DOLAR 32,5435 0.03%
EURO 35,0990 0.16%
ALTIN 2.435,730,15
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

1 Mayıs 2023: “Yeni Bir Başlangıç”

1 Mayıs 2023: “Yeni Bir Başlangıç”

1 Mayıs 2023 İstanbul’da Maltepe Miting Alanında kutlandı.  Sendikalar, siyasi partiler, meslek odaları, insan hakları ve kadın örgütleriinin çağrısıyla gerçekleşen ve binlerce kişinin katıldığı mitingde, depremzedeler de unutulmadı. Katılımcılar mitinge depremde en büyük zararı gören illerden Hatay'la özdeşleşmiş rihen bitkisi ve buhur tütsüsü ile geldi. Yapılan konuşmalarda, "bu miting, Taksim'de gerçekleşmeyen son 1 Mayıs kutlaması olsun" dileği de sık sık ifade edildi.

ABONE OL
2 Mayıs 2023 11:35
1 Mayıs 2023: “Yeni Bir Başlangıç”
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Burak Akbalık / Kapak Fotoğrafı: Depophotos – Berkman Ulutin

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününde emekçiler, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çağrısıyla Maltepe Miting Alanını doldurdu. “Yeni Bir Başlangıç İçin” sloganıyla toplanan binlerce insan, KESK öncülüğünde İdealtepe yönünden, DİSK öncülüğünde Kartal önünden Maltepe Miting Alanına yürüdü.
1 Mayıs programı, hem depremde hem de önceki 1 Mayıs’larda hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından, 1 Mayıs sanatçı korosu tarafından marşlar ve türküler söylendi, Şair Orhan Alkaya’nın sunumuyla “1 Mayıs Andı” okundu.  Mitinge çağrıda bulunan meslek örgütleri olan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin temsilcileri de selamlama konuşmaları gerçekleştirdiler.  Katılımcı kurumların ortak metninin de okunmasının ardından, İstanbul Maltepe’deki 1 Mayıs programı son buldu.

En büyük şikayet; ekonomik kriz

İnsanca koşullarda yaşamak istediklerini dile getiren miting katılımcısı işçiler ve emekçiler, ekonomik krizden, güvencesiz çalışma koşullarından, artan baskılardan ve yüksek enflasyondan şikayet ettiler. Bu şikayet pankartlara ve sloganlara da yansıdı. “Birleşe Birleşe Kazanacağız” ve “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, Hiçbir Yere Gitmiyoruz” yürüyüşte en çok kullanılan
sloganlar oldu.
Göstericilerin bir tepkisi de, Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamaları için bu yıl da yasaklanmış olmasına oldu. Nitekim miting alanında yapılan konuşmalarda, “Bu, Taksim dışındaki son 1 Mayısımız olsun” dileği sıklıkla ifade edildi

Depremzedeler unutulmadı

11 ilde etkisini gösteren 6 Şubat 2023 depreminin ağır sonuçları unutulmadı. Depremden etkilenen illere ve depremzede vatandaşlara yönelik çok sayıda pankart miting alanınını doldurdu. Alana gelenlerden bazılarının Hatay’la özdeşleşmiş rihen bitkisi ile, yine Hatayla özdeşleşmiş ve cenazelerde yakılan bahur tütsüsü taşıdıkları da dikkat çekti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.