DOLAR 32,8381 0.08%
EURO 35,1624 -0.15%
ALTIN 2.463,64-1,04
Ankara
29°

AÇIK

ADD’nin ‘Yılın Atatürkçüsü’ ödülleri sahiplerini buldu
  • 9.Köy
  • Emek
  • ADD’nin ‘Yılın Atatürkçüsü’ ödülleri sahiplerini buldu

ADD’nin ‘Yılın Atatürkçüsü’ ödülleri sahiplerini buldu

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği Prof. Dr. Muammer Aksoy'u Anma gecesinde,  2022 Yılı “Yılın Atatürkçüsü” ödülleri de sahiplerini buldu. 

ABONE OL
17 Şubat 2023 13:51
ADD’nin ‘Yılın Atatürkçüsü’ ödülleri sahiplerini buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kurucu Genel Başkanı, Türk Hukuk Kurumu (THK) ve Ankara Barosu’nun eski başkanı, Prof. Dr. Muammer Aksoy, katledilişinin 33. yılında Ankara’da anıldı. 30’uncu Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenen törende, ADD’nin her yıl verdiği “Yılın Atatürkçüsü” ödülleri de sahiplerini buldu.

Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende dört alanda “yılın Atatürkçüsü” ödülü verildi. “Basın” dalında Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, “kültür-sanat” dalında sanatçı Pınar Ayhan, “uluslararası ilişkiler” dalında diplomat ve siyasetçi Onur Öymen, “eğitim ve bilim” dalında ise tarihçi ve yazar Sinan Meydan ödüle layık görüldü.

Ödülleri sahiplerine, geceye katılan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker tarafından verildi. Ödüllerin verilmesinden sonra konuşan 10. Cumhurbaşkanı Sezer, “Yüce Atatürk’ün gösterdiği bilim ve akıl yolunda yürümeye, Anayasamızda belirtilen cumhuriyetimizin, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak yaşamaya devam edeceğini söyleyerek değerli konuklara ödüllerini hepimiz adına takdim ediyorum” dedi.

Özden Toker ise “Cumhuriyetin kuruluşunun ilk 10 yılda doğmuş bir çocuk olmaktan her zaman büyük gurur duydum. Benim neredeyse bir asır evvel doğduğum günler gibi buradaki gençlerin Atatürk sevgisi ve cumhuriyet, laiklik heyecanı içinde olduğunuzu görmekten, sizlerle beraber olmaktan çok onur duydum” diye konuştu.

“Atatürk’ü daha iyi anlamış bir genç kuşak var”

Basın dalında ödül alan Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, ödülün torunlarına vereceği en değerli hediye olduğunu belirtti. Kazandığı ödülü Cumhuriyet Gazetesi için aldığını söyleyen Coşkun, “18 yaşında bir çocuk gibi ayaklarımın titrediğini hissediyorum. ADD’nin bu onur ödülü çocuklarıma ve  torunlarıma vereceğim en değerli hediyedir. Bu ödülü Cumhuriyet Gazetesi için alıyorum. Her devrim karşı devrimini yaratıyor, Türkiye’de de öyle oldu.Karşı devrim özellikle çok partili dizgeye girdiğimizden sonra aldı başını gitti. Atatürk devrimlerine karşı atak yaptı her gün onu tırmalıyor. Umutsuz olamayız, Atatürk’ü daha iyi anlamış bir genç kuşak var” ifadelerini kullandı.

Kültür-Sanat dalında ödül alan sanatçı Pınar Ayhan, ise şöyle konuştu:

“Ömrüm boyunca imza olacak bir akşam. Eğer aydınlanma düşmanları olmasaydı hiçbirimiz daldığımız rehavet uykusundan uyanmayacaktık. Devrim karşıtları özgür yaşama hakkımız olan Cumhuriyetimizin temel taşlarını sarsmaya yeltenmeseydi eğer, bugün hala Mustafa Kemal Atatürk’ü 1881’de Selanik’te doğurup, 1938’de Dolmabahçe’de öldüğünü bilip, O’nu kalplerimize gömerek sadece milli günlerde anmaktan öteye gidemeyecektik. Bugün artık hiçbir kuvvet çağdaşlığı, medeniyeti, ilericiliği, sanatı, sevgiyi damarlarımızdaki asil kanımıza zerk eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan bir adım geriye çeviremez” dedi.

Uluslararası İlişkiler dalında ödül alan diplomat ve siyasetçi Onur Öymen ise konuşmasında Atatürk’ün siyasi ve askeri başarılarından örnekler verdi. Öymen, “Atatürk’ün politikalarına sizler sahip çıkıyorsunuz. Atatürk dönemi bizim özenle korumamız, savunmamız ve bütün dünyaya övünçle anlatmamız gereken bir dönemdir. Bugün dünyada ve Türkiye’de Atatürk dönemini aşağılamaya, küçümsemeye çalışanlar var. Bizim yapmamız gereken dışarıda da Atatürk’ün eserlerine karşı çıkanları cevapsız bırakmamaktır. Bu, bizim görevimizdir” şeklinde konuştu.

“Umudunu kaybetmeyenlerin ideolojisidir Kemalizm”

Eğitim ve bilim dalında ödüle layık görülen tarihçi-yazar Sinan Meydan da 2023’te yapılacak seçimlerin 100 yıllık cumhuriyetin ikinci yüzyıla “taşınıp taşınamayacağını göstereceğini” söyledi. Meydan, şöyle konuştu;
“Burada biz herhangi bir partiyi tercih etmeyeceğiz Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız, laik cumhuriyeti ikinci yüzyıla götürecek miyiz, götüremeyecek miyiz bunun referandumu yapılacak. Öyle müthiş bir virajdayız ki,  o virajda kurtarıcı düşünceyi temsil etmenin gururunu da yaşadığımı söyleyeyim. Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına giderken cumhuriyetimizin kaldıracı hala Atatürkçü düşüncedir. Herkes bu ülkeyi terk edebilir ama biz sonuna kadar kalacağız. Umudunu kaybetmeyenlerin ideolojisidir Kemalizm. Yeter ki millet olarak doğru yöneticileri seçelim, inanın bana Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyılında Atatürk’ün ifade ettiği o seviyenin üzerine çıkacaktır. Bu umudu hep koruyalım bu umut için mücadele edelim.”

HABER : Haber: İlknur Demirkapı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.