DOLAR 33,0978 0.21%
EURO 36,2362 0.5%
ALTIN 2.633,470,46
Ankara
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

Seçim tarihi belli oldu: Takvim nasıl işleyecek?
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Seçim tarihi belli oldu: Takvim nasıl işleyecek?

Seçim tarihi belli oldu: Takvim nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararı 10 Mart'ta Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu kararla, Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin tarihi 14 Mayıs 2023 olarak kesinleşti. 14 Mayıs'a kadar olan sürecin de takvimi de ortaya çıktı. Buna göre, Cumhurbaşkanlığı adaylığı başvurusu için son tarih 26 Mart, siyasi partilerin vekil listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na bildirmeleri için ise 10 Nisan olarak belirlendi.

ABONE OL
13 Mart 2023 12:21
Seçim tarihi belli oldu: Takvim nasıl işleyecek?
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Ozan Gençoğlu / Kapak Fotoğrafı: Depophotos – Abdurrahman Antakyalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin yenilenmesi kararıyla birlikte seçim takvimi belli oldu.

Seçim takviminin ayrıntıları şöyle:
Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri 14 Mayıs 2023’te
Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararı 10 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Anayasa’nın 116. maddesi ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu dördüncü fıkrası şöyle diyor; “Seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde bu karar kırk sekiz saat içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak ilan olunur. Bu kararın verildiği günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk Pazar günü Cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi birlikte yapılır.”  Bu hüküm uyarınca seçim tarihi 14 Mayıs Pazar günü olarak kesinleşti.
Olası ikinci tur tarihi

Yine 6271 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasında yer alan, “Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci Pazar günü ikinci oylama yapılır…” hükmüne göre 14 Mayıs’ta hiçbir aday yüzde 50+1 oy alamazsa Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi 28 Mayıs Pazar günü yapılacak.

Yargı mensupları ve bürokratların istifa tarihi 16 Mart
2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu 18. maddesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 76. madde son fıkrasında yer alan hükümlere göre, yargı mensupları ve kamu görevlileri en geç 16 Mart 2023 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar 2839 sayılı kanunun 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları, emekli olarak görevden ayrılacaklar ise aynı tarih ve saate kadar emeklilik isteğini belirten dilekçelerini ilgili kurumlara teslim etmeleri gerekiyor.
Aday açıklama tarihleri

Cumhurbaşkanı adayı olacaklar için son başvuru tarihi 26 Mart. Meclis’te grubu olmayan partilerce aday gösterilmeyecek kişilerin ise 100 bin vatandaştan imza toplayarak adaylık başvurusunu tamamlaması gerekiyor. Cumhurbaşkanı kesin aday listeleri 2 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanacak ve 3 Nisan’da YSK’da gerçekleştirilecek kura ile adayların birleşik oy pusulasındaki sıralamaları belirlenecek.

Partiler vekil listelerini 10 Nisan’a kadar YSK’ya iletecek
Milletvekili listelerini belirleyen partiler ve bağımsız adaylar milletvekilliği seçimi için 10 Nisan’a kadar YSK’ya başvurabilecek. Süreç tamamlandıktan sonra listeler ve adaylar 19 Nisan’da il seçim kurullarına gönderilip Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinlik kazanacak.
Seçimde oy kullanacak depremzedeler ne yapmalı?
Deprem sonucu asıl ikamet yerlerinden farklı bir yere taşınmak zorunda kalan depremzedelerin oy kullanabilmek için; taşındığı yerdeki adrese (yurt, otel, pansiyon gibi geçici yerler dahil), aynı il veya ilçe içerisinde ikamet adresi dışında başka bir konut, prefabrik ev, yurt, konteyner, çadırkent, huzurevi vb. yerde barınıyor ise bu tür geçici yerlere yönelik yapacakları yeni adres beyanını 17 Mart 2023 saat 23.59’a kadar nüfus müdürlükleri, e-devlet veya nüfusmatikler üzerinden yapması gerekiyor. Bu tarihten sonraki adres beyanına dair işlemler ilçe seçim kurullarının kararı ile yapılacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.