DOLAR 32,8363 0.07%
EURO 35,1384 -0.22%
ALTIN 2.465,97-0,94
Ankara
29°

AÇIK

Şırnak seçimden istihdam ve eğitim olanağı bekliyor
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Şırnak seçimden istihdam ve eğitim olanağı bekliyor

Şırnak seçimden istihdam ve eğitim olanağı bekliyor

Şırnak halkı, 14 Mayıs seçimlerinden istihdam ve yerel sorunlara çözüm bekliyor. "Şırnak sanki unutulmuş bir şehir" diyen vatandaş, sosyal imkanlar bulamayan Şırnaklı gençlerin kentten göç etmeye devam etmelerinin de kente büyük zarar verdiğine dikkat çekiyor.

ABONE OL
12 Mayıs 2023 12:43
Şırnak seçimden istihdam ve eğitim olanağı bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Mervan Sak
14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala, Şırnak halkının beklentileri de netleşti. Şırnak seçimlerden iş, istihdam ve yerel sorunlara çözüm bekliyor. Eğitim, ekonomi, istihdam, işsizlik, sosyal yaşam gibi birçok noktada Şırnak’ın yalnız bırakıldığını söyleyen vatandaş, seçimlerin tüm bu sorunlara çare getirmesini istiyor.

“Buradaki en büyük sorunlarımız işsizlik ve sosyalleşememek”

9. Köy’ün seçimlerden beklentisine ilişkin sorularını yanıtlayan Faruk S., üniversite mezunu olduktan sonra kendi alanında iş imkânı bulamadığını ve küçük bir market açtığını belirterek, şöyle konuştu;
“Buradaki en büyük sorunumuz iş istihdamı ve sosyalleşememek. Ben dört yıl üniversite okudum ama şu an ayakta kalabilmek için küçük bir marketim var. Benim mesleğimi yapmak varken neden bilmediğim ve sevmediğim bir işte çalışmak zorunda kalıyorum? Ben bildim bileli Şırnak sanki unutulmuş veya ülke dışında bir şehir. Burası hiçbir zaman kalkınmadı. Gençler hep il dışına çıkıyor çalışmak için. Fabrikalarda, otellerde çalışıyorlar. Benim çocuğum niye benden uzakta başka bir yerde çalışsın. Hiçbiri de demiyor ki bizim gençlerimiz kendi şehirlerinde çalışsın, niye başka yere çalışmaya gidiyor diye. Ayrıca burada sosyalleşmek adına hiçbir şey yok. Ne gidebileceğin bir sinema, tiyatro ne de gezebileceğin bir alan. Hal böyle olunca gençler kaçıyor buradan.”

“Azınlıkta kalan her kesim için özgürlük alanlarının sağlanmasını istiyorum”

Özgürlük ve insanca yaşamak için sağlam politikalara ihtiyaç duyduğunu ifade eden Hakan Fırat ise, Cumhuriyetin yeni yüzyılına girerken her kesim için özgürlük alanlarının sağlanmasını beklediğini söyledi. Azınlıkta kalan grupların, kamusal alanlarda bir baskıya maruz kalmadan benimsemiş oldukları değerleri ifade edebildikleri bir ülkede yaşamayı arzu ettiğini de söyleyen Fırat, ” Tabi bu durum ülke içindeki aşikâr sorunlarla da ilintili. Gelişmekte olan bir ülke olarak ülke içerisindeki sanat faaliyetlerinin, gelişmiş bir ülkenin sanat faaliyetlerine paralel bir şekilde gelişip büyümesi gerekiyor. Güzel ülkemizi güçlü sanatsal faaliyetlerle daha cezbedici hala getirebiliriz. Bunun olması için özgürlüklerin olması gerekiyor. Böyle bir durumda ekonomimiz de güç kazanmış olur. Ekonominin güç kazanması diğer alanlara da güç verir” dedi.

“Şırnak’ın ekonomisi hayvancılık ve tarımdır”

Şırnak’ın yerel sorunlarına da değinen Hakan Fırat, “Şırnak için hayvancılık ve tarım çok önemli bir yer tutuyor çünkü buranın ekonomisi hayvancılık ve tarımdır. Güvenlik gerekçesiyle yasaklı bölgelerin kaldırılması, Şırnak merkez ve civarı ilçeler ile köyler için
hayvancılık ve tarımı büyük oranda büyütür. Bu doğrultuda da bölge insanı tüketen kesimden, üreten kesime geçmiş olur” dedi.
Son yıllarda Şırnak bölgesindeki ağaç kesimlerine de dikkat çeken Fırat, “Belli bir kesimin çıkarları doğrultusunda kesilen ağaçlar bölge halkını her manada zora sokmakla birlikte ekolojik dengeyi de bozmuş durumda” dedi.
Şırnak’ın çözüm bekleyen sorunlarından bir tanesinin de  madde bağımlılığındaki artış olduğunu söyleyen Fırat, şöyle konuştu;
“Madde bağımlılığı had safhaya ulaşmış durumda. Bu olumsuz durumlardan dolayı gece Şırnak’ta insanlar rahat dolaşamıyor. Bu çerçevede madde bağımlılığın en aza indirilmesi için büyük bir çaba gerek. Bu sebeple Şırnak için büyük öneme sahip bu durumların desteklenip gelişmesi için politikacıların elini taşın altına koymasının vakti gelmiş hatta geçmiş bile. Bu ülke hepimizin ülkesi, ülke içerisindeki sorunların giderilmesi konusunda akıllı çözümler üreten her parti oy verebileceğimiz partidir.”

“Cizre çok güzel bir ilçe ama değer görmüyor”

Cizre ilçesinde ikamet ettiğini söyleyen Ahmet S., Cizre’nin tarihi bir yer olduğunu fakat yeteri kadar değer görmediğini dile getirdi. Cizre’nin turistlerin uğrak yeri haline getirilmesine ilişkin beklentisini ifade eden Ahmet S., “Cizre çok güzel bir ilçe ama değer görmüyor. Birkaç yıl önce birçok yeri yıkıldı, yerine konutlar dikildi. İlçenin yapısı bozuldu. Tarihi açıdan son derece
önemli bir yer. Mem-u Zin Türbesi, Kırmızı Medrese, Nuh Türbesi gibi tarihi yerler var. Ayrıca Dicle Nehri ortasından geçiyor. Bu kadar güzel bir yer iken kimse dönüp bakmıyor. Nehir kenarları çöplükten geçilmiyor. Kısacası benim bu seçimden beklentim, kim seçilirse seçilsin Cizre’ye değer verilmesi ve hak ettiği yere gelmesi” dedi.

“Seçimden beklentim verilen vaatlerin yerine getirilmesi”

Her seçimde adayların birçok vaatte bulunduğunu ve yerine getirilmediğini ifade eden Mekke Y. ise, “Bir Şırnaklı olarak bu seçimden beklentim verilen vaatlerin yerine getirilmesi. Şırnak’taki okulların kütüphane, spor ve laboratuvar konusunda çok fazla eksiği söz konusu. Öğrenciler kendi potansiyellerini  keşfedemiyorlar. Şırnak’ın yollarında ve şehirleşme planında hala eksikler var ve yaşam standartlarının altında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tek temennim bundan sonraki süreçte iyileştirilmeler yapılması ve Şırnak halkının daha güzel yerlerde olmasıdır” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.