DOLAR 27,1673 0.16%
EURO 28,9382 0.08%
ALTIN 1.681,200,41
Ankara
25°

AÇIK

Toplumsal Etik Derneği’nden siyasetçilere “kullanılan dile dikkat” mektubu
  • 9.Köy
  • İnsan Hakları
  • Toplumsal Etik Derneği’nden siyasetçilere “kullanılan dile dikkat” mektubu

Toplumsal Etik Derneği’nden siyasetçilere “kullanılan dile dikkat” mektubu

Toplumsal Etik Derneği (TED) Genel Başkanı Ahmet Akgün, özellikle siyasette kullanılan “dil” konusunda önümüzdeki günlerde siyasetçilere mektup yazacaklarını ve yüz yüze görüşmek için randevu talep edeceklerini söyledi. Akgün, okullarda da “etik” konulu dersler okutulmasını öneriyor.

ABONE OL
28 Mayıs 2019 00:00
Toplumsal Etik Derneği’nden siyasetçilere “kullanılan dile dikkat” mektubu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TED, bireylerde, kurumlarda, siyasette, eğitimde, tıpta, medyada, çalışma yaşamında, kişilerarası ilişkilerde yani toplumun pek çok kesiminde hızla artan “etik bozulmalara” ve “ahlaki çöküşlere” dikkat çekmek gerekçesiyle kuruldu. Bu kapsamda; konferans, açık oturum ve panel gibi etkinlikler düzenleyen TED, çeşitli olaylar karşısında da “etik yargılamalara” dayalı basın açıklamaları yapıyor. TED ayrıca her yıl, mesleğinde “ etik davranan” kişi ve kuruluşlara, törenle “etik davranış ödülleri” veriyor.

“DERNEĞİN ESAS AMACI YOZLAŞMAYI ÖNLEMEK, YOLSUZLUĞU ÖNLEMEK AÇISINDAN ÇALIŞMALAR YAPMAK”
24 Saat Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan TED Başkanı Akgün, Derneğin 2004 yılında kurulduğunu, 15 yaşındaki derneklerinin esas amacının, yozlaşmayı ve yolsuzluğu önlemeye yönelik çalışmalar yapmak olduğunu vurguladı. Eğitim ve konferanslar düzenlediklerini anlatan Akgün, “Gördüğüm tablo, hırsızlık, gasp, dolandırıcılık ve rüşvet, toplumumuzda artarak devam ediyor” dedi.
Gerçekleştirdikleri konferans ve eğitim çalışmalarına değinen Akgün, “Asayiş sorunları da var, ahlaki sorunlar da var. Eroin ve kokain… Bu çok büyük bir problem… Birçok aile tanıyoruz, gerçekten çocukları göz göre göre eriyip gidiyor. Bununla mücadele ediyoruz, elimizden geldiği kadar tabii… Ahlaki bakımından büyük çöküntü var toplumda” uyarısında bulundu.

“OKULLARDA DERS OLARAK OKUTULSUN”
TED Başkanı Akgün, “etik” konusunun okullarda ders olarak okutulması önerisinde bulunduklarına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Okullarda, ilkokuldan üniversiteye kadar gençlerimizi ahlaki ve etik yönden etkileyip güçlendirecek derslerin okutulması lazım. Bu konuda biz, bazı eğitim çalışmaları yaptık. Mesela ilkokulda; ‘Sıraya gireceksin, arkadaşını itmeyeceksin, çevre temizliğine önem vereceksin, yere kâğıt atmayacaksın, tükürmeyeceksin’ şeklinde eğitim çalışmalarında bulunduk. Bu çalışmaları talep okuldan geldiği takdirde yapıyoruz. Daha çok özel okullardan talep geldi. Biliyorsunuz çocukken alınan eğitim, çok daha kalıcı oluyor. Çevre temizliği de önemli ve okullarda bir de bunu özendirmek lazım.”
Yolsuzlukla mücadeleyi de sürekli kılmak gerektiğini anlatan Akgün, bu noktada belediyelerin önemli olduğunu işaret edip “Belediyelerin önemi şuradan geliyor, imar planı değişikliklerinde ve imar planları yapılırken rant kapısı oluyor” ifadesini kullandı.

SİYASETÇİLERE MEKTUP YAZACAK
Siyasetçilere zaman zaman mektup yazdıklarını da dikkat çeken Akgün, “Mesela tüm toplumu ilgilendiren bazı olaylar oluyor, bizim söyleyecek sözlerimiz var, açıklamalarda bulunuyor görüşlerimizi söylüyoruz. Hatta görüşlerimizi iletmemiz gerekenlerden kabul edenlere gidiyoruz” diye konuştu.
Önümüzdeki günlerde siyasetçilerden randevu talep edip etmeyeceklerine ilişkin sorumuzu Akgün, şöyle yanıtladı:
“Tek şey söyleyeyim, dillerini düzeltmeleri için gideriz. Topluma örnek oluyorlar. Konuşmalarında biraz daha dikkatli olmaları lazım. Sokak ağzıyla konuşuluyor, bu yanlış bir şey. Bunu düzeltmeleri lazım. Yüz yüze görüşmesek bile kendilerine mektup yazarız. Dillerini düzeltmeleri için.”

HABER : MEHTAP GÖKDEMİR / ANKARA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.