DOLAR 33,0742 0.14%
EURO 36,2491 0.48%
ALTIN 2.614,10-0,28
Ankara
30°

AÇIK

Destekler azaldı, barınaklar hayvan besleyemiyor; sahipleri de dostlarını terk ediyor…
  • 9.Köy
  • Çevre
  • Destekler azaldı, barınaklar hayvan besleyemiyor; sahipleri de dostlarını terk ediyor…

Destekler azaldı, barınaklar hayvan besleyemiyor; sahipleri de dostlarını terk ediyor…

Hayvanseverler, can dostları doyurmak için alternatif besleme yolları arıyorlar. Otellere, restoranlara, yurtlara, sosyal tesislere çağrı yapan barınaklar kalan yemekleri istiyor: “Az demeyin, bir kova ile 5 köpek doyuyor” 9. Köy Haber Merkezi pahalılıktan etkilenen fakat şikayet edemeyen hayvanların derdini, gönüllülerle, barınak yöneticileriyle ve hayvan dostlarıyla konuştu.

ABONE OL
6 Haziran 2023 15:15
Destekler azaldı, barınaklar hayvan besleyemiyor; sahipleri de dostlarını terk ediyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sokak hayvanlarının yaşama hakkını savunan, beslenmeleri için çalışan hayvanseverler de şu sıra pahalılıkla mücadele ediyor. Mama destekleri azalan barınaklar kalan yemekleri istiyor. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de sahipsiz hayvanlar için tablo aynı. Destekler her geçen gün azalıyor, barınak yöneticileri mama yerine bayat ekmek ve yemek artıkları paylaşanları arıyor.  

İstanbul’da Küçükçekmece, Hadımköy ve Çatalca olmak üzere üç farklı yerde 600’e yakın hayvanı koruma altına alan Kurtaran Ev kurucularından Tuba Albayrak yeterli yardım alamadıklarını söyledi. Albayrak, “Maalesef destekçi sayımız çok az ve devletten de bir destek almıyoruz” dedi. Genellikle aynı kişilerin katkı verdiğini belirten Albayrak, dönemsel olarak da bazı şirketlerden destek aldıklarını söyledi. Sokak hayvanlarına dönük çalışmaların hala yeterli olmadığını vurgulayan barınak yöneticisi, zorlukları anlatırken yüzlerce hayvana tercüman oldu: “Yükselen bakım masrafları bizi gerçekten çok zorluyor ve bu durumdan dolayı alternatif besleme yolları aramak zorunda kaldık. Bazen yemek pişiriyoruz, bazen gıda atıklarıyla besleme yapıyoruz, bazen de firmalardan aldığımız artık yemekleri hayvanlara veriyoruz. 400 köpeği doyuracak kadar yemeğin her gün bir yerlerden almak da kolay olmuyor.”Tuba Albayrak

 “Hayvanlarını terk edenler artıyor”

Hayvan bakımının en önemli harcama maliyetleri olan mama ve diğer bakım masraflarına gelen zamlarla birlikte insanların evdeki hayvanlarından vazgeçtiklerini belirten Albayrak, “Ormana terk edilen hayvanların sayısı her geçen gün artıyor. Kimsesiz hayvanları sahiplenmek isteyenlerse neredeyse parmakla gösterilecek kadar” şeklinde konuştu. Son bir yılda Kurtaran Ev sakini hayvanların sadece 196’sını sahiplendirebildiklerini söyleyen Tuba Albayrak ilaçlara ulaşmakta zorlandıklarını anlattı. 

“İlaçlara ulaşmak da zor”

İlaç fiyatlarındaki zamlarla da hayvanların bakımlarının aksadığını söyleyen Kurtaran Ev kurucusu, “Kronik hastalığı olan ve tedavi görmek zorunda olan hayvanlarımız var. İlaca ulaşamadıkça iyileşme süreçleri gecikiyor” dedi. “Bize ulaşın, biz gelip alalım”

Ankara Gölbaşı’nda yüzlerce köpeğin bakımını üstlenen ve hayvan kurtarma hizmeti veren Köpek Velisi hesabından da neredeyse aynı şikayetlerle ve benzer cümlelerle yardım çağrısı yapıldı:

“Gölbaşı ve Batıkent çevresindeki bütün kurumlara ihtiyacımız var. Oteller, lokantalar, okullar. Bize ulaşın kalan yemekleri, yemek artıklarını biz toplayacağız, gelip alacağız. Ekmekleriniz de olur, atık gıdalar da. Az demeyiniz, bir kova ile bir padok yani 5 köpek doyuyor. Çok zor durumdayız.” 

“Emekli maaşımla karşılamaya çalışıyorum”

Ankara Yenimahalle’de 300’e yakın köpeğin bakımını üstlenen KAYADER’e bağlı Karşıyaka Canları sorumlusu Nuriye Bektaş da aynı sorunlara değindi. Bektaş, “Zamanında mahallede yaşayan insanların şikayet etmesiyle bu canlarımızı topladık ve belediyenin bize gösterdiği bir alana yerleştik. Burada 300’e yakın köpeğe bakıyoruz” dedi. Mama konusunda sıkıntı yaşadığını belirten Bektaş, “Belediye haftada 10 torba mama gönderiyor, bu 300 köpeğe sadece 1 gün yetiyor. Bizler de çözüm olarak fırınlardan, restoranlardan yemek artığı, ekmek toplamaya çalışıyoruz” dedi. Köpeklerin kısırlaştırmasını belediyenin üstlendiğini söyleyen Bektaş, diğer sağlık giderlerini kendi emekli maaşıyla karşılamaya çalıştığını belirtti.

Sahipli hayvanlar evdeki dostlar

Maliyetlerin artmasıyla birlikte evcil hayvan sahipleri de zorlandıklarını belirtti. Evinde 6 hayvanla yaşayan  Merve Aslan, bir hayvan daha sahiplenmek istediğini ama artan maliyetlerden dolayı bunu yapamadığını açıkladı.Merve Aslan

“Geçici sahiplenme bile yapamayacak durumdayım”

4’ü kedi, 2’si kuş olmak üzere 6 hayvanın bakımını üstlenen Merve Aslan, sadece mama fiyatlarının değil, tüm bakım kalemlerinin 2 katına çıktığını söyledi. Geçen sene 4 kedisi için aylık 500 TL ödediği mama için bu sene aylık 1000 TL ödediğini belirten Aslan, kuş yemi fiyatlarının da arttığını söyledi. Aslan, “Hayvan bakımında tek gider mama değil. Kısırlaştırma, aşılar, vitaminler gibi sağlık giderlerini unutmamak gerekiyor. 3 sene önce bir kedimi kısırlaştırırken 300 TL verdim, diğer kedimi geçen sene 1300 TL’ye kısırlaştırdım ve şimdi kısırlaştırmam gereken bir kedim daha var. Aşılar vb. gibi sağlık giderleri de var. Parazit ilaçları geçen sene ortalama 400 TL bandındayken, bu sene en az 800-900 TL civarında ve bu durum bizleri zor durumda bırakıyor çünkü öğrenci bütçemle bunları karşılamaya çalışıyorum. Dolayısıyla şu an bir evcil hayvan daha sahiplenmek ya da geçici yuva olmak istesem bile bunu yapamayacak durumdayım” dedi.

“1390 belediye, 237 barınak”

Hollandalı derneklerin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de yaklaşık 10 milyon sokak hayvanı yaşıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki 1390 belediyenin ise sadece 237’sinin barınağı var. Yani kamu desteği yetersiz. Sokak hayvanların kaderi tamamen gönüllülerin sorumluluğunda ve yetersiz olsa da toplumsal dayanışmadan daha büyük bir desteği yok.

Değişen aylık bakım giderleri

2 yılda değişen fiyatlar hayvanseverleri zor durumda bıraktı. Yavru bir köpek 1 ayda 10 kg, yetişkin bir köpek ise ortalama 15 kg mama tüketiyor. Kediler ise aylık ortalama 4-5 kg kuru mama tüketirken, bu yaş mamalarla destekleniyor. 1 paket yaş mama ortalama 2-3 gün yeterken, kedi bakımında düzenli olarak kedi kumu da alınıyor. Bu da hayvanseverlere bakım gideri olarak yansıyor. Şayet veteriner ihtiyacı olursa minimum 300 TL’den başlıyor. 

HABER : Haber: Burak Altınok

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.