DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
25°

AÇIK

Dayanışma bu kez oy hakkı için: Depremzede seçmene “askıda bilet”
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Dayanışma bu kez oy hakkı için: Depremzede seçmene “askıda bilet”

Dayanışma bu kez oy hakkı için: Depremzede seçmene “askıda bilet”

Başka bir şehirde olup oy vermek için deprem bölgesine gitmesi gerekenlerin  yardımına bir kez daha dayanışma koştu. “Askıda Bilet” platformu, seçim yolculuğunu karşılayacak imkanı olmayan depremzedelerle bağışçıları buluşturdu. Seçime günler kala, askıda bilet başvurusunda bulunan yaklaşık 25 bin kişiden 17 bininin talebi karşılandı. Kampanya devam ediyor.

ABONE OL
12 Mayıs 2023 13:09
Dayanışma bu kez oy hakkı için: Depremzede seçmene “askıda bilet”
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Emre Alım / Kapak Fotoğrafı: ANKA
Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle kentlerinden göç etmek zorunda kalan, ancak 14 Mayıs seçimlerinde oy kullanmak isteyen vatandaşların, demokratik haklarını kullanabilmeleri için “askıda bilet” kampanyası tüm hızıyla sürüyor.
Depremzedelerin, ikamet kayıtlarının olduğu şehirlere dönebilmesi ve oy kullanabilmesi için önce sivil inisiyatifler ve siyasi partiler, daha sonra ise AFAD devreye girdi. Bu alanda ilk adımı atanlardan biri “Askıda Bilet” platformu oldu. Önceki seçimlerde oy hakkını kullanmak için memleketine gitmesi gereken öğrencilere destek sunan platform, bu defa depremzedeler için çalışacağını açıkladı. “Askıda Bilet” ekibi, 9. Köy’ün sorularını yanıtladı:

“Askıda Bilet” uygulamasıyla ilk defa karşılaşmıyoruz. Ancak bu defa yalnızca deprem bölgesinde oy kullanacak seçmeni kapsadığını görüyoruz. Gördüğünüz hangi eksiklikler üzerine bu tercihte bulundunuz?

Askıda Bilet platformu, bağımsız gönüllülerden oluşan bir sivil inisiyatifler bütünüdür. Herhangi bir kuruma bağlı değildir. Web sitesinden oluşan bir destek platformudur. Bildiğiniz üzere, Kahramanmaraş merkezli Şubat depremlerini takip eden süreçte, Yüksek Seçim Kurulu kararıyla, depremden etkilenen illerdeki seçmenlerin 17 Mart tarihine kadar oy kullanacakları adresle ilgili bildirimde bulunmaları talep edildi. 20 Mart ile 2 Nisan tarihleri arasında itiraz yolu ile düzeltme imkanı tanındı. Askıda Bilet platformunun amacı, sözü geçen süre zarfında adres kaydı deprem bölgesinde bulunan ve adres bildiriminde değişiklik yapamayan seçmenlerin, 14 Mayıs 2023 Seçimlerinde oy verme hakkından faydalanabilmesini kolaylaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, adres kaydı deprem
bölgesinde bulunan ve seçmen kimliği teyit edilen seçmenlere, oy kullanacakları şehre ulaşım için bedelsiz olarak bilet sağlanmaktadır.
Askıda Bilet ile adres kaydı deprem bölgesinde bulunan seçmenlere biletler, Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) tarafından toplanan bağışlarla sağlanmaktadır. TÜLOV koordinasyonuyla yürütülecek olan projede, yapılan toplam bağış miktarı ve bu miktar doğrultusunda askıya bırakılan bilet adedi TÜLOV tarafından şeffaf bir biçimde paylaşılmaktadır. Proje kapsamında sağlanacak bilet sayısı, TÜLOV’a yapılacak bağışların toplam miktarıyla sınırlı olacaktır.

Uygulama nasıl işliyor? “Askıda Bilet” gelen başvuruları nasıl değerlendiriyor?

Sadece askidabilet.com web sitesi üzerinden başvuru alınmaktadır. Seçmen kaydı deprem bölgesinde bulunan seçmenler tarafından otobüs bileti talep etmek üzere başvuru için “Bilet İste” butonuna tıkladıktan seçmen başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form içerisinde başvuru yapan kişinin seçmen olduğu seçmen kart bilgileri ile teyit edilmektedir. Başvuru ekibimiz tarafından değerlendirildikten sonra onaylanması durumunda, seçmen kayıtlı e-postasına kişiye özel ve tek kullanımlık “kod” iletilecektir. Bu kodu kullanarak seçmenlerin biletleme işlemi yapmasını rica ediyoruz; tamamlanması gereken sonraki adımlar onay e-postası aracılığıyla bildirilecektir.

Uygulamaya bireysel bağışçılar dışında hangi kurum ve kuruluşlar, nasıl katkı sunuyor?

Proje kapsamında ücretsiz biletler, TÜLOV tarafından toplanan bağışlarla sağlanacaktır. Bu manada TÜLOV koordinasyonu ile ortak çalışılmaktadır. Paralelde Askıda Bilet platformu destekçisi olan kurum ve platformlar arasında Oy Ve Ötesi, Türkiye Gönüllüleri, İhtiyaç Haritası, Seçime Doğru Kol Kola, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, SODEV Sosyal Demokrasi Vakfı, Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği yer almaktadır.

Dayanışma kampanyasında gelinen son durum nedir? Toplanan bağışlar ile kaç bilet sayısına ulaşıldı ve uygulamadan kaç kişi faydalanmak istedi?

Askıda Bilet platformuna bugüne dek yaklaşık 25 bin seçmen tarafından başvuru yapılmıştır, 17 binden fazla seçmenin talebi karşılanmıştır. Başvurular değerlendirilmekte ve başvuru sırasına göre dönüş sağlanmaktadır. Toplanan bağışlarla alakalı açıklamayı ilerleyen dönemde TÜLOV yapacaktır.

Uygulamayı kullananlar ne diyor? 

Depremin ardından kardeşleriyle birlikte Manisa’ya giden İshak Ceylan bir KYK yurdunda kalıyor ve ikamet kaydını taşıyamadığı için oy hakkını kullanmak için memleketi Hatay’a gitmesi gerekiyor.
Seçim yolculuğu için bin liraya ihtiyacı olan Ceyhan, karşılayamayacağı bu tutar için “Askıda Bilet”e başvurdu.
Platform olmasa oy kullanmasının da mümkün olmayacağını belirten Ceyhan, dayanışmanın önemini vurguladı:
“Kendi imkanlarımla Hatay’a gitmem mümkün değildi. Ne benim ne de kardeşlerimin bunu karşılayacak durumu yok. Düzenli bir gelirimiz bile yok. Buradaki bir yakınımız arabasını vermek istedi ama içine benzin dolduracak paramız da yoktu. Dayanışma bir kez daha yaşattı. Şehrimizi ayağa kaldıracağız diyorsak bunun için ilk adım 14 Mayıs olabilir. Manisa’da kalıcı değiliz. Bir süre sonra dönmeyi istiyoruz. Döndüğümüzde yaşanabilir bir Hatay bulmak istiyoruz. Bunun için 14 Mayıs’ta demokratik görevimi yerine  getireceğim. Bağışlarıyla destek olanlara teşekkür ederim.”
Depremden etkilenen 11 ilde toplam 8 milyon 993 bin seçmen var. Ancak bu seçmenlerin birçoğu başka şehirlere gitmek zorunda kaldı. Başka bir şehirde olup oy vermek için deprem bölgesine dönmesi gereken 1,5 milyon seçmen olduğu tahmin ediliyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.