DOLAR 33,0581 0.18%
EURO 36,0636 0.13%
ALTIN 2.618,961,93
Ankara
28°

HAFİF YAĞMUR

DSİ, inci kefali üreme alanına kepçeyle daldı
  • 9.Köy
  • Çevre
  • DSİ, inci kefali üreme alanına kepçeyle daldı

DSİ, inci kefali üreme alanına kepçeyle daldı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin üreme döneminde milyonlarca yumurta bıraktığı dere yatağına Devlet Su İşleri iş makineleri ile girerek bir infiale imza attı.

ABONE OL
1 Temmuz 2024 12:24
DSİ, inci kefali üreme alanına kepçeyle daldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Salih Sertkal
 
Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve endemik bir balık türü olan inci kefalinin ürüme dönemi olduğu için 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında Van Gölü havzasında avlanma yasağı uygulanarak balık türünün neslini sürdürmesi amaçlanıyor. Av yasağı ile inci kefalinin neslinin sürmesi amaçlanırken resmi kurum olan Devlet Su İşleri Van Bölge Müdürlüğü inci kefalinin en önemli üreme alanlarından biri olan Akköprü Deresi’ne iş makineleriyle girdi. Balıkların göç yolu olan ve üremek için milyonlarca yumurta bıraktığı derede “temizlik” adı altında yapılan çalışma tepki çekti.
 

Dere yatakları balıkların üreme alanları 

İnci kefali tuzlu ve sodalı suda yaşayabilen bir balık türü ve bu dönemde neslini sürdürmek için gölden tatlı su yataklarına doğru göç ediyor. Dere ve akarsulardan Van Gölü’ne akan tatlı suların akışının tersine yüzerek farklı tatlı sulara geçen inci kefalleri, yumurtalarını bu tatlı su yataklarına bırakıp yeniden göle dönüyor. Yumurtaların dere yataklarına bırakılmasından sonra yavru inci kefalleri de annelerinin izinden göle dönerek yolculuğunu sonlandırıp bir üreme sezonunu daha tamamlamış oluyor.
 

Dr. Mustafa Akkuş

“DSİ bir skandala imza attı; çalışmalar derhal durmalı”

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş şu açıklamayı yaptı: “İnci kefali diğer adıyla ‘uçan balıklar’ şehrin en önemli simgelerinden biridir. Bunun için tüm kesimlerin buna hassasiyetle yaklaşması gerekiyor. Van Gölü’ne havzadan 111 dere, nehir suyu akmakta. İnci kefalinin üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde bu dere yataklarına milyarlarca yumurta bırakılıyor. Dere yatakları yok edilirse, suları farklı gerekçelerle kurutulursa inci kefali diye bir tür kalmayacak. Dünyada balıkların içinden göç ettiği başka bir şehir yok.
 
Çalışmanın yapıldığı Akköprü Deresi bu balık türünün en önemli üreme alanlarından biridir. Bir taraftan av yasağı kapsamında kırsal mahallelerde denetimler yapılırken diğer taraftan kentin merkezinde kepçelerle, kamyonlarla balığın üreme alına girilmiş çalışma yürütülüyor. DSİ burada bir skandala imza atmış bulunmakta.” Dr. Akkuş, çalışmanın biran önce durdurulması çağrısında bulundu.

Ali Kalçık

“DSİ eliyle bir katliama imza atmış, suç işlemiştir”

DSİ eliyle yapılan çalışmanın bir balık katliamı olduğuna dikkat çeken Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Kalçık, “DSİ şunu çok iyi biliyor ki bu dönem inci kefalinin üreme dönemi ve en önemli üreme alanı da göle doğru akan, tatlı su taşıyan Akköprü Deresi gibi dere yataklarıdır. Bunu bilmesine rağmen bu dönemde bunu yapıyorsa bunda bir art niyet vardır ve suç işleniyor bu durumda. DSİ öncelikle gitsin kendi sorumluluğunda olan ve çöp deryasına dönmüş olan Şamran Kanalı’nı temizlesin” diyerek tepki gösterdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.