DOLAR 33,0778 0.14%
EURO 36,2292 0.44%
ALTIN 2.608,23-0,50
Ankara
25°

HAFİF YAĞMUR

Suriyeliler de, muhtarlar da çaresiz

Suriyeliler de, muhtarlar da çaresiz

463 bin kayıtlı sığınmacının yaşadığı Gaziantep’te muhtarlar Suriyeli göçmenlere yetişemiyor, göçmenlerse dert anlatacak kimse bulamıyor. Mahalle kaydı yaptıramadığı için çocuğunu okula gönderemeyen, yakacak-gıda yardımı alamayan aileler de aynı şehirde, “Biz nasıl verelim yetkimiz yok. Üzerimize çok geliyorlar” diye yardım isteyen muhtarlar da… Kinem Tanyeri, Gaziantep mahallelerinde muhtarlarla ve sığınmacılarla konuştu.

ABONE OL
24 Aralık 2022 00:00
Suriyeliler de, muhtarlar da çaresiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep’te muhtarlara bir dokunan bin ah işitiyor. Suriyeliler temel haklar konusunda muhatap bulamıyor, şehirdeki muhtarlar şikayet ediyor. Suriyeli Mültecilerin yaşadığı sorunlara ve taleplere cevap veremeyen muhtarlar İl Göç İdaresi Müdürlüğüne tepkili.

İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün göçmenlerin sorunları ve taleplerine tam olarak karşılık veremediğini ileri süren mahalle muhtarları sıkıntılarını “konu ne olursa olsun bize geliyorlar. Gıda, yardım, yakacak, eğitim, kimlik, aklınıza ne gelirse. Bütün işi bize yıkıyorlar, iki tarafı da mağdur ediyorlar” şeklinde dile getiriyorlar. Mahalle Muhtarı Metin Ağıç, “Adres değişikliği için geliyorlar. 52 mahallenin adres kaydı yasak. Bundan dolayı sıkıntı yaşıyorlar ve bizim üzerimize çok geliyorlar” sözleriyle anlattı sorunu.

Mahalle sakinleri herhangi bir sıkıntıları olduğunda muhtarlara başvurabiliyorken göçmenlerse günlük ihtiyaçlarına veya sorunlarına çözüm bulabilecekleri bir makam bulmakta çok zorlandıklarından yakınıyor. Haliyle bu tablo sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı mahallelerin muhtarları ile il göç idaresini karşı karşıya getirdi.Okula gitmeyen çocuklar büyük sorun

Adres kaydı yaptıramayanların çocuklarını okula gönderemediğini söyleyen Düztepe Kıbrıs Mahallesi Muhtarı Metin Ağıç , il emniyet müdürlüğü ile okula gitmeyen sokakta  kalan çocukların geleceğini ve karşılaşabilecekleri tehlikeleri görüştüğünü söyledi ve “Bu hepimizin sorunu” dedi. Ağıç, Göç İdaresi ve kendileri arasındaki mekik dokuyan Suriyeli sığınmacıların problemlerini şöyle anlattı:

 “52 mahallede adres kaydı yasaklı, bizim de yapabilecek bir şeyimiz yok. İl Göç İdaresi yönlendirme yapsa bile elimizden hiçbir şey gelmiyor. İl Göç İdaresine yönlendirme yapıyorum orada detaylı bilgi alıyorlar. Başka mahalleye geçiş olmadığını bilen biliyor. Yardım paketleri için özellikle kömür için geliyorlar. Bu da zaten Sosyal Yardımlaşma Vakfı’yla Kızılay arasında olan bir şey. Muhtara git demeleri yanlış. Adı varsa sistemde bakıyoruz bilgilendiriyoruz. Başvuru yapan şahısların birçoğu e-devlette görülüyor. Geri gelince ‘’senin elinde, bize yardım ver muhtar’’ demiyorlar zaten, biliyorlar artık. Bundan 7-8 yıl önce baya zorluklar çekiyorduk ama şu anda o zorluklar kalmadı.’’Muhtar Metin Ağıç

Muhtarlar başvuru yoğunluğuna çare arıyor

Birçok mahallenin gündemi aynı; arada kalan çaresiz göçmenler, çare bulamamaktan şikayetçi muhtarlar.

“Ev sahibiyle sorun yaşayan, çocuğunu okuluna kaydettiremeyen bize geliyor. Benim listemde kaydı yok ne yapayım” diyen birçok muhtar çaresizliklerini anlatırken isim vermekten de çekiniyorlar. Çünkü devletin mahalle temsilcisi oldukları için ancak dikkatli ve mahcup ifadelerle, mahallelerini isimlerini söylemeden yardım istiyorlar:

“Sosyal yardımlaşma vakfından kömür geliyor. Kömür kaydı yapacak bize geliyorlar. İl göç idaresi bunların muhatapları, biz değiliz. 100 mahallede kota doldu. Gelen Suriyeliye diyorum buraya kayıt yapamazsınız diyor yaptık. Nasıl yaptılar? Bir bakıyoruz ki cidden kaydı yapılmış. 

Gelen kişinin çocuğunu kaydedelim diyoruz okula gidiyoruz. Okul doluyum diyor olmuyor. İl Göç İdaresi kayıt yapmıyor. Whatsapp grubumuz var sorunu yazıyoruz ama cevap yok. Mahalleleri bilinçlendirmedikten sonra sen istediğin kadar yap işini. Muhtarlar şöyledir muhtarlar böyledir, sen bana bütün işi yıkarsan övme beni. Bütün işi bize yıkıyorlar. 2 sene önce böyle sorunlarımız yoktu. Herkese yardım ediyorduk. Şimdi çözüm yok.”

Suriyeli sığınmacılar ne diyor?

Peki yabancıların yoğun yaşadığı mahalle muhtarları şikayet ederken onlar ne diyor. 9. Köy haber merkezinin konuştuğu sığınmacıların şikayetleri de aynı: ‘’Ne sorunumuz olsa muhtara koşuyoruz. Yardım olsun, kömür olsun, her şeyde geliyoruz muhtara. Muhtar diyor bu benim yetkimin dışında. İl Göç İdaresi’ne yönlendiriyor ama oradan da muhtarlığa yönlendirme oluyor. Biz ne yapacağız? Yine geliyoruz muhtara. Biz bilmiyoruz muhtar bize anlatıyor. Elinden geldiğince yardım ediyor ama bizim işimiz hep uzuyor. Göç İdaresine doğum kaydı için gidiyoruz, ‘muhtardan şu belgeyi getirin’ diyor.  Muhtara geliyoruz, ’böyle bir belge vermeye yetkim yok’ diyor. Kimlik çıkarmakta çok sorun yaşıyoruz. Adres kayıtta çok sorun yaşıyoruz. Çocuklarımız okula gidemiyor. Ne yapacağız biz, kimin kapısına gideceğiz. Derdimiz hiç bitmiyor.’’

İl Göç İdaresi muhtarlardan memnun: Bu sorunu birlikte sırtlayacağız

Hassas bir tartışma ve zor bir süreç olduğu için sorunları dile getirenler de, çözüm öneren ilgililer de isimlerini vermeden konuşuyor. İl Göç idaresi’nden bir yetkiliye göre misafir toplum yerel halkla birlikte huzur içinde yaşıyor.

Bu sürecin, muhtarların tek başına yüklenebilecekleri bir süreç olmadığını söyleyen İl Göç İdaresi yetkilisi durumu şöyle İfade etti: ‘’Muhtarlar da bir kamu görevlisi. Bizler nasıl kamu görevi icra ediyorsak onlar da aynı şekilde kamu görevlerini icra ediyorlar. Bu iş tek başına muhtarların, İl Göç İdaresinin, Nüfus Müdürlüğünün, STK’ların yapılabileceği bir iş değil. Herkes bu işi sırtlandığında ancak işin altında kalkabiliriz. İl Göç İdaresi Müdürlüğü muhtarlarla sürekli iletişim halinde. Hatta ortak whatsapp gruplarımız var. En ufak bir problem ilettiklerinde gün içerisinde veya ertesi gün hemen o probleme müdahale etmek adına ne gerekiyorsa yapıyor. Bu noktada muhtarlarımıza bütün işin yıkılması gibi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.”

Gaziantep’te 463 bin geçici koruma kapsamında kayıtlı Suriyeli olduğunu söyleyen Göç İdaresi görevlisi 2011 yılından bugüne kadar kentte büyük bir sorun yaşanmadığını belirterek, “çok ufak tefek olaylar yaşandı. Hem yerel toplum hem de misafir toplum huzur içinde yaşıyorlar. Bunun Göç İdaresi, jandarma, emniyet, muhtarlarımız ve STK’ların ortaklaşa çalışmalarının bir sonucu olduğunu düşünüyorum’’ diye konuştu.

HABER : Haber: Kinem Hazal Tanyeri

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.