DOLAR 28,9421 0.05%
EURO 31,8386 0.07%
ALTIN 1.904,300,40
Ankara
11°

HAFİF YAĞMUR

Hatay’ın tarihi yerle bir oldu

Hatay’ın tarihi yerle bir oldu

Kahramanmaraş depremleri en çok Hatay'daki çok kültürlülüğün simgesi yapıları vurdu. Bir zamanlar binlerce yerli ve yabancı turistin hayranlıkla ziyaret ettiği kilise, cami, sinagog ya da tarihi binalar ya yıkıldı, ya da büyük hasar aldı. 9. Köy, tarihi binaların önceki ve sonraki hallerini derledi.

ABONE OL
20 Temmuz 2023 14:25
Hatay’ın tarihi yerle bir oldu
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Halit Demir 

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş depremleri, Hatay’ın çok kültürlü yapısını da vurdu. Dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre, Anadolu’da inşa edilen ilk cami Habib-i Neccar, dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi unvanını alan Kurtuluş Caddesi gibi bir çok kadim yapı 6 Şubat depremlerinde büyük zarar gördü.

Farklı dine mensup insanların bir arada yaşadığı, aynı caddede cami, kilise ve havranın bulunduğu, ezan ile çan seslerinin adeta birbirine karıştığı Hatay’da, tarihteki enleri ve ilkleri de depremle yok oldu. 9. Köy, Hatay’ın simge yapılarının eski ve yeni hallerini derledi.

 

 

 

 

 

 

 

Habib-i Neccar Camisi

Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk cami olan Habib-i Neccar camisi, İsevi inancına sahip bir kişinin adının verildiği dünyadaki tek cami olma ünvanını taşıyor. Müslümanların Anadolu’da bulunan ilk ibadethanesi de olan Habib-i Neccar Camisi son şeklini Osmanlı döneminde aldı. Habib-i Neccar Camii, Hz.İsa’nın havarileri olan Yahya ve Yunus’a ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalının adını taşıyor. Bu olay Kur’an-ı Kerim’de Yasin suresinde yer alıyor.

Antakya’daki Rum Ortodoks Kilisesi 

Mısır Bilad Al Şam hükümdarlığı zamanında 1833’te Mohammed Ali oğlu İbrahim Paşa’nın izni ile ilk önce ahşap olarak yaptırılan, 1872 depreminde büyük hasar görerek yıkılan Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi “asrın felaketiyle” tekrar yerle bir oldu.

Saray Caddesi 

Kahramanmaraş depremlerinde Antakya’nın en işlek caddelerinden, Saray Caddesi de büyük hasar gördü.

Sarımiye Cami 

Hatay’ın merkez Antakya ilçesi Kurtuluş Caddesi’nde bulunan, 16. yüzyılda yapıldığı bilinen tarihi Sarımiye Camisi de depremde büyük yara aldı.

Tarihi Ulu Cami 

16. yüzyılda inşa edilen ve Hatay’ın en eski camisi olarak kabul edilen Tarihi Ulu Camisinin deprem öncesinde ve sonrasındaki durumu.

Ezan, Çan ve Hazan 

Tarihin bütün izlerinin olduğu ezan, çan ve hazanın aynı karede olduğu Hatay’da Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde yerle bir oldu.

Tarihi Hatay Valiliği 

Hatay Valiliği olarak kullanılan binanın inşasına 1927 yılında başlandı, bir yılda tamamlandı. Binanın mimari projesi Halepli bir mühendis tarafından çizildi, uygulaması ise yerli ustalar tarafından yapıldı. Mali kaynağı ise zamanın İskenderun Sancağı İdari Meclisi tarafından karşılandı. 2 Eylül 1938 tarihinde kurulan Hatay Devleti’nin siyasi ömrü 10 ay 21 gün olurken, Hatay Millet Meclisi 2, 3, 6 Eylül 1938 tarihlerinde olmak üzere 3 toplantısını halen köprü başı mevkiinde bulunan Millet Meclisi binasında yaptı.

Hatay Devleti’nin Meclis Binası 

Hatay Devleti’nin Meclis Binası olarak bilinen, şimdilerde Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılan tarihi bina depremde yıkılan yapılar arasında yer alıyor.

Antakya Protestan Kilisesi 

Hatay’ın simgeleri arasında sayılan Antakya Protestan Kilisesi’ne depremin verdiği zarar büyük oldu.

İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi 

Hatay-İskenderun’da mevcut olan ve kuruluş tarihi 1870 olan Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi. (Keniset El Kıddis Nikolaus El Ortodoksiye) kuruluşundan faaliyetlerini hiç durdurmadı. İskenderun’da bir diğer kilise olan ve 1585 yılında kurulduğu bilinen Aziz Corc (Mar Circos – St.Georgios) Rum Ortodoks Kilisesi de halen Cemaatin ibadetine açık bulunuyor. 1870’li yılların başında Hatay’da meydana gelen büyük depremde bahsi geçen kiliseler ciddi bir şekilde hasar gördü ve daha sonra onarıldı.  2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Aziz Corc Kilisesi “Hıdırellez-Saint George Günü” kutlamaları kapsamında Birleşmiş Milletler UNESCO teşkilatının “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının temsili listesine aday gösterildi. Her iki kilise de halen ibadete açık bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.