DOLAR 32,5011 -0.02%
EURO 35,1045 0.22%
ALTIN 2.435,780,15
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Çin’den Moskova çıkarması

Çin’den Moskova çıkarması

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Putin’i Ukrayna'da savaş suçlarıyla suçlamasından günler sonra Moskova'yı ziyaret etti. 3 günlük ziyaretten iki ülke arasındaki stratejik işbirliğini artırma kararı çıktı. Emekli Büyükelçi Okçal, Çinli liderin ziyaretinin "Putin'in en yalnızlaştığı" dönemde geldiğini vurgulayarak, "Çin'in bu jesti Rusya için büyük önem taşıyor" dedi.

ABONE OL
2 Nisan 2023 17:20
Çin’den Moskova çıkarması
3

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Ahmetcan Uzlaşık / Kapak Fotoğrafı: Depophotos

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping,  Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Rus lider Putin’i “savaş suçu işlemekle” suçladığı dönemde, Moskova’ya tarihi bir ziyarette bulundu. Çinli liderin üç gün süren ziyaretinden Moskova ve Pekin arasındaki stratejik işbirliğinin artırılması kararı çıktı.

Emekli Büyükelçi Hakan Okçal, Xi’nin küresel alanda dengeleri değiştirebilecek Moskova ziyaretini 9. Köy’e yorumladı.

“Bu ziyaretin özel bir önemi var”

Ziyaretin uluslararası alanda giderek yalnızlaşan Rus Lider Putin açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken Okçal, şöyle konuştu;

“Çin lideri Xi Jinping’in Moskova ziyareti, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Putin hakkında verdiği tutuklama kararından önce planlanmış ve açıklanmış olsa da, kararın hemen sonrasına rastlaması nedeniyle Putin’le dayanışmayı gösteren önemli bir jest olduğu gibi, Putin’e yönelik savaş suçlarının kabul edilmediğini vurgulaması bakımından özel bir simgesel önem taşımaktadır. Bu ziyaret Kremlin tarafından Rusya’nın Batı tarafından içine alınmak istenen izolasyonun kırılması için uzun zamandan beri arzulanıyordu. Ziyaretin Putin’in en yalnızlaştığı bir zaman dilimde gerçekleşmiş olması Rusya için değerini daha da artırmıştır.”Emekli Büyükelçi, Çin’in savaşın birinci yıl dönümünde yayınladığı ve uluslararası alana “Pekin’in barış planı” olarak lanse edilen tutum belgesinin Rusya’nın işine yaradığını da söyledi. “Bu belgede Rusya’ya ateşkes çağrısı yapılırken Ukrayna topraklarından çıkılması şartı getirilmemektedir. Bu, Rusya’nın işine gelen, savaştan daha fazla yıpranmadan karlı çıkmasını sağlayacak bir tutumdur” diyen Okçal ayrıca, Xi’nin bu 12 maddelik belge ışığında Putin’e telkinlerde bulunmuş olabileceğini de söyledi.

“Ziyaretin odak noktası ekonomi..”

Ziyaretin esas odak noktasının ekonomik ilişkiler olabileceğini belirten Okçal, “Çin liderinin Moskova temaslarında Rusya ile ekonomik işbirliğini artıracak öneriler getirmesi, bu kapsamda Rusya’dan ucuz petrol ve doğalgaz sağlanırken Rusya’ya mal ihracatını artıracak yeni önerilerde bulunması, beklenmektedir. Buna karşılık, Çin’in Rusya’ya silah ve askeri malzeme satışından kaçınması öngörülmektedir”diye konuştu.

Çin’den aktif diplomasi

Çin 2023 yılının başından bu yana uluslararası alanda izlediği aktif diplomasi ile dikkat çekiyor. Ukrayna savaşının birinci yılında bir “tutum belgesi yayınlayan” Pekin yönetimi, son olarak Ortadoğu’daki yaklaşık 10 yıldır diplomatik ilişkisi bulunmayan İran ve Suudi Arabistan arasındaki normalleşmede de arabulucu rolü oynadı. Hakan Okçal, Çin’in uluslararası alandaki bu etkinlik artışını da şu sözlerle değerlendirdi;
“Çin, ABD’nin uluslararası etkinliği kırmak ve yeni nüfuz alanları elde etmek için son yıllarda etkin bir çaba içine görünmekte. Bu kez, İran- Suudi uzlaşmasına arabuluculuk yaparak çok önemli bir diplomatik başarıya imza attı, uluslararası alanda geleneksel olarak etkin olmadığı alanlarda da liderlik yapabileceğini kanıtladı. Rusya- Ukrayna barışı için açıklanan 12 maddelik tutum kağıdı da bu yönde bir hamledir. ABD’nin uluslararası alanda zayıfladığını, Rusya’nın kendisine bağımlı hale geldiğini hesaplayan Çin’den benzeri yeni hamleler gelecektir.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.