DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
26°

AÇIK

Avukatlar depremzede meslektaşları için seferber oldu
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Avukatlar depremzede meslektaşları için seferber oldu

Avukatlar depremzede meslektaşları için seferber oldu

Türkiye Barolar Birliği üyesi avukatlar, depremzede meslektaşları için sosyal medya üzerinden bağış kampanyası gerçekleştirdi. #BüyükAvukatDayanışması adıyla yürütülen kampanyada 15 milyon TL “Dayanışma Bedeli” toplandı.

ABONE OL
6 Mart 2023 16:00
Avukatlar depremzede meslektaşları için seferber oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Ozan Gençoğlu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Ramiz Erinç Sağkan moderatörlüğünde, birliğin sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirilen bağış gecesinde 15 milyon TL toplandı. Canlı yayına katılan avukatlar meslektaşları için birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Kaybımız, acımız büyük

Yayın öncesi kampanya hakkında bilgi veren TBB Başkanı Ramiz Erinç Sağkan, TBB ve il barolarının bugüne kadar yaptığı yardımları aktararak meslektaşlarının yaşadığı kayıpları anlattı, ‘’Kaybımız, acımız büyük. Önümüzdeki tablo çok ağır. Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu yaklaşık 17 bin 982 meslektaşımız, 3 bin 739 stajyer meslektaşımız maddi ve manevi büyük yaralar aldı. 119 meslektaşımızı deprem sonucu kaybettik ve 3 meslektaşımıza hala ulaşamadık. 9 binden fazla meslektaşımız evlerini, bürolarını, yakınları kaybetti.’’

#BüyükAvukatDayanışması ile meslektaşlarının cübbelerini tekrar giyebilmelerini sağlayarak, bu mesleğin onuruna yaraşır çalışma alanları, elektronik ihtiyaçlardan ofis malzemelerine bir büroda bulunması gereken tüm ihtiyaçları barındıran çalışma alanları oluşturacaklarını dile getiren Sağkan, 175 bin üyenin 250 TL bağışta bulunması halinde hedeflenen çalışma alanlarının yapımının rahatlıkla karşılanabileceğini söyledi.

TBB ve 81 baro el ele

Depremin ilk gününden itibaren TBB ve 81 il barosuyla el ele yardım çalışmaları yürütüldüğünü dile getiren Başkan Sağkan, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da ‘’Deprem Koordinasyon Merkezi’’ kurarak ilgili baro ve avukatlara yardım ulaştırıldığını; ‘’Enkaz Radarı’’ uygulaması ile başsavcılıklarla görüşülerek Cumhuriyet Savcıları ve bilirkişilere eşlik edilerek hasar tespit çalışmalarının hukuki ilerlemesi için çaba gösterildiğini; “Mesleki Dayanışma Ağı” ile depremzede avukatların barınma ve temel ihtiyaçlarının karşılandığını; ‘’Psikolojik Danışma Merkezi’’ kurduklarını ve hem avukatlar hem de depremzede vatandaşlar için ‘’Hukuk Rehberi’’ hazırladıklarını aktardı.

Başkan Sağkan’ın aktardığı TBB ve il barolarının Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu (SYDF) ve ayni yardımları ise şöyle; Hatay Barosuna 8 konteyner, 111 afet çadırı, battaniye ve soba; Adıyaman Barosuna 7 konteyner, 81 afet çadırı, soba, battaniye, tuvalet; Kahramanmaraş Barosu’na 2 konteyner, 56 afet çadırı; Gaziantep Barosuna 5 konteyner; toplamda 27 konteyner, 321 afet çadırı, 500 battaniye, 300 soba yardımı ve 8 milyon 285 bin TL ayni yardım. TBB ve barolar bu yardımlar dışında SYDF kapsamında, belirlenen usül ve esaslar ışığında 23 Şubat tarihinde 2 bin 317 depremzede avukata 20 milyon 572 bin 500 TL; 2 Mart tarihinde 973 depremzede avukata 8 milyon 87 bin 500 TL yardımda bulundu.

“600’den fazla büro yıkıldı”

Hatay Baro Başkanı Av. Hüseyin Cihat Açıkalın, yayına bağlanarak devletin üç gün Hatay’ı yok saydığını ve yardım getirmediğini dile getirdi, ‘’Yayına bağlanabilmek için 110 km yol geldim. Bu da meslektaşlarımıza durumumuzun izahı olsun. Ayrıca 175 bin avukatımızın olduğu TBB’nin bu kampanyasına katılımın, izlemenin böyle az olması beni üzdü. Daha çok katılım olmasını beklerdim. Yardım eden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.’’

Adıyaman Baro Başkanı Av. Bilal Doğan da yayına bağlanarak devlet yetkililerinin zamanında yetişemediğini dile getirdi, ‘’Meslektaşlarımız ve baro olarak inisiyatif almamız gerekti ve aldık. Çevre illerimizin barolarından da meslektaşlarımız ilk günden yardıma koştu. Hepsine teşekkür ediyorum.’’

Yayına katılan bir diğer isim Malatya Baro Başkanı Av. Onur Demez Malatya’da fiziki olarak adalet sisteminin çöktüğünü, aktif olarak kullanılabilen tek bir avukatlık bürosunun bulunmadığını ve 600’den fazla avukat bürosunun yıkılmış olduğunu aktardı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.