DOLAR 32,3051 -0.02%
EURO 35,1433 0.53%
ALTIN 2.404,22-0,44
Ankara
29°

AÇIK

ODTÜ Bahar Şenliği’nde sahne krizi

ODTÜ Bahar Şenliği’nde sahne krizi

Üniversitelerin bahar şenliği zamanı yaklaştıkça, öğrencilerle üniversite yönetimleri arasındaki görüş farkı krize neden oluyor. ODTÜ Bahar Şenliği'nin süresi ve programı konusunda rektörlükle organizasyon komitesi arasında anlaşmazlık çıktı. Rektörlük, Devrim Stadyumu’na sahne kurulmasına izin vermedi, 4 gün olması planlanan şenliği 2 günle sınırlandırdı. Öğrencilerin tepkisi üzerine üniversite yönetimi şenlik süresini daha sonra 3 güne çıkardı. Yönetimi protesto eden ODTÜ öğrencilerinin sahne ve konser ısrarı sürüyor.

ABONE OL
25 Nisan 2024 20:59
ODTÜ Bahar Şenliği’nde sahne krizi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Başar Tokmak

ODTÜ yönetimi, bu yıl 35’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Bahar Şenliği’ni kısıtladığı gerekçesiyle protesto ediliyor. Festivalin süresi ve festival alanında konserler için sahne kurulup kurulmayacağı konusunda henüz anlaşma sağlanamadı. Bahar şenliğinin ancak 3 gün sürmesine izin veren rektörlük, güvenlik ve temizlik gerekçesiyle sahne kurulmasına izin vermedi. Şenliğin diğer bileşenleri, topluluklar ve öğrenciler “Devrim’i alana kadar” sloganıyla taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söylüyor. 9. Köy, şenliğin düzenlenmesinde büyük rol üstlenen ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu sözcüleriyle konuştu.

ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği, ilki 1987 yılında düzenlenmiş olan ve ODTÜ mensuplarının hayatın stresinden birkaç günlüğüne uzaklaştıkları kapsamlı bir kültür aktarımı olarak tanımlanıyor. Şenliğin ilk yıllarında yüksek katılımlı konserler olmamasına rağmen zamanla şenlik programına konserler de dahil oldu. Öğrenciler geçmiş yıllarda kurulan sahneleri ve konserleri hatırlatıyor, ODTÜ Rektörlüğü ise ilk yıllarda düzenlenen şenlikleri gerekçe göstererek  stadyumda sahne kurulmasına karşı çıkıyor. Kampüs ekosistemini gerekçe gösteren idare, “Kampüsümüzün temizlik, güvenlik ve sürdürülebilirliğini korumak amacı ile ilk yıllardaki gibi, ODTÜ ruhuna uygun olarak kampüs olanaklarını ve altyapısını aşmayacak katılımcı sayısı ile stadyum konserleri olmaksızın yapılmasına izin verilmiştir” açıklamasına yer verdi.

Bu açıklama ile stadyum konserlerinin istenmediği belirtilmiş ve şenlik 2 güne düşürülmüştü.

Öğrenciler, Devrim Sahnesi’nde ısrarcı

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu üyesi Arda Topçu süreci 9. Köy’e anlattı. Topçu, şenliğin endüstriyel bir amaç taşımadığının üzerinde durdu ve 3 yıldır ODTÜ UGT üyesi olduğunu, bu süre içerisinde şenlik organizasyonlarında sürekli sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Geçen yıl yaşanan deprem felaketinin ardından şenliğin iptal edilmesi sürecindeki görüşmeleri de şöyle aktardı:

“ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği, öğrenciler tarafından yine öğrenciler için yapılan Ankara’nın en büyük etkinliklerinden birisidir. Ancak rektörlük şenliğin öğrencilerin istediği gibi düzenlenmesini engelleme noktasında elinden geleni yapıyor. Geçtiğimiz yıl deprem felaketi öne sürülerek engellenmeye çalışıldığında deprem bölgesinden gelen esnaf ve kooperatiflerin panayır alanında satış yapabileceği önerisiyle gitmiştik. Ayrıca herhangi bir gelir elde edilmesi durumunda bunun deprem bölgesine bağışlanmasını önerdik ancak bu önerimiz göz ardı edildi.”

Öğrenciler rektörlük önünde toplandı

Şenliğin yıllardır gerçekleştiği formatta yapılması için ısrarcı olan öğrenciler “Şenlik, Devrim sahnesiz olmaz!” sloganıyla rektörlük binası önünde bir araya geldi. Rektörlükle yapılan görüşmeler sonrasında şenlik 3 güne çıkarıldı ancak konsere izin verilmeyeceği açıklaması şu cümlelerle tekrarlandı:

“Yapılan tüm görüşmelerde uzlaşılamayan esas başlığın, stadyumda büyük sahne kurularak yüksek katılımlı konserler talebi olduğu anlaşılmıştır. Halihazırda desteklemeye hazır olduğumuz çerçeveye ek olarak talep edilen büyük stadyum konserlerinin kampüse ve kampüs yaşamına getirdiği yük ve sorunlar geçmiş şenliklerden deneyimlenmiştir. Bu nedenle, 35. ODTÜ Bahar Şenliği’nin duyurulan çerçevede yapılmasını dilediğimizi bir kez daha bilgilerinize sunarız.”

Bu açıklamanın ardından konser talepleri karşılık bulmayan öğrenciler yine rektörlük binası önünde toplanarak, “Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir!” sloganlarıyla taleplerini tekrar dile getirdi. Ayrıca öğrencilerin yurtlarda yaşadıkları güvenlik sıkıntıları nedeniyle “Güvenli yurtlar istiyoruz!” sloganları da dikkat çekti. Taleplerine karşılık bulamayan öğrenci bileşenleri “Devrim’i alana kadar nöbetteyiz!” sloganıyla geceyi rektörlük önünde geçirdi.

ODTÜ öğrencilerinin taleplerine milletvekillerinden de destek geldi. CHP Milletvekili Okan Konuralp, TİP Milletvekili Ahmet Şık, EMEP Milletvekili Sevda Karaca ve DEM Parti Milletvekili Sevilay Çelenk, öğrenci temsilcileri ile mecliste basın toplantısı düzenlediler. Milletvekilleri öğrencilerin taleplerinin haklı olduğunu dile getirerek destek açıklamalarında bulundu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.