DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
Ankara
11°

HAFİF YAĞMUR

Hakkâri ve Van’ın doğası yok ediliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Van ve Hakkâri’nin önemli alanları, maden sahasına dönüştürülüyor. Her iki kentin en önemli tarihi ve turistik alanların maden sahasına açılmasına tepkiler de gelmeye başladı. Van ve Hakkâri’deki çevre örgütleri, yeni uygulamayla birlikte tam bir doğa katliamı yaratılacağına dikkat çekerek, karara karşı Ankara’da eylem yapacaklarını açıkladı

ABONE OL
25 Eylül 2020 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hakkâri ve Van, el değmemiş doğası ve bin bir çeşit bitkiye sahip olması nedeniyle son yıllarda turistik bir alan kazanırken, doğaseverlerin de uğrak yeri haline geldi. Ancak şu an el değmemiş doğası, gölleri ve muhteşem manzarasıyla bilinen Hakkâri ve Van’ın bazı alanları maden sahasına dönüştürülmek üzere…

Hakkâri’nin Cilo ve Sat gölleri, Govend Dağı, Korgan Köyü, Ördekli (Kotranis) Köyü’ndeki vadi ve Nebirnav Yaylası ile Van’ın Bahçesaray ve Çatak ilçelerinin önemli alanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından maden sahasına dönüştürmeye başlandı. Bu bölgelerde mağaralar ve mağara girişlerinde ilk çağlara ait kaya resimlerinin yanı sıra özellikle Cilo ve Sat üzerinde buzul ve krater gölleri bulunuyor. Cilo Dağı’nın Büyük Zap Vadisi’ne bakan yamaçlarında, ardıç ve söğütten oluşan bozuk korular ve meşeden oluşan baltalık ormanlar var. Maden ocakları ile binlerce ağaç kesilecek, sular kirlenecek, hayvancılık ve tarım yok edilirken insanlar göç etmek zorunda kalacak. Ayrıca bu bölgelerde dağ keçisi, dağ koyunu, ayı, kurt, vaşak, porsuk, sansar, tilki, tavşan, keklik, ördek, kaz, turna ve bıldırcın gibi yaban hayvanlar da maden nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Van’da 10’un üzerinde köy ve mezra boşaltılacak

Hakkâri’de olduğu gibi Van’da da üç bölge maden sahası ilan edilmiş durumda. Bahçesaray, Çatak ve Tuşba yeni maden sahası ilan edildi. Özellikle Bahçesaray ve Çatak ilçelerinde maden sahası ilan edilen bölge, gür ormanlarıyla biliniyor. Bu ormanlarda, binlerce endemik bitki/hayvan bulunuyor. Ayrıca bu bölgede doğan kaynak suları, onlarca köyün içme suyunu sağlıyor. Bağ ve bahçeler sulanıyor, bölgede hayvancılık yapılıyor. Bahçesaray’da 10 köy ve mezra, kamulaştırma kapsamına alınırken, bölgedeki ormanlık alanın tamamen yok edileceği söyleniyor.

Özellikle iki ilde, doğanını talan edildiğini belirten Van Çevre Derneği (ÇEV-DER) Başkanı Ali Kalçık, Bahçesaray, Çatak ve Tuşba’da yeni maden sahası ilan edilen bölgelerin ormanları, temiz suları ve bitki çeşidiyle bilindiğine dikkat çekerek, “Burada bir doğa katliamı yaşanacak. Bilinçli bir şekilde bir vahşete imza atılıyor. Endemik bitkileri ile bilinen bu yerlerde maden sahası açılamaz. Maden ocakları açıldığı takdirde yer altı ve üstünde ne varsa yok olacak. Bu vahşete sadece bölge halkı değil, herkes dur demelidir” dedi.

Kaz Dağları’nda yapılan tahribatın bir benzerinin Van ve Hakkâri’de yapıldığı, buralarda da doğanın yok edilmeye başlandığına işaret eden Kalçık, bölgede canlılar için yaşam alanı bırakılmayacağını belirterek, “Bakın son kararla birlikte Türkiye genelinde 766 yerde maden sahası için ihale açıldı. Bunların içinde Van’da 5 yer bulunuyor. Sadece Bahçesaray’da 11 mezrayı kapsayan bir alan kamulaştırmak isteniyor. Böylece bir firma için, binlerce canlı türü yok edilirken yurttaşlar da yerlerinden olacak” diye konuştu.

AK Parti hükümeti tarafından ihalelerin, özelikle pandemi dönemine denk getirilerek yurttaşların yaşanan doğa katliamına karşı seslerini çıkaramamalarının da istendiğini kaydeden Kalçık, çevre örgütleri olarak yaşanan doğa katliamına karşı önümüzdeki günlerde Ankara’da çeşitli eylemler yapacaklarını bildirdi.

Hakkâri, delik deşik…

Hakkâri’de tarihi ve turistik bütün alanların maden sahası olarak açıldığını belirten Hakkâri Cilo Dağcılık Kulübü Başkanı Hacı Tansu ise, kentte şu an aktif 58 maden ocağı bulunduğunu bildirdi. Yeni uygulamalarla 100’ün üzerinde yerin, madden sahası olarak ruhsatlandırıldığına anlatan Tansu, şunları söyledi: “Hakkâri son yıllarda Zap Vadisi’nde rafting, Cilo ve Sat gölleri civarında dağcılık başta olmak üzere önemli tarihi ve turistik etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bu yerlerin tamamı şu an madden sahası olarak ilan edildi. Yani yer üstü kaynakları yer altı kayraklarından daha değerli olan bu alanlar tamamen bir-iki firmaya peşkeş çekiliyor. Hakkâri’den Şemdinli’ye kadar yer yer madden alanı olarak ilan edildi. Şimdi kenttin bütün dağları, delik deşik edilmiş durumda.” Hakkâri Cilo Dağcılık Kulübü Başkanı Tansu, yetkililere doğa katliamı yerine kentin turizme açılması için çalışma yapmaları çağrısında bulundu.

HABER : SIDDIK GÜLER / VAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.