DOLAR 33,0575 0.18%
EURO 36,0513 0.12%
ALTIN 2.619,931,97
Ankara
28°

HAFİF YAĞMUR

İklim krizine karşı önlem: Ormanlaştırma
  • 9.Köy
  • Çevre
  • İklim krizine karşı önlem: Ormanlaştırma

İklim krizine karşı önlem: Ormanlaştırma

NASA verilerine göre 2001 yılından bu yana buzullar hızla eriyor, sıcaklık artıyor. Bunun yol açtığı iklim krizi de bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de tehdit ediyor. Bu tehdide karşı çözüm ise ormanların korunması, daha da büyütülmesi. Orman Mühendisi Sıla Çalık, ormansızlaşmanın iklim krizini derinleştirdiğini ve çevresel dengeleri bozduğunu anlattı.

ABONE OL
24 Haziran 2024 15:01
İklim krizine karşı önlem: Ormanlaştırma
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Gizem Azboy

NASA verilerine göre küresel sıcaklık 1880’den bu yana 1.0°C arttı; 136 yıllık kayıttaki en sıcak 18 yılın 17’si 2001’den bu yana yaşandı. Arktik buzullar her 10 yılda yüzde 13.2 oranında küçülüyor ve deniz seviyeleri her yıl 3,2 milimetre yükseliyor. Ayrıca havadaki karbondioksit oranı son 650 bin yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu veriler, iklim krizinin ne kadar ciddi bir noktada olduğunu açıkça gösteriyor.

İklim krizi bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de tehdit ederken iklim krizine karşı mücadelenin en önemli unsuru olarak görülen ormanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Sıla Çalık

“İklim krizine karşı en önemli mücadele aracı”

Orman Mühendisi Sıla Çalık, ormansızlaşmanın sadece karbon emisyonlarını artırmakla kalmayıp yerel ve küresel iklimi de olumsuz etkilediğini belirtti. Çalık, “Orman alanlarının tarım, madencilik veya kentsel gelişim için yok edilmesinin büyük miktarda karbonun atmosfere salınmasına neden olduğunu ve sürecin su döngüsünü bozarak ve biyolojik çeşitliliği azaltarak ekosistemlerin sağlığını ve işleyişini bozduğunu” söyledi. Çalık’a göre ormanların korunması ve sürdürülebilir yönetimi, iklim krizine karşı mücadelede kritik öneme sahip. Ağaçlandırma projeleri, orman restorasyonu ve sürdürülebilir ormancılık uygulamalarının karbon emisyonlarını azaltmada ve ekosistemi korumada etkili stratejiler olduğunu belirten Çalık, ormanların, iklim krizinin hafifletilmesinde ve etkilerinin azaltılmasında temel unsurlardan biri olduğunu ifade etti.

“Ormanları korumak için toplum kesimlerine ulaşılmalı”

Çalık, ormanların korunması için en önemli önlemlerin, “bilinçlenme, sürdürülebilir tüketim, gönüllülük, yerel yönetimlerle işbirliği, yasal düzenlemelere destek ve çevre dostu yaşam biçimleri” olduğunu ifade etti. Çalık, “Eğitim programları, seminerler, medya kampanyaları ve okullarda verilen çevre dersleri bu bilinci artırmada etkili olabilir. Bu tür faaliyetler toplumun geniş kesimlerine ulaşmalı” dedi.

Karbon ayak izinin azaltılmasının, ormanların korunmasına dolaylı olarak katkıda bulunabileceğini de belirten Çalık, “Enerji tasarrufu sağlamak, geri dönüşümü desteklemek, toplu taşıma kullanmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmek, iklim değişikliğinin yavaşlatılmasına ve ormanların korunmasına katkı sağlar” diye konuştu.

Çalık, ağaçlandırma projeleri ve sürdürülebilir ormancılık uygulamalarının, su döngüsünün sağlıklı kalmasına ve su kaynaklarının korunmasına yardımcı olacağına, bunun da iklim krizine karşı mücadele için kritik önem taşıdığına da vurgu yaparak bunun için de ormanların korunmasın önemli olduğunu söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.