermeye hazır olduklarını açıkladı.

ABONE OL
19 Şubat 2023 16:16
Dünyadan Türkiye’ye yardım seferberliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde 9 saat arayla meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından başta Japonya, ABD, Ukrayna, Lübnan’ın yanı sıra Avrupa Birliği (AB) üyesi 19 ülke de Türkiye’ye arama ve kurtarma ekipleri göndereceğini açıkladı. Aynı zamanda Rusya-Ukrayna Savaşı birinci yılına yaklaşırken Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Türkiye’ye yardım ekibi göndermeye hazır olduklarını açıklarken, NATO üyesi ülkeler de Türkiye’de yaşanan facia için seferber oldu. İsrail de Türkiye’ye yardım eli uzatan ülkelerden biriydi, Savunma Bakanı Yoav Gallant afet bölgesine sahra hastanesi kurulmasını teklif etti.

Avrupa’dan 850 uzman gönderiliyor

AB, acil durum haritalama hizmetleri sağlamak adına Copernicus uydu sistemini etkinleştirmesinin yanı sıra deprem bölgesine 850’nin üzerinde arama ve kurtarma ekibi gönderiyor. İngiltere, 76 kişilik kurtarma ekibinin yanında aynı zamanda arama köpekleri de gönderecek. İsviçre, 80 kişilik arama ve kurtarma ekiplerini deprem bölgesine gönderme kararı aldı. Aynı zamanda İtalyan itfaiyesinden keşif ekibi enkaz altında kalanlarının kurtarılması adına yola çıkarken, Malta ise kurtarma ekibinin Türkiye’de görevlendirileceğini belirtti.

AB Acil Durum ve Koordinasyon Merkezi’nde yapılan açıklamada, Türkiye’nin Arama ve Kurtarma (USAR) ekipleri ve Acil Tıp Ekipleri (EMT) için Birlik Sivil Koruma Mekanizması’ndan (UCMP) yardım talep ettiği belirtildi. Yapılan açıklamada, 18 AB Üye Devleti ve 2 UCMP katılımcı devletinden alınan 6 HUSAR ekibi, 19 MUSAR ekibi, 2 acil sağlık ekibi ile birlikte tüm ekipler toplamda 1 115 kişi ve 72 arama-kurtarma köpeğinden oluştuğu aktarıldı. Aynı zamanda söz konusu ekibe 13 EUCPT uzmanı ve 2 ERCC irtibat görevlisi bulunduğu belirtilirken hasar tespitine yardımcı olmak üzere Copernicus acil durum uydu haritalama sistemi devreye sokulduğu hatırlatıldı.

Yapılan açıklamada konuşan Acil Durum ve Koordinasyon Merkezi Direktörü Hans Das ise şunları söyledi: “Uzun yıllardır gördüğümüz en yıkıcı deprem yaşandı. Türkiye depremden 1,5 saat sonra destek istedi. İlk ekiplerimiz 12 saat içinde Türkiye’ye varmışlardı.”

AB Acil Durum Müdahalesi Koordinasyon Merkezi Direktörü Hans Das

Amerika Birleşik Devletleri

ABD tarafından gönderilen ilk ekip yola çıktı. Söz konusu ekip içerisinde 1999 Büyük İstanbul Depremi’nde yer alan uzmanların da olduğu öğrenildi. ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, gerçekleştirilen basın açıklamasında, 79 kişiden oluşan 2 arama kurtarma ekibinin Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı. Price aynı zamanda, ABD’nin Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde kullanılan tesisleri yabancı ülkelerden gelen kurtarma ekiplerine açmaya hazır olduklarını aktardı.

Ukrayna

Türkiye’ye yardım göndermeye hazır olduklarını söyleyen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ukrayna, krize karşı yardımcı olmak için Türkiye’ye büyük bir kurtarma ekibi göndermeye hazır. Onların konuşlandırılmasını koordine etmek için Türk tarafıyla yakın işbirliği içindeyiz.”

Japonya

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, 18 kişilik ön arama kurtarma ekibinin Türkiye’ye gönderildiğini açıkladı. Güngen ayrıca Japonya’nın sahil güvenlik, sağlık personeli ve itfaiye ekiplerinden oluşan ekiplerinin de gelecek günlerde Türkiye’ye gönderilmeye devam edeceğini aktardı.

Lübnan

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, enkaz altında kalan yurttaşların kurtarılmasına yardım amaçlı ekip göndereceklerini açıkladı. Mikati, Lübnan ordusundan arama-kurtarma ve sivil savunma ekiplerinin tahsis edilebileceğini açıkladı.

Avusturya

Avusturya’dan ise 80 askeri personel ve 25 kişilik arama ve kurtarma ekipleri bugün deprem bölgesine gelecek.

Fransa ve Macaristan

Fransa, 139 arama kurtarma görevlisini Türkiye’ye göndereceğini açıkladı. Aynı zamanda Macaristan, 50 kişilik bir ekibin deprem bölgesine gönderileceğini aktardı.

Bulgaristan

Bulgaristan’ın farklı kentlerinden 13 araçla birlikte gelen 50’si arama ve kurtarma uzmanı olan 59 personel, dün gece pasaport işlemlerinin ardından Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

İspanya

İspanya, meydana gelen facianın ardından 2 askeri uçakla 90’dan fazla arama-kurtarma ve sağlık ekiplerini Türkiye’ye göndereceklerini duyurdu. “Sınırsız İtfaiyeciler” örgütü gibi bazı yardım organizasyonları 10-15 kişilik gruplarla Türkiye’ye geleceklerini duyururken, İspanya aynı zamanda Türkiye’ye sahra hastanesi kurulacağını açıkladı.

Almanya

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Alman Yardım Kuruluşu’nun (THW) acil durum jeneratörleri, çadırlar ve battaniyelerden oluşan yardım malzemelerinin göndermek için hazırlandığını duyurdu.

Azerbaycan

Azerbaycan’da depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı. Yardım kampanyasının yanı sıra Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise askeri hekimlerden oluşan ekibin beraberinde sahra hastanesi kurulumu için ekipman gönderdi. Azerbaycan, arama kurtarma çalışmaları için de 400’den fazla personel görevlendirmişti.

Pakistan

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından Pakistan’dan 25 tonluk insani yardım malzemeleri ve 50 kişilik arama kurtarma ekibi Türkiye’ye doğru hareket etti. Pakistan ordusu tarafından yapılan açıklamada ise, uçakta eğitimli köpek ve tam teçhizatlı arama kurtarma ekibi, doktor, hemşire ve teknisyenlerden oluşan tıbbi yardım ekibi, 30 yataklı mobil hastane ve çeşitli yardım malzemelerinin yer aldığı aktarıldı.

Hindistan

Hindistan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, eğitimli arama kurtarma köpekleri ile özel ekipmanlarla donanımlı yüz kişiden oluşan Ulusal Afetle Müdahale Gücü’ne (NDRF) bağlı iki ekibin depremden etkilenen bölgelere gönderileceği belirtildi.

Malezya

Malezyalı yetkililer, Malezya Özel Arama Kurtarma Timi’ne (SMART) bağlı 75 arama-kurtarma uzmanının, kurtarma çalışmalarında kullanılacak ekipmanlarla dün akşam Türk Hava Yolları uçağıyla Türkiye’ye hareket edeceğini bildirmişti.

Kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talimatıyla kısa zamanda depremden etkilenen bölgelerine arama-kurtarma ve sağlık ekipleri gönderileceği öğrenildi.

Meksika

Meksika, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un talimatıyla 145 kişilik arama ve kurtarma ekibi gönderdi. Meksika Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Genel Müdürü Bernardo Aguilar Calvo, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki kardeşlerimize yardım etmek amacıyla Savunma Bakanlığına bağlı 93 personel, Deniz Kuvvetlerinden 37 kişi, Kızılhaç personelinden 15 kişi Türkiye’ye doğru yola çıkmak üzereyiz. Amaç, mümkün olan en yüksek sayıda kurtarmaktır. Kısa zamanda Türkiye’ye varmayı umuyoruz diye konuştu.

Avrupa’da saygı duruşu

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Dezenformasyonun Ötesinde: Yabancı Bilgi Manipülasyonu Tehdidine AB Tepkileri” konferansında katılımcıları 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti. Borell, “On yıldan fazla süredir görmediğimiz bir doğal afet, Türkiye ve Suriye’de binlerce insanın hayatını aldı. Kurbanları ve gece-gündüz çalışan cesur kurtarma görevlilerini hatırlamalıyız” ifadelerini kullandı.

HABER : Haber: Deniz Güngör

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.