DOLAR 33,0976 0.21%
EURO 36,2501 0.54%
ALTIN 2.632,170,41
Ankara
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

İnşaat Mühendisleri Odası: Gaziantep’i tek başına biz güçlendiremeyiz
  • 9.Köy
  • Gündem
  • İnşaat Mühendisleri Odası: Gaziantep’i tek başına biz güçlendiremeyiz

İnşaat Mühendisleri Odası: Gaziantep’i tek başına biz güçlendiremeyiz

6 Şubat depremleri ve artçılarıyla çok sayıda binanın yıkıldığı ve hasar gördüğü Gaziantep’te yapılan hasar tespit çalışmalarını ve yapı denetimini, yeniden inşa ve binaları güçlendirme sürecini İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez  9. Köy’e anlattı. Güçyetmez, “İzolasyon yapan firmalar bile -bina güçlendirilir- diyerek iş yapmaya çalışıyor”  sözleriyle de yetkilileri ve bina sahiplerini uyardı.

ABONE OL
9 Mart 2023 12:47
İnşaat Mühendisleri Odası: Gaziantep’i tek başına biz güçlendiremeyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Kinem Hazal Tanyeri

6 Şubat depremleri ve artçılarıyla çok sayıda binanın yıkıldığı ve hasar gördüğü Gaziantep’te yapılan hasar tespit çalışmalarını ve yapı denetimini, yeniden inşa ve binaları güçlendirme sürecini İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez 9. Köy’e anlattı.

Güçyetmez hasar tespit çalışmalarının tekrarlanarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Artçılardan sonra durumu değişen binalar olabileceğini belirten Burkay Güçyetmez şöyle konuştu:

“Hızlı bir şekilde insanların barınma ihtiyacı için ilk günlerde inşaat mühendisi arkadaşlarımızı gözle görülebilir tespit için eğitim vererek sahaya sürmüştük, ama bu ilk aşamaydı. Yıkılacak binaların tespiti  önemliydi. Bu tespitlerle orta hasarlı binalara da girilmemesi önerildi. Hasar tespit çalışmaları ne kadar sağlıklı olduğu yönünde soru işaretleri olsa da o gün yapılabilecek en hızlı işlem buydu. Biliyorsunuz günler sonra gelen 5 ve 6 üzeri depremlerde eşyalarını almak için giren insanlar enkaz altında kaldı. Demek ki doğru iş yapıldı.’’

Bu süreçlerin bittikten sonra binanın performans analizlerinin yapılmasını gerektiğini söyleyen Güçyetmez, “Birtakım yanlışlıklar eksiklikler vardır. Çünkü her tespite gidenin yeterliliğini ya da gözlemlerini takip etme şansımızda yok. Zaten ikinci tespitte nihai karar verilecek. Vatandaş evine verilen tespiti 30 gün içerisinde itiraz hakkına sahip” dedi.

Bu süreçler bittikten sonra mutlaka bütün binaların performans analizlerinin yapılması gerekitiğini söyleyen Şube Başkanı şöyle konuştu:

“Acil eylem planları, barınma ihtiyaçları birtakım normalleşmeler başladıktan sonra da Gaziantep özelinde aslında tüm binaların zaman içerisinde profesyonel firma sayıları arttırılarak, yeterli kriterler belirlenerek her binanın performans analizi yapılması gerekiyor. İstanbul buna başladı. Bu bölgede birçok insan evini boşalttı, artık ülke topyekûn olarak eylem planına başlamalı. Bu Gaziantep’in kendi başına yapabileceği bir şey değil maalesef.”

Binaların güçlendirilmesi için çalışmalarının sürdüğünden bahseden Güçyetmez, yetkili yetkisiz birçok firmanın uzmanlık alanı olamadığı halde iş almaya çalıştıklarını ileri sürdü. Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Burkay Güçyetmez, “Güçlendirme konusunda bina sahiplarinin mağdur olmaması için önlemler alabilmek için İstanbul, Ankara, İzmir firmalarıyla görüşüyoruz. Yoksa her önüne gelen güçlendirme işine kalkacak. Zaten yönetmenlikte de belirli kritere sahip olan firmalar yapabilir diyor. İzolasyon yapanlar bile  -güçlendirme yapılır- diye sosyal medyada paylaşım yapıyorlar” diyerek hem vatandaşları hem de yetkilileri uyardı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.