DOLAR 32,6894 0.57%
EURO 35,1919 0.58%
ALTIN 2.457,621,04
Ankara
27°

AÇIK

Ankara göllerinin yeni temizlik ustaları mikroorganizmalar
  • 9.Köy
  • Çevre
  • Ankara göllerinin yeni temizlik ustaları mikroorganizmalar

Ankara göllerinin yeni temizlik ustaları mikroorganizmalar

Ankara Büyükşehir Belediyesi kentin göllerini ve durgun sularını temizlemek için mikroorganizma üretti. Göllerde hem su hem dip temizliğine imkân sağlayan yeni yöntemin ilk sonuçları belli oldu. Belediyenin Belplas şirketinin ürettiği mikroorganizmalar hakkında bilgi veren AR-GE Müdürü Özgün Kırdar, Göksu ve Temelli göletlerinde su kalitesinin yüzde 95’e ulaşan oranda iyileştiğini söyledi. Mikroorganizmalar, temizliği yıllardır bitirilemeyen Mogan Gölü için de umut oldu.

ABONE OL
26 Ocak 2022 00:00
Ankara göllerinin yeni temizlik ustaları mikroorganizmalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA- Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Belplas şirketi, mikroorganizmalar kullanarak doğal yollardan göl temizliği için yürüttüğü çalışmalarda yüzde 95 başarı sağladı. Yeni yöntem, yıllardır temizleme çalışmalarının bitirilemediği Mogan Gölü için de umut oldu.

Mikroorganizma ile temizlik yönteminden alınan ilk sonuçları 9. Köy’e açıklayan Belplas Araştırma Geliştirme Müdürü Özgün Kırdar,  “Göksu ve Temelli göllerinde daha sağlıklı bir suya kavuştuk. Çevre yönetmeliklerinde su kalite sınıfları vardır. Biz Göksu ve Temelli göletlerindeki parametreleri ikinci sınıf su olacak şekilde iyileştirdik” dedi. Kırdar alınan olumlu sonuçların su kalitesinde yüzde 90 ila 95 düzeyinde iyileşmeye işaret ettiğini belirterek, “Umarım en kısa zamanda Mogan Gölü’nde ve Ankara Çayı’nda bir çalışma yaparız. Gerekli izinler alındığında oraları da güzelleştireceğiz” dedi. Belplas Araştırma Geliştirme Müdürü Özgün Kırdar, faydalı mikroorganizmarla yapılan göl temizliğini anlattı.

Mikroorganizmayla temizlik nasıl yapılıyor?

Mikroorganizmalar faydalı, zararlı ve nötr mikroorganizma olarak üçe ayrılıyor. Belplas’ın geliştirdiği Profesyonel Faydalı Mikroorganizma(Profamik) laktik asit maddeleri, fotosentetik bakteriler ve mayalarla birlikte yüzün üzerinde bir mikroorganizma karışımından oluşuyor. Bu karışımın göle karıştırılmasıyla faydalı mikroorganizma gölde baskın hale geliyor ve faydalı mikroorganizmaların salgıladığı yararlı bileşenlerle su temizleniyor. Kırdar, bu yöntemle su, toprak, hava gibi yerlerde bulunan nötr mikroorganizmaların faydalı mikroorganizmaya çevrilebildiğini ve faydalı mikroorganizma sayılarının artmasıyla zararlı mikroorganizmaların baskılandığını anlattı. Böylece zararlı mikroorganizmalarla kirlenen durgun sular temizlenmiş oluyor.

Özgün Kırdar, göl ve göletlerde faydalı mikroorganizma uygulamasının havanın görece sıcak olduğu Mayıs-Kasım ayları arasında yapıldığına dikkat çekti. Göl ve göletlerde iki aşamaları ürün kullandıklarını, bunlardan ilkinin faydalı mikroorganizma sıvısı olduğunu belirten Kırdar, suyun kirliliğine ve suyun hacmine bağlı olarak bir oran belirlediklerini söyledi. Belirlenen orana göre düzenli olarak şoklama ve dozlama uygulaması yapıldığını anlatan Kırdar, “Şoklama dediğimiz ayda bir yüksek oranda, haftada bir de küçük dozlama işlemiyle faydalı mikroorganizma sıvı ürünümüzü uyguluyoruz” dedi. Kırdar, hem aylık olarak hem de haftalık olarak su temizliği takibini sürdürdüklerini ekledi. 

Hem dip temizliği hem su temizliği sağlanabiliyor 

Göl ve göletlerde dibe çökmüş çamura etki edecek mikroorganizma salınımı yapan çamur toplarının ikinci aşama olduğunu belirten Kırdar, çamur tolarının kil, toprak ve mikroorganizmaların yaşayabileceği besi alanlarının oluştuğu bir karışım olduğunu anlattı. Yumruk büyüklüğünde olan çamur topları için “Suyun yüzeyine bir metre aralıklarla dağıtıyoruz. Çamur topları da dibe çöküyor ve 45 gün boyunca düzenli olarak dip çamuruna etki edecek mikroorganizma salınımı yapıyorlar” diye konuşan AR-GE müdürü, yapılan uygulamaların hiçbir canlıya zararı olmadığını hatta canlılara da faydalı olabileceğini de vurguladı.Yararlı mikroorganizmalar doğal hayatın devam etmesine hizmet ediyor

Gölbaşı’nda temiz su için umut veren gelişme

Temelli ve Göksu Göletlerinde seneye de Profamik uygulamasının devam edeceğine dikkat çeken Özgün Kırdar, göletlerle birlikte Çubuk-1 Barajı çalışmalarının da başlayacağını söyledi. Kırdar, Gölbaşı’nda böcek ve sivrisinek ilaçlama işlemleri gerçekleştirdiklerini belirtti ve Mogan Gölü’nde mikroorganizma çalışmasını gerçekleştirmek istediklerinin altını çizdi. Mogan Gölü’nde yapılacak bir çalışmada gerekli izinleri almanın zor olduğunu ifade eden Kırdar, “Oranın kontrolü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı. Tam olarak Gölbaşı Belediyesi’ne bağlı değil. Aynı şekilde Ankara Çayı da bakanlığa bağlı” dedi. 

 

HABER : Haber: İleyda Özmen

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.