DOLAR 32,8504 0.11%
EURO 35,1517 -0.19%
ALTIN 2.461,09-1,14
Ankara
27°

AÇIK

Gazetecilikte düzensiz mesai saatleri en çok “onları” etkiliyor…

Gazetecilikte düzensiz mesai saatleri en çok “onları” etkiliyor…

Demokrasilerin sac ayaklarından biri sayılan basın sektöründe kadın gazetecilerin yaşadığı sorunları ele aldık. Kadın gazeteciler, kendilerini en çok yıpratan durumun çalışma saatlerinin belirsizliği olduğunu dile getirerek, iyileştirme ve anlayış beklediklerini anlattılar. 

ABONE OL
18 Ağustos 2023 14:22
Gazetecilikte düzensiz mesai saatleri en çok “onları” etkiliyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Hanife Yiğit – Malatya

Son resmi verilere bakıldığında, Türkiye’de “basın kartı sahibi” toplam 15 bin 148 gazeteciden sadece dörtte birini kadınların oluşturduğu görülüyor. 

New-York merkezli Kadın Gazeteciler Koalisyonu ise  kadın gazeteciler için yaşam riskinin en fazla olduğu ülkeyi Afganistan, en çok şiddet vakasının görüldüğü ülkeyi Türkiye olarak kayda geçirdi.

Bu veriler, “kadınlar bu yüzden mi gazetecilik mesleğine mesafeli?” Sorusunu akla getiriyor.

Sektöre yeni ayak basan ve yıllardır bu meslekte çalışıp kendine yer edinen medyanın kadın temsilcileri ile bu durumu, düzensiz çalışma saatleri ve yaşadıkları olumsuzlukları konuştuk. 

Aileye vakit yok

Zeynep Aksaç

Konu ile ilgili düşüncelerini ele aldığımız malatyasonsoz.com.tr Yazı İşleri Müdürü Zeynep Aksaç, “Bir kadın  olarak işim ve ailem arasında denge kurmak çok zor oluyor.” Diyerek içinde bulunduğu koşulları anlattı:

“İki büyük depremi geride bıraktık, evlerimiz yıkıldı. Konteynerde yaşıyoruz. Bu, her konuda kısıtlanma demek. Ev işleri dar alanda zor, ayrıca gazetede fazla zaman geçirdiğim için ailemi ve dostlarımı fazlasıyla ihmal ediyorum, çünkü önceliğim iş. Eşimle birbirimize çalışmaktan vakit ayıramıyoruz. Birbirimizi dinleyemiyoruz, kendimize bile bazen vakit bulamıyoruz. Hafta sonu bir gün tatilimiz var, onda da ev işleri, kişisel bakım derken gün bitiyor. Yeri geliyor ailemizle bile sadece görüntüyle konuşmak durumunda kalıyoruz, çünkü onları ziyaret edecek vaktimiz olmuyor. Bu yüzden bizlere anlayış gösterilmeli kimi düzenlemeler bir an önce yapılmalı.”

Yorgunluktan hemen uyuyorum

Malatya Net Haber gazetesinde muhabir olarak görev yapan Sena Saka şunları söyledi:

“İşle aile arasında tam bir denge sağlanamıyor. Ailemizi çoğu zaman ihmal edebiliyoruz. Ancak işten çıktıktan sonra işi tamamen çalışma yerinde bırakıyorum. En azından günün geriye kalan bölümünde ailemi ihmal etmemeye çalışıyorum. Yeterli oluyor mu? Emin değilim. Sıkıntı şu şekilde,  aile arasında yaşanan çoğu şeyde geri kalıyorum. Mesela Kahramanmaraş depreminden sonra evime gideceğim araçlar 2 saatte bir vardı, bu yüzden eve yürüyerek gidiyordum ve evime vardığımda yorgunluktan hemen uyuyordum. Ailemle vakit geçiremiyordum. Evli ve çocuklu kadın gazeteci, çocuğuna yeterince zaman ayıramadığında, çocuğuyla iletişim sıkıntısı yaşayabilir, çocuğun fiziken anneden uzak, duygusal olarak da anneden uzak kalışı mutlaka sıkıntı yaratacaktır. Ben henüz bekarım, ama sektörde iyileştirilmelerin yapılması lazım.” 

Bu işi bırak, memur ol

Sultan Kocaman

Daha önce medyanın çeşitli mecralarında çalışan şu anda da serbest gazetecilik yapan gazeteci Sultan Kocaman da, düzensiz çalışma saatlerinin ailede sorun teşkil edebileceğinin altını çizdi:

“Çalışan kadın olmak başlı başına bir sorun, hele gazetecilik gibi, sahada olmayı gerektiren bir mesleğiniz varsa durum daha da zorlaşıyor. Meslek hayatında başı sonu belli olmayan bir zaman diliminde çabalıyoruz, çalışma saatlerimiz oldukça dağınık, hele bir de benim gibi mesleğinin başında biri için bu durum daha da zorlaşıyor. Ailemden sürekli olarak duyduğum tek şey –bu işi bırakıp memurluk veya daha düzenli bir işe mi geçsen acaba?– sözleri oluyor, ama ben bu süreçte iş ve aile ortamında olumsuzluklardan çok olumlu taraflara odaklanmayı ve yolumu sürdürmeyi tercih ediyorum. Evli ve çocuk sahibi olmamama rağmen çalışma saatlerinin belirsizliği benim için bile büyük bir sorun. Toplumsal yapımız ve bulunduğumuz çevre, bu yönden kadına çıkarabileceği tüm sorunları maalesef çıkarıyor. Hele bir de evli ve çocuklu kadınlar için bu durumun sorun yapılmadığını düşünmek fazla iyimserlik olur. Bu yüzden mesai saatlerinde iyileştirmeler kesinlikle yapılmalıdır.” 

Basın kartlı kadın gazeteci sayısı

28 Nisan tarihinde ise CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği bir soru önergesine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt vermiş ve  31 Aralık 2020 tarihi itibariyle ülkede 15 bin148 basın kartlı basın mensubu olduğunu bildirmişti, basın kartı sahiplerinden sadece dörtte birinin kadın olduğu bilgisi de aynı yanıt içinde yer almıştı.   Tanrıkulu verilen bu yanıta dair “Ak Parti Hükümetleri döneminde ‘kadın’a olan bakış açısı kendisini her alanda göstermiştir. Basında sarı kart ile çalışan kadın sayısının bu kadar az olması son 20 yılda Hükümetin kadına karşı yürüttüğü politikaların somut ve acı göstergesidir.” Demişti.

Kadın gazeteciler şiddet görüyor

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) da Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklama ile kadın gazetecilere yönelik hak ihlallerini, karşı karşıya kaldıkları tehditleri, saldırıları ve maruz kaldıkları taciz vakalarını sayılarla ortaya koydu.

CFWIJ  açıklamasına göre,  2020 yılıyla karşılaştırıldığında 2021 Ocak-Nisan ayları arasında kadın gazetecilere yönelik hak ihlalleri yüzde 130,34 oranında arttı, 2021’in ilk çeyreğinde kadın gazetecilere yönelik 348 vaka kaydedildi. 74 kadın gazeteci, yazdıkları haber ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakim karşısına çıkarıldı.

2021 yılının başından beri dünyada 7 kadın gazetecinin katledildiği belirtilen açıklamada, “Dünya çapında 45 kadın haber takibi yaparken gözaltına alındı. Meslektaşlarımızın 38’i çevrimiçi karalama kampanyalarında hedef gösterilirken, 37’si sahada haber yaparken saldırıya uğradı. 34 kadın gazeteci pandemi koşulları gözetilmeksizin işlerinden kovuldu. 25’i iş yerinde mobbinge maruz kaldı. Sene başından beri en az 20 kadın gazeteci tehdit edilerek sindirilmeye çalışıldı. 17 kadın gazeteci cinsel tacize maruz kaldı. 16’sı ise fiziksel şiddete uğradı. 9 kadın gazeteci hakkında hapis cezası verildi. Sekizi sözlü tacize uğrarken, üçü ırkçı söylemlere hedef gösterildi. Dört kadın gazeteci devlet baskısıyla karşı karşıya kaldı. İki kadın gazeteci cinsiyetçi söylemlerin odağındayken, bir kadın gazeteci kaçırıldı. Bir kadın gazetecinin ise uğradığı suikaste yönelik davasında halen faili yakalanamadı” bilgileri verildi.

Açıklamada, Afganistan’ın kadın gazetecilerin hayati riski bakımından en riskli ülkeler arasında ilk sırada yer aldığı, kadın gazetecilere yönelik en çok şiddet vakasının Türkiye’de olduğu ifade edildi. 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Sevim Balal

    Allah yardımcıniz olsun ? tüm Bayan gazeteci lerin .Siz Bayanlara bir ayrıcalık yapılmalı diye imza kampanyası başlatın bende imzalarım ?

    Yanıtla
    +0
    -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.