DOLAR 32,8347 0.04%
EURO 35,1799 -0.17%
ALTIN 2.452,16-1,50
Ankara
27°

AÇIK

Afetler en çok bebek ve çocukları vuruyor

Afetler en çok bebek ve çocukları vuruyor

Malatya, deprem felaketinin etkilerini henüz tam olarak atamadı. İnönü Üniversitesi'nde düzenlenen panelde, bebek ve çocukların afet döneminde beslenmeleri masaya yatırıldı. Uzmanlara göre, afet dönemlerinde gerek annelerin sütten kesilmesi, gerek bebek maması bulunamaması, gerekse çocuklar için sağlıklı ve düzenli besinlere erişim zorluğu nedeniyle çocuklar gelişimlerini tamamlayamıyorlar.

ABONE OL
1 Nisan 2024 15:39
Afetler en çok bebek ve çocukları vuruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Neslihan Akar – Malatya 

İnönü Üniversitesi Kadın, Aile ve Toplum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, TEMAS Emzirme ve Anne Sütü Gönüllüleri Derneği ve İnönü Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Topluluğu tarafından “Afet Döneminde Bebek ve Çocuk Beslenmesi” konulu panel düzenlendi. Panelde, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından bebek ve çocuk sağlığı ile beslenme konusu masaya yatırıldı. Uzmanlara göre, afet dönemlerinde annelerin sütten kesilmesi, bebek maması bulunamaması, çocuklar için sağlıklı ve düzenli besinlere erişim zorluğu nedeniyle çocuklar gelişimlerini tamamlayamıyorlar.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele İnönü Üniversitesi Kadın, Aile ve Toplum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Müge Karadağ ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeşim Aksoy Derya panel başkanı, Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emriye Hilal Yayan, Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Kayhan Tetik ve La Leche League (LLL) Türkiye Temsilcisi Charlotte Codron konuşmacı olarak katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından panel Prof. Dr. Müge Karadağ’ın konuşmasıyla başladı. Karadağ, depremde kadın ve çocukların erkeklere göre daha dirençsiz olduğunu dile getirdi. Afetlerin anneleri etkilediğine dikkat çeken Müge Karadağ, şunları söyledi:

“Temiz, kullanılabilir su, beslenme ve güvenli barınma ortamı ilk etapta yüzleşilen en önemli sorun olup toplumsal rol bakımından annelerin, ailenin beslenme yükümlülüklerini almaları bu durumla baş etmelerinde de büyük güçlük getirmektedir. Travma ile karşılaşılan ilk durum çoğu zaman sütün kesilmesi olmakla beraber, temiz suya ulaşım doğru ve yaşa uygun mama bulmak veya yardım mamalarına ulaşımın kısıtlı olabilmesi beslenme temelli birçok hastalığın artmasına sebebiyet vermektedir. Bunlar annenin özgüven eksikliği ile de birleşince durum gitgide daha vahim bir hal almaktadır. Bu nedenle acil durumlarda anne sütü ile beslenme hayat kurtaran bir can simidi gibi algılanmaktadır.”

Prof. Dr. Müge Karadağ’ın konuşmasının ardından Kanadalı Yönetmen Noemi Weis’in emzirmenin ve bebek beslenmesinin önemine dikkat çekmek için dünyanın farklı bölgelerinden hikâyeleri derleyerek oluşturduğu belgesel  “Milk” adlı filminin gösterimi yapıldı.

Film gösteriminin ardından Doç. Dr. Emriye Hilal Yayan “Afet Döneminde Bebek ve Çocuk Beslenmesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Yayan, afet sürecinde özel gereksinimi olan çocukların yeterli beslenemediğinin altını çizerek, bu duruma bağlı olarak çocukların gelişimini tamamlayamadıklarını söyledi.

Yayan, çocuklara özgü beslenme programları oluşturulması gerektiğine değinerek, şöyle konuştu:

“Yetersiz beslenmenin önlenmesi, büyüme gelişmenin yaşına uygun devam edebilmesi için özel gereksinimi olan çocukların ayrı menülere ihtiyacı vardır. Çocuklar erişkinlerin küçüğü değiller kendilerine özgü beslenme kendilerine özgü algılama psikososyal halleri hayatları var.”

Doç. Dr. Burcu Kayhan Tetik ise panelde yaptığı sunumda, Malatya’nın deprem felaketinin etkilerini hala yaşamakta olduğunu vurgulayarak, “Acil durumlarda bebek beslenmesine destek olabilmek için daha hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Deprem döneminde alınan anne sütü muadili bağışlardan da bahseden Burcu Kayhan Tetik “Ülkemize oldukça fazla anne sütü muadili bağışı aldık. Tüm bağışların uygunluğunu, etiketini kontrol ederek, hangilerinin emzirilmeyen bebekler için uygun olduğunu belirleyerek dağıtım yapmak gerekti. Çünkü ‘Bebek Formülü’ olarak gelen bazı ürünler kahve kreması, yaşlı hastalar için kullanılan mamalardı. Bazılarının tüketim tarihleri kısa veya geçmişti” diye konuştu.

Deprem sonrası bebek beslenmesinde emzirmenin önemli olduğuna işaret eden Kayhan Tetik şöyle konuştu:

“Bir gecede bu sütün kesilmesi çok nadirdir. Mamayı hazırlamak için temiz suya, biberona, malzemeye bu ürünlerin dezenfekte edilmeye ihtiyacı vardı. Hiç kimsenin çadırlarda bunu yapmaya ihtimali yoktu. Depremden önce Türkiye genelinde kullanılan mama oranı yüzde 32 iken depremden sonra yüzde 43’e çıktı. O kadar fazla mama geldi ki mama kullanım oranı neredeyse iki katına çıktı.”

La Leche League (LLL) Türkiye Temsilcisi Charlotte Codron da “Afetlerde Bebek Beslenmesi ile İlgili Uluslararası Öneriler” başlıklı sunumunda afetten önce afete hazırlık planları yapılması gerektiğini ve bebek beslenmesinin planlanmasının bu dönemde çok önemli olduğunu ifade etti. Panel, Charlotte Codron’a çiçek takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.