DOLAR 32,4787 -0.08%
EURO 35,1161 0.21%
ALTIN 2.433,710,06
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Bir varmış bir yokmuş diploma

Bir varmış bir yokmuş diploma

Okula başlarken geçerli sayılan diploma, mezun olunca yetersiz sayıldı. Önlisans diploması alarak Turizm Rehberliği bölümünü bitiren kişilerin diploması hiçbir gerekçe gösterilmeksizin geçersiz kılındı. Daha önce o diplomayla rehber ruhsatı alınırken, başvurusu kabul edilen, dil sınavlarını geçen rehber adaylarına bilgi verilmeden ruhsatları iptal edildi. Diploması son dakikada yetersiz kılınan Atabey Pirpir, “Sistemde açıkça adıma çalışma belgesi düzenlendi fakat aynı gün içerisinde sisteme tekrar girdiğimde başvurumun reddedildiğini gördüm” dedi. 

ABONE OL
26 Ocak 2023 00:00
Bir varmış bir yokmuş diploma
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Önlisans diploması alarak Turizm Rehberliği bölümünü bitiren kişilerin diploması hiçbir gerekçe gösterilmeksizin yetersiz sayıldı. Daha önce o diplomayla rehber ruhsatı alınırken, başvurusu kabul edilen, dil sınavlarını geçen, sahada staj eğitimi alan rehber adaylarına bilgi verilmeden ruhsatları iptal edildi.

Diploması son dakikada yetersiz kılınan Atabey Pirpir, “Sistemde açıkça adıma çalışma belgesi düzenlendi fakat aynı gün içerisinde sisteme tekrar girdiğimde başvurumun reddedildiğini gördüm” dedi. Ankara Turist Rehberleri Odası ise dört yıllık bölümde okurken iki yıllık bölüme geçerek ruhsatname alan kişilerin YÖK tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirilmesi üzerine bu sürecin başladığını belirtti. Atabey Pirpir

Tüm süreçleri tamamladığı halde turizm rehberi olmak için belgeleri onaylanan fakat aynı gün içinde iptal edilen Atabey Pirpir ile konuya ilişkin konuştuk. Pirpir, 4 yıllık okulunu iki yıl sonra önlisans diplomasıyla rehber ruhsatı alacağını bilerek seçtiğini aktardı ve uğradığı mağduriyeti şu sözlerle dile getirdi:

“2021 senesinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği, ayrıca turist rehberliği mesleğini icra etmek için başvurumu yaptım. Gerekli adımlardan biri olan eğitim gezimi Karadeniz Bölgesi’nde tamamladım. Bölge eğitimi almadan mesleği icra edemiyorsunuz. Mesleği icra için asıl gereken çalışma belgemi almak için de TUREB’in açmış olduğu sözlü ve yazılı aşamalar içeren kokart dil sınavına başvurdum. 15 ve 18 Kasım 2022 tarihli yabancı dil üzerinden yapılan sözlü ve yazılı sınavlarımı başarı ile geçtim.”

Bütün aşamalarda diplomasının dikkate alındığını söyleyen Turizmci Atabey Pirpir, Turizm Bakanlığına yaptığı başvurunun kabul edildiğini hatta onaylanarak adına meslek erbabı olarak ruhsat çıkarıldığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Çalışma belgemin adıma basıldığını gördüğüm sayfaya aynı gün içinde tekrar girdiğimde başvurumun reddedildiğini gördüm. Bir sebep belirtilmemişti. İkinci kez başvuru yaptığımda ise red sebebi olarak, diplomam gerekli mezuniyet koşullarını sağlamadığı için başvurumun reddedildiği bilgisi iletildi. Daha açık olmak gerekirse lisans olarak kazandığım turist rehberliği bölümünden önlisans diploması alarak mezun olduğum için diplomam yetersiz görülüyordu. Bunu da yazılı bir belge olmaksızın yalnızca YÖK’e görüş bildirerek yaptıklarını öğrendik. Kimin yaptığını da bilmiyoruz. Üniversitede hocalarımız ilk iki yılı tamamladıktan sonra önlisans diploması alıp mesleğe başlayabileceğimizi söylemişlerdi. Bu şekilde mezun olarak rehberlik kokartlarını alan ve çalışma hayatlarına başlayan yüzlerce rehber var.”

“Bize bilgi verilmeden diplomamızın statüsünü değiştirdiler”

Daha net bir bilgi için 6326 sayılı Turist Rehberliği Kanunu’nu incelediğini söyleyen Pirpir mesleği yapmasında engel bir değişiklik görmediğini söyledi. Genç turizmcinin verdiği çarpıcı bilgiye göre aynı dönemde iki yıllık diploma sahibi olan arkadaşlarına verilen ruhsat birkaç ay sonra kendilerine verilmedi. Kendisinin durumunda yüzlerce rehber adayı olduğunu söyleyen Atabey Pirpir, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) başvurusunu da şöyle anlattı:

“Konuyla ilgili TUREB’i aradım. Resmi bir açıklama yapılmaksızın birtakım uygulama değişikliklerine gidildiğini ve kendilerine haber verilmediğini söylediler. Bakanlığı aradığımda ise siz belge alamıyorsunuz neyi zorluyorsunuz diye dönüş yapılıyor. Elimdeki belgeler ve diplomamla birlikte bütün haklarımı arayacağım. Elbette ki bu da hukuki bir süreç ile olacak.”

“Mevzuat değişikliği veya yazılı bir açıklama yok”

Ankara Turist Rehberleri Odası ise konuya ilişkin olarak şunları aktardı: 

“Aslında süreç YÖK’ün Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bazı durumları bildirmesi üzerine başladı. Bu durum da şöyle; Turizm Rehberliği bölümü hem dört yıllık hem iki yıllık olarak okunabiliyor. Fakat bazı kişiler eğitimlerine dört yıllık bölümde başladığı halde iki yıllık bölüme geçiş yaparak diplomalarını ve ruhsatlarını aldılar. Böyle olunca da YÖK ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ortak bir kararla harekete geçti. Mevzuat değişikliği veya yazılı bir açıklama yok. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde de yazılı bir açıklama olmayacağını öğrendik. Sürecin bizimle de ilgisi yok. Bizler de elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz zaten. Daha önce bu şekilde ruhsat alan kişilerin de süreç içinde ruhsatnamelerinin iptal edilmesi söz konusu. Şu an için bu durumda olan kaç kişi olduğunu ise bilmiyoruz.”  

HABER : Haber: Ceren Bala Teke

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.