DOLAR 32,3655 0.16%
EURO 34,8334 0.13%
ALTIN 2.409,810,13
Ankara
28°

AÇIK

Depremzedeler hala kayıplarını arıyorlar

Depremzedeler hala kayıplarını arıyorlar

6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıldan fazla geçmiş olmasına rağmen, depremzedeler hala kayıp yakınlarını aramaya devam ediyor.

ABONE OL
22 Nisan 2024 13:21
Depremzedeler hala kayıplarını arıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ömer Karakuş
 
Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, hala “kayıp” olan vatandaşlar var.
Adıyaman’da depremde kaybolan yakınlarının bulunması için kimsesizler mezarlığındaki vefat eden vatandaşlardan alınan DNA örnekleriyle, kendi örneklerini karşılaştıran pek çok aile, halen kayıplarını bulabilmiş değil.
 
Adıyaman’da halen kendilerine ulaşılamayan Av. Halil Aktoprak ile Emre Akif Ateş bu kayıplardan sadece ikisi. Adıyaman Barosu, Avukat Aktoprak’a ulaşabilmek için çabalarını hala sürdürürken, torunu Emre Akif Ateş’ten depremden bu yana hiç haber alamayan dede Hasan Ateş, yetkililerden yardım istiyor.
 

Av. Bilal Doğan

Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan 9. Köy’e yaptığı açıklamada, kayıp vatandaşlar konusunu şöyle anlattı:
O dönemlerde ilk etapta çok sıkıntılı bir süreç yaşadık. Bütün şehir neredeyse yıkılmış, can pazarında herkesin yakınları ve kendileri enkaz altında olduğundan dolayı devlet görevlilerinin ilk anda olaylara müdahale etmesi mümkün olmadı. Bu nedenle vatandaşlar kendi çabalarıyla buldukları insanları bir şekilde hastaneye yetiştirmeye çalıştı. Hal böyle olunca yaralı insanların tedavi olması mümkün olmadı. Buradaki doktor da, hemşire de, sağlık personeli de depremzedeydi. Bu defa hastanede vefat eden vatandaşlarımızın cenazelerinin karışma ihtimali söz konusu oldu. Nitekim henüz cenazesine ulaşamayan insanlar var.
 

Av. Halil Aktoprak

 
Doğan, depremden hemen sonra kendisinden haber alınamayan vatandaş sayısının çok daha fazla olduğunu kaydetti:
 
Kimsesiz mezarlığında daha fazla sayıda insanın mezarı vardı. Ancak yapılan çalışmalarla birçok insanın kimliği tespit edilerek ailelere cenazeler teslim edildi. Cenazesine ulalışılamayanlardan biri de bizim meslektaşımız Av. Halil Aktoprak’tır. Onunla ilgili yapmış olduğumuz arama çalışmalarından kaynaklı birçok kişinin cenazesine ulaşılmasına vesile olduk. Ancak halen Av. Halil Aktoprak’ın cenazesine ulaşamadık. Deprem anından sonraki durumu hiç bilmiyoruz. Depremde bir tek annesi sağ kurtuldu. Aynı evde yaşayan babası, kardeşleri depremde hayatını kaybetti. Kız kardeşi de bizim stajyer avukat üyemizdi. O da depremde vefat etti. Ancak Av. Halil Aktoprak’ın cenazesine ulaşılamadı. Tahmin yürüterek yaralı olarak hastaneye götürüldüğünde cenazelerin karıştırıldığını düşünüyoruz. Belki de yanlış düşünüyoruz. Kimsesizler mezarlığında da birçok DNA testi yapıldı ancak kendisine ulaşılamadı. O dönem öyle bir sıkıntı oldu. İlk anda bu sayı çok fazlaydı ancak bu sayı çok aza inmiş durumda. Ancak halen cenazesi bulunamayan insanlarda ilimizde mevcut.
 

Hasan Ateş

“Torunumun ölüsü ya da dirisi bulunsun”

6 Şubat 2023 tarihlerinde gerçekleşen depremlerden bugüne, torunu Emre Akif Ateş’e ulaşamayan acılı dede Hasan Ateş ise yetkililere şöyle seslendi:
 
Depremde 4 kaybımız var. Oğlum Muhittin Ateş, gelinim Nurhan Ateş, torunum Enfal Ateş depremde hayatını kaybetti. 15 yaşlarında olan torunum Emre Akif Ateş depremden bu yana halen bulunamadı. Kayıp olan torunum için başvurmadığımız yer kalmadı. Nereye başvursak yok. Biz yetkililerden rica ediyoruz. Bize sahip çıksınlar. Torunumun ölüsü ya da dirisi bulunsun. 10 gün enkaz başında bekledik. Torumun babasının, annesinin, ablasının cansız bedenlerine ulaştık. Ancak torunum Emre Akif Ateş’in bedeni enkazdan çıkmadı. En son depremden sonra 10. gün orada enkaz başında olan askerler vardı. Geldiler dediler ki; ‘Torunumuz burada yok, enkaz bitti.’ Halen torunumu arıyoruz ve bekliyoruz. Yüzde 90 torunumun bedeni biriyle karıştırıldı. Başka yere mi gitti? Artık başka yere mi götürdüler? Çünkü bir yere götürselerdi haberimiz olurdu. Depremden sonra cenazeler tanınmıyordu. Ancak üzerindeki elbiselerden tanıyorduk. Pijamasından teşhis edebiliyorduk.
 
 

Emre Akif Ateş

Torunun bulunabilmesi için ilgili tüm kurumlara, hatta medyaya bile başvurduklarını anlatan Hasan Ateş, “Yetkililere mesajım, torunum Emre Akif Ateş’i bulabilmemiz için bu konuyla ilgilensinler. Dirisine ya da ölüsüne ulaşalım. Bir gün gittiğimizde mezarı olsun da üzerinde bir Fatiha okuyalım. Başka bir şey istemiyoruz. Allah bir daha o afetleri yaşatmasın. Çok zor bir süreç” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.