DOLAR 32,8433 0.08%
EURO 35,8419 0.65%
ALTIN 2.550,541,98
Ankara
30°

AÇIK

Korona günlerinde besicilik!

Korona günlerinde besicilik!

Küresel bir sorun haline gelen COVID-19 salgını tüm yaşamı etkilemeye ve değiştirmeye devam ediyor. Dünya genelinde milyarlarca kişi evine kapanırken, özellikle besiciler, hem kendi canlarını hem de geçimlerini sağladıkları hayvanları korumak durumunda…

ABONE OL
15 Nisan 2020 00:00
Korona günlerinde besicilik!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin’de ortaya çıkan ve birkaç ay sonra küresel bir sorun haline gelen koronavirüs (COVID-19) salgını insanları olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Virüs nedeniyle dünya genelinde 2 milyarı aşkın evine kapanırken, bir o kadarı da büyük tehlikeye rağmen eski iş ve alışkanlıklarını sürdürüyor.

Hükümetleri ve dünya sistemini büyük ölçüde değişime zorlayan ve her kesimi akla gelmeyecek tedbirler almak durumunda bırakan koronavirüse rağmen çalışmak mecburiyetinde olan insanlar da var. Bunların başında da Hakkârili besiciler geliyor. Sadece kendi canlarını değil geçimini sağladıkları hayvanları korumak durumunda olan besiciler farkında oldukları büyük tehlikeye rağmen işlerine devam ediyorlar.

Yüksekova İlçesine bağlı 90 haneli ve yaklaşık bin kişinin yaşadığı Beşbulak Köyü’nde vatandaşlar geçimlerini küçükbaş hayvan besleyerek sağlıyorlar. Korona salgını nedeniyle sosyal izolasyonun arttığı ve insanların can telaşına düştüğü bu dönemde büyük tehlikeye aldırmadan çalışmak durumunda olan besiciler, hayata tutunmak için hayvanlarını beslemek zorunda olduklarını belirtiyorlar.

58 yaşındaki 13 çocuk babası Melank Kom, tek geçim kaynağı olan besicilik olduğunu belirterek, koronavirüs salgınına rağmen işini yapmak mecburiyetinde olduğunun altını çiziyor. Herkes gibi kendinsin de virüs nedeniyle tedirgin olduğunu anlatan Kom, şunları söylüyor: “Yıllardır bu hayvanlar bize bakıyor. Bütün geçimimizi sağlıyor. Ve hepsi birer can. Nasıl kendimizi koruyorsak hayvanlarımızı da korumak zorundayız. Virüs tehlikesi herkesi çaresiz duruma düşürmüş. Ancak bu belanın üstesinden gelmek için bilim insanlarının yaptıkları uyarılara dikkat etmek gerekir. Bizim gibi insanlar için bu çok zor olsa da biz hijyenimize dikkat ediyoruz. Hayvanlarımız sayesinde sağlıklı besleniyoruz. Doğal beslenme sayesinde virüse karşı korunaklıyız.”

Aynı köyde çobanlık yapan 4 çocuk babası Muhsin Evren ise bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük tedirginliğe neden olan salgının kendisini de etkilediği bildirip “Ancak ailemin geçimini sağlamak için işime devam etmek mecburiyetindeyim” diyor.

Kendi imkânları ile yaptığı amatör maskesini takarak kendini korumaya çalışan Evren, vatandaşlara “Evde Kal” çağrısı yapıp sözlerini şöyle sürdürüyor: “İşimiz çok zor. Kış bu yıl çok çetin geçti ve uzun sürdü. Koronavirüs ortaya çıkınca herkeste ciddi bir tedirginlik oluştu. Biz de bu durumdan etkileniyoruz. Her şeye rağmen işimize bakıyoruz. Çünkü bizim hayvanları aç bırakmak gibi bir şansımız yok. Onlar bize muhtaçlar. Kendi çapımızda tedbirlerimizi alıyoruz. İnşallah bütün insanlık ve ülkemiz bu virüs belasından en az zayiatla atlatır.”

Hakkâri Merkeze Bağlı Kırıkdağ Köyü’nde yaşayan ve yaklaşık 200 küçükbaş hayvan sahibi besici Ahmet Yunusoğlu, her şeye rağmen hayatın devam etiğini ifade ederek korona günlerinde besicilik yapmanın zor bir iş olduğunu söyledi. Yunusoğlu, beklemedik bu durum karşısında herkesin kendi imkânları doğrultusunda tedbir alması gerektiği mesajını verdi.

HABER : ZEKİ DARA / HAKKARİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.